Preejakulat: co to takiego? Czy zawiera plemniki? Jakie jest ryzyko ciąży?

Preejakulat to płyn, który wydobywa się z prącia w momencie pobudzenia seksualnego. Ma on pełnić rolę nawilżającą podczas stosunku płciowego. To, czy dany mężczyzna produkuje preejakulat i w jakich ilościach, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zdarza się, że nie jest on w ogóle wytwarzany, z kolei w innym przypadku jest go dość sporo, nawet do 5 ml. Badania potwierdziły, że w płynie tym mogą znajdować się plemniki.

Preejakulat: co to takiego?

Co to jest preejakulat? Jest to wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołów cewkowych przypominająca swoim wyglądem śluz. Wydobywa się ona z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Poprzedza ona właściwy wytrysk nasienia. Wydzielina jest bezbarwna i posiada śluzowatą konsystencję. Ułatwia przechodzenie plemników do dróg rodnych kobiety, a także wspomaga ich ruchliwość.

Należy zawsze rozróżniać preejakulat i ejakulat. Wbrew pozorom są to dwie zupełnie inne substancje, produkowane przez inne narządy i spełniające inne role. Preejakulat jest wydzieliną przygotowującą drogę właściwemu nasieniu. Natomiast ejakulat jest to porcja spermy, która wydzielana jest podczas wytrysku. Różni się ona od preejakulatu zawartością plemników, a także konsystencją (bardziej wodnista) i kolorem (jest biały).

Preejakulat a ciąża. Czy w preejakulacie są plemniki?

Przez bardzo długi okres czasu naukowcy wskazywali, że preejakulat zawiera martwe plemniki i że jest ich zbyt mało, aby mogło istnieć ryzyko ciąży. Opinię tą zrewidowały badania brytyjskich naukowców z 2011, które dowiodły, że w preejakulacie znajdują się żywotne plemniki w całkiem pokaźnej ilości. 37% przebadanych na potrzeby eksperymentu mężczyzn posiadało wystarczającą do zapłodnienia ilość komórek rozrodczych w wydzielinie. Z kolei 41% badanych miało mniejszą ilość komórek, jednak wciąż była ona wystarczająca do udanego zapłodnienia.

Zobacz wideo 12 godzin po zapłodnieniu

Właśnie te badania stanowią potwierdzenie tezy, że stosunek przerywany nie daje żadnej pewności w kwestii planowania poczęcia. Nie można go więc stosować jako metody antykoncepcji. W takich przypadkach poleca się metody mechaniczne lub farmakologiczne, np. w postaci prezerwatyw, tabletek hormonalnych, plastrów itd.

Preejakulat a plemniki. Czy są one zdolne do zapłodnienia?

Preejakulat zawiera plemniki. To, jaka jest ich jakość czy ilość zależy od danego mężczyzny. W każdym przypadku wygląda to nieco inaczej. Wskazuje się jednak, że w wydzielinie tej komórki rozrodcze męskie są żywe i ruchliwe co powoduje, że doskonale nadają się do zapłodnienia komórki jajowej. Oczywiście część plemników w preejakulacie może być obumarła lub słaba, mimo to ciągle pozostaje ryzyko, że może dojść do zapłodnienia, nawet gdyby nie doszło do właściwego wytrysku nasienia. 

Preejakulat: badania. Co zawiera wydzielina?

Badania nad preejakulatem wykazały, że oprócz plemników wydzielina, którą produkują gruczoły Cowpera, zawiera także limfocyty T, czyli białe krwinki, które reagują podczas dostania się do organizmu infekcji. Wskazuje to na to, że wraz z preejakulatem może przenosić się np. wirus HIV. Dlatego ważne jest, aby podczas podejmowania kontaktów seksualnych każdorazowo zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie jest bowiem konieczny kontakt ze spermą, aby doszło do zakażenia.

Preejakulacja. Jakie funkcje spełnia preejakulat?

Płyn preejakulacyjny ma do wykonania dwa zadania. Przede wszystkim musi zneutralizować szkodliwy dla jakości plemników odczynu moczu. Dzięki temu sprawia, że nasienie ma maksymalną jakość, w momencie kiedy trafia do dróg rodnych kobiety. Drugim ważnym zadaniem preejakulatu jest pełnienie roli naturalnego lubrykantu. To, ile go będzie zależy od uwarunkowań organizmu konkretnego mężczyzny, ale za normę uznaje się 2-5 ml. Jeśli jest go więcej lub nie ma go wcale, to nie ma również powodów do obaw, ponieważ brak występowania preejakulatu nie jest uznawany za objaw jakiegokolwiek schorzenia czy dysfunkcji.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę - owulacja, dni płodne, stres. Co ma wpływ na zapłodnienie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.