Objawy niedoboru magnezu. Jak sobie z nim radzić? Suplementy to nie jedyne rozwiązanie!

Objawy niedoboru magnezu można czasami zaobserwować bez wykonywania żadnych badań. Hipomagnezemia, bo tak fachowo określa się stan, kiedy w organizmie występuje niedobór magnezu, może dawać powszechnie znane efekty jak skurcze mięśni czy drganie powieki. Jak zabezpieczyć się przed powstaniem takiego stanu? Skąd czerpać pełnowartościowy, łatwo przyswajalny magnez?

Niedobór magnezu. Kiedy mamy z nim do czynienia?

Objawy niedoboru magnezu mogą pozostawać w ukryciu lub równie dobrze dawać nam się wyraźnie we znaki. Kiedy możemy z całą pewnością stwierdzić, że cierpimy na niedobór magnezu? Oczywiście kiedy wykonamy stosowne badania. Zawartość magnezu w organizmie człowieka powinna wynosić ok. 24 gramów. Jeśli nasz wynik znacząco odbiega od normy, wówczas możemy mówić o niedoborze magnezu. Dobowe zapotrzebowanie na magnez szacuje się na około 0,2 mmol/kg masy ciała. Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza nam w okolicach 20 mmol dziennie, czyli z nawiązką pokrywa zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Trzeba jednak powiedzieć, że o ile magnez łatwo dostarczyć organizmowi to równie łatwo jest się go pozbyć. Wskazuje się np. że duże spożycie kawy odpowiada za znaczne wypłukiwanie tego pierwiastka z naszego organizmu.

Magnez w ciąży. Dlaczego jest ważny?

Magnez w ciąży jest niezwykle ważny dla kobiety i rozwijającego się dziecka. Jego niedobór może niekorzystnie wpłynąć na płód, ale także na matkę. Niedobór magnezu wskazuje się jako jedną z głównych przyczyn przedwczesnego porodu. Mamy, które mają niedobór magnezu narażone są także na uciążliwe skurcze łydek. Ponadto właściwy poziom magnezu pozwala na utrzymanie w ryzach ciśnienia krwi mamy. Mało kto wie, że magnez do spółki z wapniem odpowiada za silne kości i zęby, zarówno matki jak i dziecka. Dlatego warto kontrolować jego poziom w ciąży, a w razie spadku należy uzupełniać go za pomocą urozmaiconej diety, a w ostateczności posiłkować można się także suplementami bogatymi w magnez. Decyzję o suplementacji należy jednak każdorazowo skonsultować z lekarzem. 

Zobacz wideo Fizyczne przygotowanie do porodu. Dlaczego jest takie ważne? Jak się do niego zabrać?

Objawy niedoboru magnezu

Objawy niedoboru magnezu bywają bardzo niejednoznaczne. Zaliczyć można do nich kłopoty z mięśniami (słabość, skurcze czy drżenie), problemy z rytmem serca (kołatanie, niemiarowe bicie serca). Takie objawy występują przeważnie przy dość znacznym niedoborze magnezu. 

Zwraca się jednak uwagę, że już niewielkie braki magnezu w organizmie mogą wywoływać mniej istotne - na pierwszy rzut oka - objawy, takie jak np.:

  • wypadanie włosów, 
  • łamliwość paznokci,
  • zaburzenia snu,
  • rozdrażnienie,
  • migrenowe bóle głowy.

Aby zapobiec spadkowi poziomu magnezu, należy przede wszystkim zadbać o to, by był on dostarczany w odpowiedniej ilości do organizmu za pomocą zrównoważonej diety. Magnez jest pierwiastkiem, który w dużej ilości występuje w:

  • kakao, 
  • szczawiu,
  • szpinaku, 
  • pestkach dyni,
  • fasoli 
  • kaszy gryczanej. 

Oznacza to więc, że nie musimy szukać bardzo wymyślnych produktów, aby zapewnić sobie dzienną porcję magnezu pokrywającą nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Brak magnezu. Najczęstsze przyczyny

Brak magnezu w organizmie może być powodowany przez wiele czynników. Do najczęściej występujących przyczyn braku magnezu należy:

  • brak pierwiastka w diecie,
  • zaburzenia wchłaniania, np. choroby jelita cienkiego, 
  • nadmierna utrata pierwiastka przez nerki,
  • stosowanie leków moczopędnych,
  • długotrwała biegunka.

Witamina b6. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Witamina b6 często wiązana jest z magnezem, zwłaszcza w popularnych ostatnio suplementach diety. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak magnez, ma ona wpływ na funkcjonowanie naszych mięśni, ale także układu nerwowego. Niedobór witaminy b6 jest rzadkim zjawiskiem. Podobnie jak magnez, można ją dostarczyć z pokarmami. Istnieją jednak przypadki zwiększonego zapotrzebowania, które mogą prowadzić do niedoborów. Jednym z takich przypadków jest ciąża. Rozwijający się płód korzysta z zasobów matki, dlatego jej zapotrzebowanie na witaminę b6 wzrasta. Objawami niedoboru witaminy b6 może być drętwienie kończyn, problemy z odpornością czy swędząca wysypka.

Aby zapewnić wystarczającą podaż witaminy w diecie należy spożywać rośliny strączkowe, mięso, ryby, orzechy. Są to produkty dostarczające nam największą ilość witaminy b6.

Zobacz też: Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby? Właściwości grzybów

Więcej o:
Copyright © Agora SA