Kalkulator wagi w ciąży. Jak sprawdzić czy przyrost wagi w ciąży jest prawidłowy?

Kalkulator wagi w ciąży to narzędzie, które ma pomóc przyszłej mamie określić, czy przyrost jej wagi jest prawidłowy na danym etapie ciąży. Nie od dziś wiadomo przecież, że w ciąży każda kobieta przybiera od kilku do kilkunastu kilogramów. Bycie w ciąży nie zwalnia jednak kobiety z dbania o bezpieczny przyrost wagi. Dbałość o ten aspekt nie tylko wpłynie pozytywnie na dziecko, ale także na stan kobiety po porodzie.

Ile przytyć w ciąży? Kalkulator

Kalkulator wagi w ciąży pozwala rozwiać wątpliwości nad tym ile można przytyć w ciąży Tak naprawdę jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Waga kobiety w ciąży jest bowiem ściśle uzależniona od tego, jaką masę ciała miała ona przed zajściem w ciążę. Najogólniej mówiąc: jeśli wcześniej kobieta miała nadwagę to w ciąży nie powinna już przybrać zbyt wiele kilogramów. Z drugiej strony kobiety z niedowagą podczas ciąży mogą pozwolić sobie na kilka dodatkowych kilogramów, które w pewnym sensie pokryją niedobór masy sprzed ciąży.

Ile kilogramów powinna przybrać kobieta w zdrowej ciąży?Waga w ciąży - fakty i mity

Prawidłowa waga w ciąży. Jaka powinna być?

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży? Ciąża powoduje konieczność przybrania masy przez kobietę. Nie da się tego uniknąć. Jednak zbyt wiele nadprogramowych kilogramów może zwiastować kłopoty dla mamy i dziecka. Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na osiągnięcie prawidłowej wagi w ciąży. Lekarz prowadzący ciążę w oparciu o wywiad i wagę sprzed ciąży może podpowiedzieć kobiecie, ile w przybliżeniu może ona przybrać podczas 40 tygodni ciąży. 

Przyrost masy ciała w ciąży rządzi się pewnymi prawidłowościami. Powinien być on stopniowy, bo wtedy jest to bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka. Jak się bowiem okazuje nie tylko ilość kilogramów ma znaczenie dla ciężarnej, ale także tempo ich przybywania. Rozwijający się płód potrzebuje stałego dostępu do składników odżywczych. Jeżeli będą one dostępne okresowo może to negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Stopniowy przyrost masy jest korzystny także dla organizmu kobiety, który ma czas zaadaptować się do nowych warunków - większego ciężaru i wysiłku fizycznego.

Zobacz wideo Aleksander Baron rozmawiał z Sandrą Kubicką o PCOS? "Od pięciu lat obserwuje mnie na Instagramie"

Przekładając przyrost masy ciała na trymestry ciąży, powinno się to kształtować w następujący sposób:

  • w pierwszym trymestrze dziecko jest malutkie co powoduje, że masa ciała mamy zwiększy się nieznacznie (1-2kg) lub wcale. Niektóre panie wręcz chudną pod wpływem męczących je nudności i wymiotów, ale na tym etapie nie jest to nic groźnego.
  • w drugim trymestrze dziecko jest już zdecydowanie większe, a jego potrzeby stale rosną. Kobieta powinna wówczas przytyć około 0,5 kg - 0,7 kg tygodniowo, maksymalnie 7 kg w trakcie trymestru
  • trzeci trymestr to czas intensywnego przyrostu wagi dziecka, natomiast waga mamy powinna stopniowo wyhamowywać - przyrost nie powinien przekroczyć wtedy 4,5 kilograma.

BMI w ciąży. Jakie są normy?

Zalecenia dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży opierają się na współczynniku BMI, czyli wskaźniku masy ciała określającym zawartość tkanki tłuszczowej. Wskaźnik ten możemy obliczyć samodzielnie, dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Jeśli mamy dostęp do internetu to możemy skorzystać również z aplikacji mobilnych obliczających BMI lub skorzystać z kalkulatora BMI dostępnego w internecie. Ogólne wskazania mówią: 

  • jeśli BMI jest na standardowym poziomie (między 18 a 25) prawdopodobnie twoją normą jeżeli chodzi o przyrost masy będzie przedział między 11 a 16 kilogramów,
  • jeśli przed ciążą miałaś nadwagę (BMI między 25 a 30) wtedy limit dodatkowych kilogramów zmniejszy się do około 7-11,
  • jeśli przed ciążą cierpiałaś na otyłość (wskaźnik powyżej 30) wtedy w jej trakcie możesz przybrać między 5-9 kg
  • jeżeli byłaś bardzo szczupła (BMI poniżej 18) wtedy twój limit jest nieco większy i wynosi około 13-18 kg.

Zastanawiając się, jak rośnie brzuch w ciąży, trzeba mieć na uwadze nie tylko to, w którym miesiącu zaczyna być widoczny, ale i fakt, że różne może być tempo jego wzrostu. Wszystko w tej kwestii jest cechą indywidualną, nie ma w tym zakresie żadnej reguły.Jak rośnie brzuch w ciąży? Kiedy widać brzuch?

BMI w ciąży to jedno, ale tak naprawdę o prawidłowym przyroście masy ciała w tym czasie decyduje bardzo wiele czynników, na które częściowo nie mamy wpływu. Przyrost masy w tym okresie uzależniony jest przecież nie tylko od diety, ale także od metabolizmu, uwarunkowań genetycznych, aktywności fizycznej czy objawów ciążowych (wymioty, zgaga, zachcianki na słodycze i produkty wysokokaloryczne).

Zobacz też: Masa ciała noworodka różni się od tej odczytanej przez lekarza z USG przed porodem. Dlaczego?

Więcej o: