Implantacja zarodka. Jak przebiega proces zagnieżdżenia zarodka?

Implantacja zarodka to inaczej mówiąc proces zagnieżdżania zarodka w ścianie macicy. Ma on miejsce kilkadziesiąt godzin po zapłodnieniu. Zarodek w jego wyniku znajduje miejsce w ścianie macicy, gdzie pozostanie przez kolejne miesiące i stopniowo będzie się rozwijał aż do momentu porodu. Jak przebiega proces implantacji i czym się objawia?

Implantacja zarodka. Jakie objawy mogą jej towarzyszyć?

Implantacja zarodka ma miejce na bardzo wczesnym etapie ciąży, co oznacza, że możesz nie odczuć żadnych związanych z tym objawów. Nim potwierdzona zostanie radosna nowina o tym, że zostaniesz mamą, w Twoim ciele zajdzie szereg procesów, które w efekcie doprowadzą do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nim się to stanie musi dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Jest to możliwe dzięki m.in. śluzowi, który ułatwia dotarcie męskiej gamecie w pobliże komórki jajowej. Proces zapłodnienia zachodzi zazwyczaj w jajowodzie. Zapłodniona komórka jajowa tworzy zygotę, która rozpoczyna przemieszczać się w kierunku macicy. Nim tam dotrze, ulega ona licznym podziałom komórkowym. Zarodek po dotarciu do macicy najczęściej zagnieżdża się w jej tylnej ścianie.

Proces implantacji zarodka przebiega zazwyczaj bezobjawowo - kobieta nie jest w stanie w żaden sposób stwierdzić, że właśnie zachodzi w jej ciele proces implantacji. Czasami zdarza się jednak, że implantacji towarzyszą pewne objawy wskazujące na początki ciąży, tj:

  • krwawienie - może być mylone z miesiączką, jest jednak bardziej skąpe, nie występują w nim skrzepy i trwa do 3 dni;
  • lekkie skurcze macicy;
  • nadwrażliwość na zapachy;
  • bolesne piersi;
  • mdłości.

Należy pamiętać, że proces implantacji zarodka nie powinien być dla kobiety bolesny. Jeśli odczuwamy duży dyskomfort, skurcze są nasilone lub krwawienie się przedłuża, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić przyczyny takiej sytuacji. Może być to bowiem potencjalnie niebezpieczne dla ciąży.

Zobacz wideo Jak wybrać pediatrę dla noworodka?

Implantacja zarodka - kiedy?

To, kiedy ma miejsce implantacja zarodka nie jest jasno określone. Przyjmuje się jednak, że dochodzi do niej w ciągu kilku dni po zapłodnieniu. Kwestie takie są bardzo indywidualne i u każdej kobiety proces zapłodnienia i to, co zachodzi po nim przebiegają w sposób jednostkowy. Dlatego też nie można ściśle przewidzieć terminu zagnieżdżania zarodka. 

Ile trwa implantacja zarodka?

Podobnie jak w przypadku informacji o tym, kiedy ma miejsce, tak samo to ile trwa implantacja zarodka nie jest jednoznaczne. Uznaje się, że proces ten powinien trwać kilka godzin. Jeżeli się przeciąga, a kobiecie towarzyszą niepokojące objawy, jak kilkudniowe plamienie, skurcze macicy, ból w podbrzuszu, należy natychmiast udać się do lekarza, aby odkryć przyczyny takich objawów. Jest to bardzo ważne, bo zaniedbanie w tym przypadku może skutkować utratą ciąży. 

Implantacja zarodka. Czy towarzyszy jej ból?

Zazwyczaj implantacja zarodka nie boli. Również jeżeli występuje u nas plamienie implantacyjne, to nie powinny towarzyszyć mu objawy bólowe. Ból w okolicy podbrzusza, podobny do tego, który występuje podczas miesiączki, powinien nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza. Może on bowiem zwiastować różnego rodzaju problemy, które im szybciej zostaną zdiagnozowane tym mniejsza szansa na ich negatywny wpływ na rozwój ciąży.

Nieudana implantacja zarodka: objawy

Kiedy staramy się o potomstwo naturalnymi metodami, nie jesteśmy w stanie odczuć objawów nieudanej implantacji zarodka. Podziały komórkowe zachodzą w organizmie kobiety bezobjawowo i nie dają żadnych zewnętrznych symptomów. Według ekspertów w tej dziedzinie za dwie główne przyczyny nieudanych implantacji zarodków uchodzą:

  • po pierwsze: wady samego zarodka, które powodują wstrzymanie procesu podziałów komórkowych i jego obumarcie;
  • po drugie: zaburzenia implantacji, czyli problem z zagnieżdżeniem zarodka w endometrium.

Przyczyny występowania tych problemów bywają bardzo złożone. Mogą być związane np. z jakością komórek rozrodczych obojga partnerów czy ich wiekiem. Implantacja może być też nieudana ze względu na silną czynność skurczową macicy, która przeszkadza w prawidłowym zagnieżdżeniu zarodka lub ze względu na zaburzenia poziomu hormonów.

Zobacz też: Zielona herbata w ciąży? Czy istnieją przeciwwskazania do jej spożywania przez przyszłe mamy?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.