Brak apetytu w ciąży. Czy jest to powód do obaw?

Brak apetytu w ciąży może niepokoić kobietę oczekującą dziecka. Okazuje się jednak, że objaw ten występuje niemal równie często, co zwiększony apetyt. Kwestie te są bardzo indywidualne. Brak apetytu często związany jest z występującymi na początku ciąży wymiotami i po ich ustąpieniu łaknienie zazwyczaj wraca do normy. Zdarza się jednak, że ciężarna zmaga się z wymiotami niemal przez cały okres ciąży. Co wtedy? Niestety, mimo braku apetytu, kobieta musi dostarczać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe swojemu organizmowi, by wystarczyły jej, ale też rosnącemu dziecku.

Brak apetytu na początku ciąży. Czy jest to powód do obaw?

Brak apetytu na początku ciąży najczęściej związany jest z tak zwanymi porannymi nudnościami, które de facto nie zawsze są poranne. Organizm wielu kobiet na ciążę reaguje nudnościami, a zdarza się, że nawet silnymi wymiotami. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Kiedy kobieta zmaga się z nudnościami trudno oczekiwać, że będzie jej dopisywał apetyt. Dlatego też spadek łaknienia na początku ciąży uznawany jest za jeden z jej typowych objawów. Pamiętać jednak należy, że samopoczucie to jedno, a zdrowie kobiety i dziecka to drugie. Dlatego pomimo niechęci ciężarna powinna regularnie spożywać zbilansowane posiłki, aby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i minerały, zwłaszcza w momencie, kiedy zapotrzebowanie na nie wzrasta.

Brak apetytu w ciąży bez wymiotów. Na co może wskazywać?

Brak apetytu w ciąży bez wymiotów może być powodowany przez inną, charakterystyczną dla ciężarnych dolegliwość, jaką jest nadwrażliwość na zapachy. Każdy z nas choć raz widział w filmie bądź serialu, kiedy kobieta na widok smakowicie wyglądającego jedzenia łapie się za buzię i biegnie do toalety. Niestety takie przypadki zdarzają się też w rzeczywistości. Wrażliwość na intensywne zapachy może skutecznie odrzucać kobietę od jedzenia. Musi ona jednak poradzić sobie i z tym problemem. Sposobem na brak apetytu w ciąży może być np. częstsze jedzenie małych porcji czy popijanie herbatek wzmagających apetyt.

Wstręt do mięsa w ciąży. Kiedy może się pojawić?

W ciąży upodobania kulinarne kobiet ulegają różnym zmianom. Jedne panie uwielbiają wszystko jeść, inne ze względu na nudności i wymioty nie mogą jeść niczego. Jeszcze inne kobiety odczuwają wstręt do mięsa w ciąży. Prawdopodobnie może być to związane z nadwrażliwością na zapachy, która powoduje odrzucenie od niektórych potraw. Niektóre kobiety nie mogą jeść potraw mocno przyprawionych lub takich o intensywnych zapachach. W większości przypadków takie problemy mijają po zakończeniu pierwszego trymestru, a w ostateczności - po rozwiązaniu. Należy pamiętać, aby komponując posiłki były one pełnowartościowe, pozbawione zbędnych tłuszczów czy cukru (to one powodują nadmierne tycie w ciąży, nie dostarczając przy tym żadnych wartości ani kobiecie ani dziecku).

Zobacz wideo W jakim celu ma powstać rejestr ciąż? Pytamy Hannę Gill-Piątek

Jadłowstręt w ciąży. Jak pobudzić apetyt?

Jadłowstręt w ciąży bywa dolegliwością, która znika wraz z zaprzestaniem wymiotów i nudności. Jeśli utrzymuje się, mimo braku tych dodatkowych objawów to należy natychmiast podjąć działanie, aby go wykluczyć. Zawsze warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Można również radzić sobie z tym domowymi sposobami, np. jedząc często małe porcje, które będą pobudzały apetyt. Warto podjadać owoce suszone, migdały i orzechy, które również mogą wzbudzać większy apetyt. Pamiętajmy, że prawidłowe odżywianie jest niezbędne, aby dziecko mogło dobrze się rozwijać.

Brak apetytu w 8. miesiącu ciąży?

O ile na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, brak apetytu jest w miarę normalny i nie zagraża ani kobiecie, ani dziecku, o tyle w drugim i trzecim trymestrze ciężarna powinna bardziej zwracać uwagę, aby posiłki były zdrowe i dość obfite, bo w tym właśnie czasie następuje wzrost zapotrzebowania kalorycznego. Jest to związane z faktem, że dziecko rozwija się coraz dynamiczniej i intensywnie przybiera na wadze, aby przy rozwiązaniu osiągnąć przeciętną wagę między 3,5 a 4 kg. Jeśli cierpisz na brak apetytu spróbuj sięgnąć po herbatę z imbirem, suszone owoce lub migdały, które pobudzają apetyt. Również picie dużej ilości wody, a zwłaszcza jednej szklanki rano po przebudzeniu wzmaga łaknienie. 

Zobacz też: Pielęgnacja w czasie ciąży. Co można robić w ciąży, ciążowe mity, na które zabiegi i suplementy zwrócić uwagę?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.