Anna Lewandowska o ćwiczeniach w ciąży: Lekarz prowadzący powinien stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań

Anna Lewandowska jest w ciąży. Po ogłoszeniu tej informacji do trenerki płyną nie tylko gratulacje, lecz także pytania dotyczące ćwiczeń w ciąży. Jak powinien wyglądać trening?

O tym, że Anna Lewandowska jest w ciąży, Robert Lewandowski poinformował podczas środowego meczu. Trenerka jest obecnie w czwartym miesiącu ciąży, zatem ich rodzina powiększy się w kwietniu 2020. Na swoim profilu na Instagramie Anna Lewandowska nie tylko podziękowała za płynące zewsząd gratulacje, ale i odpowiedziała zbiorczo na pytania, które otrzymuje. Nie dziwi, że dotyczą one ćwiczeń w ciąży. Trenerka specjalizuje się w tym temacie i rozwiała wątpliwości swoich obserwatorek.

Jakie sporty możemy uprawiać w trakcie ciąży? Odpowiada ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski.

Zobacz wideo

Ćwiczenia w ciąży. Anna Lewandowska wyjaśnia

Z całą świadomością pozostałam aktywna, ale trening dobieram do obecnego stanu rzeczy. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że lekarz prowadzący powinien stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do trenowania w ciąży, a aktywność powinna być dopasowana do zachodzących zmian w organizmie przyszłej mamy, pod dany trymestr

- napisała na Instagramie.

We wpisie trenerka umieściła także kilka porad. Co na początek? Anna Lewandowska proponuje spacery. Zaznacza, że należy unikać forsowania ciała, nawet, jeśli wcześniej prowadziłyśmy aktywny tryb życia. Sugeruje, aby zacząć od pięciominutowych treningów, które powinnyśmy stopniowo wydłużać, aż dojdziemy do pełnych 30 minut treningu. Na czym się koncentrować? Trenerka wskazuje na właściwy oddech i korygowanie wad postawy. Ważne jest rozciąganie, nieobciążanie kręgosłupa.

Anna Lewandowska zaznacza także, że kobiety, które wcześniej prowadziły siedzący tryb życia, powinny wprowadzać trening stopniowo. Co ważne, powinny to robić pod okiem lekarza, najlepiej od 12 tygodnia ciąży. A co, jeśli chcemy ćwiczyć, ale nie wiemy jak? Radzi, aby skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże nam dobrać ćwiczenia do trymestru, w którym jesteśmy, ustali indywidualny plan treningowy. Na koniec zapowiedziała, że przygotowała nowy plan treningowy dla przyszłych mam, na różnych etapach ciąży.

Ćwiczenia w ciąży. O czym pamiętać?

"Nie jest prawdą, że z momentem zobaczenia dwóch kresek na teście należy wszystko porzucić i zmienić całkowicie życie" - mówił nam ginekolog, dr Grzegorz Południewski. Jakimi zasadami powinnyśmy się kierować, jeśli chcemy być aktywne przez dziewięć miesięcy? Ważne jest to, o czym napisała Anna Lewandowska: aby rozpoczęcie aktywności fizycznej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę oraz aby dopasowywać ją do trymestru, w którym się znajdujemy. Im bliżej porodu, tym mniej intensywne ćwiczenia powinnyśmy wykonywać. Kobietom w ciąży polecane są przede wszystkim spacery, joga i pilates, a także ogólnorozwojowe indywidualne i grupowe ćwiczenia, najlepiej te przeznaczone właśnie dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Dobrą aktywnością jest także basen, pływanie pomaga rozluźnić mięśnie.

Wiemy co robić. A jaka aktywność w ciąży nie jest wskazana? Przede wszystkim, nie powinnyśmy nagle zaczynać ćwiczyć i to od razu intensywnie. Jeśli do tej pory siłownię mijałyśmy szerokim łukiem, nie pędźmy podnosić ciężarów. Zdecydowanie lepszym wyborem będą spacery, a i też nie od razu róbmy kilkunastu kilometrów. Jeśli byłyśmy aktywne przed ciążą, nie powinnyśmy - jeśli nie ma przeciwwskazań - rezygnować z dawnych przyzwyczajeń. Wyjątkiem jest ekstremalny wysiłek, w ciąży nie przebiegniemy maratonu.

Ruch to zdrowie, ale musimy podejść do sprawy z głową. Zdecydowanie należy unikać ekstremalnego wysiłku siłowego, a także urazogennych sportów. To m.in. jazda na nartach czy rolkach, surfing czy sporty kontaktowe.

Więcej o: