Obniżenie brzucha w ciąży obserwuje u siebie prawie każda ciężarna. Dzieje się tak zazwyczaj w ostatnich tygodniach ciąży. To konsekwencja przygotowań macicy i płodu do porodu. Co się dzieje?
Na początku ciąży, zwykle pod koniec pierwszego trymestru ciąży, powiększająca się macica unosi się coraz wyżej. Około 20. tygodnia ciąży jej górna część lokalizuje się na wysokości pępka. Wciąż się powiększa. Ponieważ macica rośnie około centymetra tygodniowo, mniej więcej w 30. tygodniu ciąży górna część brzucha ciążowego (czyli górna część macicy) znajduje się tuż pod piersiami przyszłej mamy.
Na finiszu ciąży, gdy maluch i macica przygotowują się do akcji porodowej, dziecko zaczyna zmieniać pozycję: obraca się główką w dół. Dno macicy, które dotąd sukcesywnie się podnosiło, obniża się. Główka dziecka przesuwa się w kierunku kanału rodnego, po czym się w niego wpasowuje. Maluch przybierają dogodną pozycję do opuszczenia macicy. Położenie zmienia pęcherz płodowy wraz z przebywającym w nim dzieckiem. Zależność jest prosta: dziecko przesuwa się w dół, więc brzuch się obniża.
Objawy porodu u różnych kobiet mogą wyglądać zupełnie inaczej. Których symptomów wypatrywać?
Na ile dni przed porodem obniża się brzuch? Bywa różnie. Czasem obniżenie brzucha w ciąży obserwuje się miesiąc lub trzy tygodnie przed terminem porodu. U kobiet, które nie rodziły, ma to najczęściej miejsce w 36.-37. tygodniu. U kobiet, które pierwszy poród mają już za sobą, może to nastąpić później, nawet kilka dni przed porodem.
Choć wydawać by się mogło, że obniżenie brzucha w ciąży dotyczy każdej kobiety, to tak nie jest. Nie dzieje się tak w przypadku ciąży mnogiej, a także kolejnej ciąży. Wówczas brzuch może się opuścić dopiero w ostatnim tygodniu ciąży bądź wcale.
Inną sytuacją, kiedy obniżenie brzucha nie obserwuje się, jest ułożenie miednicowe dziecka. Dzieje się tak, gdy maluch nie obróci się głową do dołu. Często jest to wskazanie do wykonywania cesarskiego cięcia. W ułożeniu miednicowym dziecka sylwetka matki nie zmienia się.
Obniżenie brzucha w ciąży łatwo zauważyć. Zwykle przyszłe mamy, które patrzą na swoje krągłości nagle dostrzegają, że brzuch nie jest tak bardzo widoczny pod piersiami.
Kiedy brzuch zejdzie ku dołowi, ciężarna nie tylko widzi, ale i odczuwa różnicę: łatwiej jest oddychać, ponieważ zmniejsza się ucisk na przeponę. Przyszła mama częściej też korzysta z toalety. Obniżona macica zaczyna bowiem mocniej napierać na pęcherz moczowy. Może się zdarzyć, że obniżony brzuch wywołuje problemy z nietrzymaniem moczu.
Innymi objawami obniżenia brzucha w ciąży jest:
Czym jeszcze może zaskoczyć brzuch w ciąży? Po 36. tygodniu zaczynają pojawiać się tak zwane skurcze przepowiadające. Charakteryzują się twardnieniem brzucha i bolesnością. Mogą się pojawiać nawet kilka razy w tygodniu, są nieregularne. Jeżeli pojawią się skurcze regularne, trwające kilka godzin, a ból staje się coraz bardziej intensywny i pojawia się częściej, są skurczami porodowymi.
Inne objawy, które wskazują na rozpoczynający się poród, jest odejście czopu śluzowego, odejście wód płodowych (gwałtownie lub powoli), ból w okolicy krzyża, biegunka i mdłości.
O ile obniżenie brzucha w ciąży jest zjawiskiem prawidłowym i naturalnym, dokładnie jak lekkie pobolewanie brzucha w prawidłowo rozwijającej się ciąży, o tyle niepokoić mogą inne obawy oraz dolegliwości ze strony brzucha. Kontaktu z lekarzem wymaga: