Kiedy można poznać płeć dziecka?

Kiedy można poznać płeć dziecka? To pytanie, które stawia sobie większość przyszłych rodziców. Od kiedy nauka dała nam możliwość poznania płci dziecka jeszcze przed jego narodzinami, chętnie z niej korzystamy. Obecnie nieliczne pary decydują się na zachowanie informacji o płci potomka w tajemnicy do czasu rozwiązania. Wiedza ta przydaje się chociażby podczas kompletowania wyprawki dla malucha, która może mieć wówczas konkretne, dziewczęce lub chłopięce akcenty i kolorystykę.

Płeć dziecka. Kiedy można ją poznać?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Jest to zależne od wielu czynników. Płeć dziecka od zawsze jest ważnym tematem dla rodziców, zwłaszcza tych, którzy szczególnie chcieliby posiadać właśnie chłopca lub odwrotnie - tylko dziewczynkę. Nie od dziś wiadomo, że to jakiej płci urodzi się dziecko zależy od ojca. To plemniki niosą ze sobą materiał genetyczny wpływający na kształtowanie się płci. Wskazuje się jednak, że zarodek do 45. dnia rozwoju ma cechy żeńskie. Tak, wszyscy zaczynamy jako kobiety! Naukowcy nawet twierdzą, że płeć żeńska jest płcią podstawową. Dopiero w 7. tygodniu ciąży zaczynają się kształtować organy płciowe. Męskie narządy płciowe (członek i moszna) powstają około 9. tygodnia ciąży, natomiast żeńskie (jajowody, macica, pochwa) pojawiają się nieco później bo około 10.-11. tygodnia. 

Istnieje wiele przesądów dotyczących tego, jak wpłynąć na poczęcie dziecka konkretnej płci. Wszystkie je można włożyć między bajki. Z naukowego punktu widzenia plemniki niosące chromosom odpowiedzialny za płeć męską są szybsze, ale słabsze od tych, które niosą chromosom płci żeńskiej. Dlatego też wskazuje się, że większe prawdopodobieństwo poczęcia chłopca jest wówczas, gdy do zapłodnienia dochodzi jak najbliżej momentu owulacji. Im dalej od owulacji tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki.

W którym miesiącu można poznać płeć dziecka?

W 12. tygodniu ciąży narządy płciowe zewnętrzne są w pełni ukształtowane. Teoretycznie już wtedy można określić płeć dziecka na podstawie badania ultrasonograficznego. To, czy płeć zostanie prawidłowo określona, zależy jednak w dużej mierze od doświadczenia lekarza ginekologa wykonującego badanie. Duży wpływ na określenie na tym etapie płci dziecka ma także jakość sprzętu, którym dokonywane jest badanie. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Kiedy widać płeć dziecka na usg?

To, kiedy widać płeć dziecka na usg uzależnione jest zarówno od wieku ciąży, doświadczenia lekarza, jakości sprzętu, ale przede wszystkim znaczenie ma ułożenie płodu. Dziecko może w macicy ułożyć się w taki sposób, który całkowicie uniemożliwi dojrzenie jego narządów płciowych. Taka sytuacja może powtarzać się przy kolejnych badaniach usg, wtedy do samego rozwiązania nie będziemy mieć pewności co do płci dziecka.

Płeć dziecka: który tydzień ciąży?

Im późniejsze stadium ciąży tym większe prawdopodobieństwo trafnego określenia płci płodu. Dziecko ma mniejsze pole do poruszania się, jest większe i lekarz ma zdecydowanie łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o trafne określenie płci dziecka. Płeć można także określić na podstawie badania płynu owodniowego. Znajdujące się w nim komórki mogą dać 100% pewny wynik, jeśli chodzi o płeć dziecka. Badanie takie należy jednak do badań genetycznych, które wykonywane są w szczególnych przypadkach, zwłaszcza kiedy podejrzewane są wady genetyczne płodu.

Kiedy można określić płeć dziecka?

Moment kiedy można określić płeć dziecka zależy od lekarza, ale również od rodziców. Nie ma żadnego przymusu, aby poznawać płeć dziecka przed jego urodzeniem. Dlatego część rodziców odrzuca możliwość poznania jej podczas badania ultrasonografem, pozostawiając sobie nutę niepewności aż do czasu porodu.

Pamiętajmy, że istnieją niewielkie szanse, że po porodzie okaże się, że dziecko posiada narządy męskie i żeńskie. Jest to tak zwany hermafrodytyzm u ludzi. Wówczas należy wykonać badania genetyczne, które wskażą które narządy są dominujące i umożliwi to podjęcie odpowiedniego leczenia, które ma na celu ukierunkowanie w stronę dominującej płci. Ostatnio zwraca się jednak uwagę, aby wstrzymać się w takiej sytuacji z decyzją o ukierunkowaniu płci do czasu, kiedy dziecko będzie w stanie samo określić kim się czuje i podjąć świadomą decyzję o leczeniu.

Zobacz też: Pochwa po porodzie. Jak poradzić sobie z problemami poporodowymi?

Więcej o: