Antybiotyki a ciąża - kiedy stosować, a kiedy nie? Antybiotyki stosuje się w ciąży w uzasadnionych przypadkach, czyli w sytuacji, gdy wyleczenie infekcji nie jest możliwe w żaden inny sposób, gdy pojawia się podejrzenie, że choroba może się zaostrzyć bądź istnieje ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Stosowanie antybiotyków w ciąży powinno być ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków.
Czy w ciąży można przyjmować antybiotyki? Odpowiada ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski.
Aby bezpieczniej poruszać się w temacie antybiotyki a ciąża, Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) sklasyfikowała leki pod względem bezpieczeństwa ich stosowania w czasie ciąży (źródło). Ma to na celu określenie ryzyka uszkodzenia płodu w wyniku działania leku przyjmowanego przez matkę w ciąży.
Informacje na temat przynależności leku do danej kategorii można odnaleźć w ulotce dołączonej do leku.
Podczas ciąży dozwolone są antybiotyki, które nie szkodzą dziecku i matce. Należą do nich:
Kiedy dochodzi do ciężkich zakażeń, gdy istnieje zagrożenie życia matki, dopuszcza się stosowanie każdego dostępnego antybiotyku.
Wskazaniami do podania antybiotyku w ciąży jest:
Zakazane jest bezzasadne i samowolne przyjmowanie leków w ciąży, zwłaszcza antybiotyków. Należy wiedzieć, że zażywanie tak antybiotyków, jak i pozornie nieszkodliwych preparatów bez recepty może szkodliwie oddziaływać na płód.
Co warto wiedzieć o kwestii "antybiotyki a ciąża"? Warto pamiętać, że stosowanie pewnych antybiotyków we wczesnej ciąży jest związane z wyższym ryzykiem utraty ciąży. W zależności od grupy oraz indywidualnie od antybiotyku, wpływ na płód może być różny. Dla dziecka niebezpieczne są przede wszystkim antybiotyki takie jak: tetracyklina i doksycyklina, nitrofurantoiny, aminoglikozydy oraz sulfonamidy.
Poza tym należy wiedzieć, że antybiotyki nie tylko niszczą florę bakteryjną przewodu pokarmowego i pochwy, co skutkuje zaburzeniami równowagi mikrobiologicznej, ale i mogą na ciężarną działać nieco inaczej niż na kobietę, która w ciąży nie jest. Ma to związek z wieloma zmianami, jakie zachodzą w jej organizmie.
Podczas dobierania leku bardzo ważne jest, by lekarz kierował się wynikami antybiogramu, a także wziął pod uwagę plusy i minusy, korzyści i zagrożenia danej kuracji. Kobieta powinna zażywać lek w zalecanej dawce i przez wskazany okres. Stosowanie leków w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.