Zagnieżdżenie zarodka. Ile dni po stosunku dochodzi do zagnieżdżenia zarodka?

Zagnieżdżenie zarodka to już niemal ostatni etap w drodze do rozpoczęcia odliczania dni do narodzin małego człowieka. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu, gdzie najczęściej dochodzi do zapłodnienia, w kierunku macicy. Tu znajdzie sobie bezpieczne miejsce w błonie śluzowej i rozpocznie okres wzrastania zarodka, aż do momentu przyjścia na świat dziecka.

Zagnieżdżenie zarodka. Objawy, które mogą mu towarzyszyć

Zagnieżdżenie zarodka to niezwykle istotny moment na drodze do posiadania potomstwa. Ciąża i poród to tematy, które od lat ciekawią człowieka. To, w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia, jak przebiega ciąża oraz poród opisane zostało przez wielu specjalistów i naukowców z dziedziny ginekologii i nie tylko. Obecnie mamy wiedzę na temat tego, jak wygląda zapłodnienie od najwcześniejszych etapów. Nim bowiem dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy, najpierw musi dojść do zapłodnienia. Plemnik łączy się z komórką jajową zazwyczaj w jajowodzie. Stąd zapłodniona komórka jajowa zaczyna przemieszczać się do macicy, aby tam bezpiecznie mógł rozwinąć się płód. Nim do niej dotrze ulegnie licznym podziałom komórkowym, w wyniku których wyodrębniony zostanie zarodek, a także łożysko.

U większości kobiet proces ten przebiega bezobjawowo i nawet nie mają one świadomości zachodzących w ich organizmie procesów. Zdarza się jednak, że pojawiają się objawy zagnieżdżenia zarodka takie jak:

  • skąpe plamienie, będące wynikiem uszkodzenia naczynia krwionośnego podczas zagnieżdżania się zarodka,
  • delikatne skurcze macicy,
  • wahania nastrojów będące konsekwencją zmian hormonalnych,
  • obrzęk piersi,
  • mdłości.

Zagnieżdżenie zarodka: ile dni po stosunku?

To, ile dni po stosunku następuje zagnieżdżenie zarodka jest kwestią indywidualną. Nie da się wyznaczyć jednego terminu dla wszystkich kobiet. Przyjmuje się jednak, że proces zagnieżdżania rozpoczyna się kilka dni po zapłodnieniu. Zarodek zazwyczaj zagnieżdża się na tylnej ścianie macicy, ale zdarza się również, że robi to na przedniej części narządu. Tu będzie mógł bezpiecznie rozwijać się przez kolejne 9 miesięcy.

Zobacz wideo Ile czasu może trwać staranie się o dziecko?

Objawy zagnieżdżenia zarodka

Zagnieżdżenie zarodka przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W rzadkich przypadkach objawem jest delikatne plamienie, które może przypominać miesiączkę, ale jest zdecydowanie uboższe i pozbawione skrzepów. Może ono trwać około 3 dni. Proces zagnieżdżania zachodzi zazwyczaj między 6. a 12. dniem rozwoju zarodka, a czas trwania tego procesu zależy od indywidualnych uwarunkowań danej kobiety. Przyjmuje się jednak, że zagnieżdżanie trwa zazwyczaj kilka godzin. Jeśli proces przedłuża się lub plamienie jest obfite i trwa powyżej trzech dni, należy skonsultować się z ginekologiem, który będzie musiał ustalić przyczyny takiej sytuacji.

Śluz po zagnieżdżeniu zarodka. Jak się zmienia?

Śluz towarzyszy kobiecie w niemal każdej fazie cyklu miesiączkowego. Nie inaczej jest w przypadku początków ciąży. Śluz odgrywa ważną rolę podczas zapłodnienia, ale także na dalszych etapach ciąży. To on umożliwia dotarcie plemnikom do komórki jajowej. Na tym nie kończy się jego rola. Po zapłodnieniu w dalszym ciągu występuje, ale ma on teraz za zadanie ochronić kobietę i rozwijający się płód przed infekcjami. Należy bacznie go obserwować, bo niepokojące upławy mogą świadczyć o problemie z ciążą i stanowić zagrożenie dla płodu.

Jak zwiększyć szansę na zagnieżdżenie zarodka?

Tak naprawdę większość kobiet nie ma pojęcia o tym, w którym momencie dochodzi u nich do implantacji, dlatego ciężko byłoby wdrożyć jakiekolwiek sposoby na zwiększenie szans zagnieżdżenia zarodka. Popularnym mitem jest np. to, że po stosunku należy leżeć tak, aby plemniki miały łatwiejszą drogę do komórki jajowej. Niestety nie ma naukowych dowodów, aby miało to cokolwiek wspólnego z prawdą. Zawsze warto jednak wprowadzić nieco bardziej oszczędzający tryb życia, nie dźwigać i nie narzucać sobie wyczerpujących fizycznie zadań, jeśli staramy się o dziecko. Należy pamiętać o dużym spożyciu wody i zbilansowanej diecie. Ważne także, aby obserwować siebie i w razie niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem, który rozwieje nasze wątpliwości.

Zobacz też: Zapłodnienie, czyli pierwszy krok na drodze do ciąży. Jak przebiega ten proces?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.