Ciąża po 40. Norma czy ryzyko? Jak się przygotować do późnego macierzyństwa?

Ciąża po 40. roku życia to duże wyzwanie dla kobiety i jej partnera. Ciąża jest bowiem dużym obciążeniem dla organizmu, a w tym wieku niestety jeszcze większym. Dodatkowo często starsze kobiety zmagać muszą się z niewybrednymi komentarzami na temat zwlekania z macierzyństwem. Na szczęście takie sytuacje są coraz rzadsze, a późne macierzyństwo oprócz swoich wad ma także wiele zalet.

Ciąża w wieku 40 lat to coraz częstsza decyzja kobiet

Ciąża po 40. to coraz częstszy model macierzyństwa spotykany w naszym społeczeństwie. Teoretycznie kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, jeśli myślą o byciu matkami, nie powinny z tym zbyt długo zwlekać. Podyktowane jest to faktem, że płodność kobiety z każdym rokiem maleje. Dlatego też ciąża w wieku 40 lat może być dużym wyzwaniem. Już na etapie zachodzenia w nią mogą wystąpić problemy. Dzieje się tak dlatego, że każda kobieta przychodzi na świat ze swoim "pakietem" komórek rozrodczych, które z każdym rokiem stają się starsze, a przez to spada szansa na udane zapłodnienie. Dlatego tak istotne staje się nieodwlekanie decyzji o macierzyństwie w przypadku kobiet. Niemniej jednak zmiany kulturowe i społeczne powodują, że coraz więcej pań odkłada założenie rodziny na dalszy okres swojego życia, co niestety często kończy się problemami z zajściem w ciążę.

Plan porodu to dokument, w którym przyszła mama może zawrzeć swoje oczekiwania co do porodu.Plan porodu. Co to jest i dlaczego warto przygotować go wcześniej?

Jak szybko zajść w ciążę po 40?

Szybkie zajście w ciążę po 40. może mieć miejsce, jeśli kobieta dotąd nie miała problemów ze swoim układem rozrodczym, jej ogólny stan zdrowia jest dobry, prowadzi ona aktywny tryb życia, dobrze się odżywia i przede wszystkim regularnie współżyje z partnerem.

Pamiętajmy, że w ciągu cyklu miesięcznego kobiety do zapłodnienia może dojść tylko w przeciągu kilku dni. Wskazuje się, że najlepszy moment na poczęcie to 5 dni przed i dzień po owulacji. Tak więc w ciągu miesiąca jedynie przez około tydzień mamy szansę na zajście w ciążę. Największe szansę mamy wtedy, kiedy współżyjemy przed owulacją. Lekarze osobom starającym się o potomstwo zalecają co najmniej jeden stosunek co dwa dni w okresie płodnym. Im więcej prób tym większe szanse na powodzenie. Częste stosunki poprawiają także jakość nasienia. 

Zobacz wideo Jak wyglądają fazy porodu? Kiedy mówimy o porodzie przedwczesnym?

Skąd jednak wiedzieć kiedy mamy owulację? Nawet w przypadku kobiet, które mają regularne cykle nie jest to łatwe do określenia. Z pomocą przychodzą dostępne w aptece testy owulacyjne, które pomagają w przybliżeniu określić moment owulacji, a co za tym idzie zwiększyć szansę na zapłodnienie. Pamiętajmy jednak, że im mocniej myślimy o owulacji, testach i całej otoczce, tym ciężej nam się wyluzować. Starajmy się więc porzucić na moment myślenie o celu, jakim jest ciąża i zwyczajnie cieszmy się bliskością naszego partnera. To najlepsza recepta.

Jeśli po roku, mimo starań nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas należy skonsultować się z lekarzem w celu odnalezienia przyczyn braku ciąży. 

Pierwsze dziecko po 40. Ryzyko poronienia jest niestety większe

Pierwsze dziecko po 40. to coraz częściej spotykane przypadki na porodówkach. Wskazuje się, że ma to swoje pozytywne strony. Macierzyństwo w tym wieku jest bardziej świadome, kobieta najczęściej ma już osiągniętą pozycję zawodową i odpowiedni status materialny, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Problemem staje się natomiast kwestia fizyczna. Oczywiście ciąża po 40. może przebiegać bez żadnych komplikacji. Jednak spora część kobiet musi bardzo starać się, aby w tym wieku zajść w ciążę, a jeśli już się to uda, to przechodzą ją zazwyczaj intensywniej niż młodsze kobiety. Są bardziej narażone na dolegliwości ciążowe, ale także mają większe ryzyko komplikacji i poronień. 

Kolejna ciąża po 40.

W przypadku kolejnej ciąży po 40. roku życia kobieta również narażona jest na zwiększone ryzyko komplikacji i poronień. Związane jest to z tym, że po 40 roku życia organizm kobiety wkracza w okres przygotowania do menopauzy. Dlatego tak niskie są szansę na zajście w ciąże jak i na jej bezproblemowe przejście.

Cukrzyca ciążowa a poródCukrzyca ciążowa a poród. Są dwa powody wystąpienia cukrzycy w ciąży

Ryzyko wystąpienia zespołu Downa i innych wad genetycznych

Wiek matki jest istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku chorób genetycznych płodu. Wskazuje się, że ryzyko zespołu Downa u dzieci kobiet, które zaszły w ciążę po 36. roku życia wynosi 1/300, w przypadku kobiet w 40. roku życia wzrasta do 1/100, a w przypadku kobiet w 45 roku życia 1/20.

Więcej o: