Co można pić w ciąży? Fakty i mity o płynach w diecie ciężarnej

Co można pić w ciąży? Pytanie to dość często pojawia się w głowach ciężarnych. Wiemy, że już teraz musimy zacząć dbać o siebie, bo wszystko co wpływa na nas wpływa także na nienarodzone jeszcze dziecko. Pierwsza pod lupę idzie nasza dieta, a przy okazji to, co na co dzień pijemy. I tu zaczynają się pierwsze schody. Bo okazuje się, że będąc w ciąży musimy dokładnie zrewidować nasze upodobania odnośnie tego, co popijamy przez cały dzień.

Co pić w ciąży? Alkohol bezwzględnie zakazany. Czy można pić kawę i herbatę w ciąży?

Wiele z nas, zachodząc w ciążę pierwszy raz, zadaje sobie pytanie co pić w ciąży, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Przede wszystkim zacznijmy od tego, co jest bezwarunkowo zakazane, a jest to alkohol. Już od dawna wiadomo, że alkohol wywiera bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód. Przyszła mama powinna go zdecydowanie unikać. I na nic przydadzą się tu stwierdzenia, że to tylko lampka wina i tym podobne. Nawet najmniejsza porcja alkoholu może poczynić wielkie szkody rozwijającemu się dziecku, więc do czasu rozwiązania kategorycznie zabronione jest jego spożywanie. 

FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy to nieuleczalna choroba, której można uniknąć tylko poprzez zachowanie abstynencji w czasie ciąży. Zdjęcie ilustracyjneFAS - co to za choroba? Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

Niestety nie mamy też dobrych wiadomości dla miłośniczek kawy i mocnej herbaty. Te napoje posiadają znaczne stężenie kofeiny i teiny, co w dużych ilościach również może wywierać niekorzystny wpływ na płód. Jednak w przypadku kawy i herbaty nie ma tak kategorycznego zakazu spożywania, jak w przypadku alkoholu. Wystarczy nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kofeiny. Oznacza to, że panie, które dotąd piły 3-4 kawy dziennie i do tego jeszcze herbatę, muszą nieco zredukować liczbę wypijanych filiżanek. Jeśli pijasz tylko kawę to powinnaś ograniczyć się do maksymalnie 3 filiżanek espresso dziennie. Jeśli w ciągu dnia spożywasz także herbatę, to niestety będziesz musiała zadowolić się jedną filiżanką kawy. Jeśli wiesz, że wyrzeczenie się kawy będzie dla ciebie bardzo dużym wysiłkiem, zawsze możesz spróbować zastąpić zwykłą kawę jej bezkofeinową wersją.

W smaku na pewno odczujesz różnicę, jednak zyskasz pewność, że dzienna dawka kofeiny nie zostanie przypadku przekroczona. Pamiętaj zawsze, że wszystko co robisz, robisz dla swojego maleństwa. Jeśli chodzi o herbatę, to w zasadzie nie ma przeciwwskazań do spożywania któregoś jej rodzaju. Należy jedynie zachować umiar, gdyż mocna herbata również zawiera duże stężenie teiny, która ma podobne działanie do kofeiny.

Skoro więc kawa i herbata powinny sporadycznie występować w naszej diecie, to co możemy pić bez ograniczeń? Oczywiście wodę. 

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Picie wody w ciąży. Jaką wodę pić w ciąży?

Każdy człowiek powinien przede wszystkim w sporych ilościach pić wodę. Nie inaczej jest z kobietami w ciąży. Panie znajdujące się w odmiennym stanie szczególnie powinny pilnować ilości przyjętych płynów, gdyż jest to ważne, aby np. zachować prawidłowy poziom wód płodowych, ale także poprawić pracę układu pokarmowego. Kobiety oczekujące dziecka powinny wypijać co najmniej osiem szklanek o pojemności 200-250 ml niegazowanej wody. I mimo tego, że taka ilość przyjętego płynu spowoduje u ciebie potrzebę częstszych wizyt w toalecie, to nie ograniczaj ich spożycia. W późniejszym okresie ciąży picie dużej ilości wody zapobiega odwodnieniu, które może być przyczyną przedwczesnego porodu. Ale na jaką wodę się zdecydować. Przede wszystkim dobra będzie woda niegazowana źródlana lub mineralna średnio- lub niskomineralizowana. 

Woda gazowana w ciąży

Mamy złe wiadomości dla fanek wody gazowanej. Ogólnie nie ma jasnych przeciwwskazań do jej picia. Jednak szybko przekonasz się, że woda gazowana w ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wzmaga wzdęcia, które i tak u ciężarnych stanowią dość spory problem. Dlatego lepiej od razu przestawić się na wodę niegazowaną np. z dodatkiem cytryny czy mięty.

Woda z cytryną w ciąży, czyli co zrobić by pić więcej wody

Wiele osób ma poważne problemy, aby w ciągu dnia wypić odpowiednią ilość wody. Jak więc pomóc sobie i spełnić ten warunek niezbędny, dla dobrego samopoczucia ciężarnej i dziecka? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • po przebudzeniu przygotuj w karafce lub butelce dwa litry wody - korzystaj z tego naczynia przez cały dzień, aby mieć kontrolę nad tym, ile wody spożyłaś
  • przy każdym posiłku pij szklankę wody
  • wychodząc z domu miej przy sobie butelkę z wodą
  • pij wodę w porze codziennej kawy czy herbaty
  • jeżeli nie lubisz wody niegazowanej, spróbuj dodać do niej jakiś dodatek, np. woda z cytryną w ciąży jest bardzo dobrym pomysłem na zwiększenie ilości wypijanego płynu
  • rozcieńczaj sok owocowy wodą w stosunku 1:1, aby poprawić smak jednej dawki płynu
  • zostaw na noc szklankę z wodą w łazience - będziesz mogła się napić kiedy obudzi cię w nocy potrzeba fizjologiczna.

Jakie zioła są bezpieczne w ciąży? Warto wiedziećZioła w ciąży. Jakie zioła są bezpieczne w ciąży, a jakich należy unikać?

Więcej o: