• Link został skopiowany

Leki w ciąży. Jakie preparaty możemy stosować w czasie ciąży?

Leki w ciąży to temat, który powraca dość często. Dzieje się tak dlatego, że kobiety w ciąży są bardziej podatne na różnego rodzaju dolegliwości: łatwiej "łapią" infekcje w sezonie grypowym, częściej mają bóle kostno-stawowe czy kłopoty z układem pokarmowym. Jak sobie radzić skoro z reguły leki są zakazane do stosowania przez kobiety w ciąży? Jak się okazuje nie wszystkie leki są zabronione. W zależności od przypadłości istnieją na rynku specyfiki, które dedykowane są paniom w ciąży. Nim jednak po nie sięgniemy zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Które leki w ciąży są bezpieczne?

Leki przeciwbólowe w ciąży. Które z nich można stosować?

Leki w ciąży to ostateczność, jednak czasem dochodzi do sytuacji kiedy nie sposób się bez nich obejść. Ciąża to piękny stan. Jednak nie każda kobieta może pochwalić się bezproblemową ciążą. Część kobiet niemal każdego dnia od początku ciąży zmaga się z różnymi dolegliwościami. Inne sporadycznie mają kłopoty ze zdrowiem, ale jednak je mają. Prawie każda kobieta w okresie dziewięciu miesięcy ma choć raz problemy, na które najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie leku. W ciąży jednak leki nie są dozwolone, więc nawet błahy ból głowy potrafi urosnąć do rangi dużego kłopotu. Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z bólem naturalnymi metodami, jak masaż czy ciepła kąpiel, wówczas pojawia się problem i pytanie: na jakie leki przeciwbólowe w ciąży można sobie pozwolić. Nie każda kobieta ma bowiem świadomość, że istnieje grupa leków, które są bezpieczne dla ciężarnych i stosowane sporadycznie nie szkodzą ani kobiecie ani dziecku. Do substancji takich należy paracetamol, który jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Warto zawsze mieć go w apteczce, bo doskonale poradzi sobie z różnymi bólami, w tym z bólami pleców, które męczą często ciężarne.

Co na anginę w ciąży?

Kobiety w ciąży są bardzo podatne na infekcje. Związane jest to z obniżoną odpornością organizmu, ale również z bardziej przyziemnymi sprawami. Kobiety podczas ciąży zyskują bowiem kilkanaście nadprogramowych kilogramów, które powodują, że nawet przy ograniczonej aktywności szybciej się męczą i pocą, a przez to są narażone na przeziębienia. Jednym z częściej spotykanych wśród ciężarnych problemów w sezonie jesienno - zimowym jest angina. Nieleczona może być bardzo niebezpieczna. Co na anginę w ciąży? Niestety nie mamy dobrych informacji. Jeśli podejrzewamy u siebie anginę, należy szybko udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaordynuje odpowiednią antybiotykoterapię. Zbyt wysoką gorączkę należy opanowywać za pomocą leków na bazie paracetamolu. Niemniej jednak bez wizyty i kontroli lekarskiej nie przyjmujmy żadnych preparatów, a tym bardziej pozostałych po wcześniejszych infekcjach leków. 

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?

Co na przeziębienie w ciąży? Zacznij od domowych metod

Infekcje górnych dróg oddechowych to przypadłość, która spotyka większość kobiet w ciąży w okresie jesienno - zimowym. Ciężko ich uniknąć, kiedy w tym okresie ogólnie większość ludzi zapada na krótkotrwałe przeziębienia. Nawet przy zachowaniu niezbędnej higieny istnieje ryzyko zakażenia. Przeziębienie może mieć wiele objawów. Najczęściej należy do nich:

  • katar,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • podwyższona temperatura,
  • ogólne złe samopoczucie.

Kiedy zaobserwujemy takie objawy, albo przynajmniej kilka z nich możemy być pewne, że przeziębienie jest u nas w początkowej fazie. A co na przeziębienie w ciąży? Warto zacząć od domowych metod. Herbata z sokiem malinowym, mleko z czosnkiem i miodem i wiele wiele innych metod naszych babć, które z pewnością nie zaszkodzą, a mogą na tyle złagodzić objawy przeziębienia, że pozwolą nam się obyć bez środków farmakologicznych. 

Co na grypę w ciąży?

Kiedy przeziębienie nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Może bowiem zdarzyć się, że nasza niewinnie zapowiadająca się infekcja ewoluowała w grypę. Wówczas nie zostaje nam nic innego jak skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie. Co na grypę w ciąży może nam zapisać lekarz? Jeśli potwierdzi diagnozę to prawdopodobnie otrzymamy syrop na kaszel, krople do nosa, a w najgorszym przypadku antybiotyk. Możliwe, że otrzymamy również spray do zastosowania na gardło, gdyż jest to stosunkowo bezpieczna metoda leczenia stanu zapalnego. Pamiętajmy jednak, że takie leczenie w dalszym ciągu możemy wspierać domowymi metodami. Należy również zadbać o to, by nawet w przypadku polepszenia się naszego stanu doprowadzić terapię do końca. Wiele osób bowiem przerywa stosowanie leków, gdy tylko lepiej się poczują, co powoduje, że infekcja nie jest do końca wyleczona i za jakiś czas może wrócić ze zdwojoną siłą. 

Zobacz też: Detektor tętna płodu - czy warto go kupić? Zalety i zagrożenia

Więcej o: