Ćwiczenia w ciąży, rozumiane jako aktywność fizyczna w ogóle, są bardzo ważne. Niosą ze sobą wiele korzyści tak dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Nie sposób ich przecenić. Śmiało można stwierdzić, że ruch w ciąży to bardzo ważny element przygotowania do porodu, połogu i macierzyństwa.
Regularne ćwiczenia w ciąży wpływają na ogólną formę organizmu, poprawiają wydolność i odporność organizmu. Modelują sylwetkę, stabilizują kręgosłup, wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie, relaksują i pozwalają pozbyć się napięć. Kolejnym plusem jest fakt, że ciało i skóra kobiet aktywnych w ciąży lepiej znosi zmiany, takie jak wzrost wagi, rośnięcie brzucha czy zawirowania hormonalne. Ćwiczenia napinają skórę, zapobiegają wahaniom wagi i rozstępom. Nie bez znaczenia jest, że wzmacniają krocze i mięśnie miednicy. Ćwiczenia fizyczne w ciąży sprawiają, że ciało kobiety jest lepiej przygotowane na trudny porodu i połogu, szybciej wraca do formy sprzed ciąży.
Jakie sporty możemy uprawiać w trakcie ciąży? Odpowiada ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski.
Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów (ACOG) trening zdrowotny kobiety ciężarnej powinien być powtarzany trzy razy w tygodniu lub częściej. Rodzaj i intensywność wysiłku są sprawą indywidualną i zależą od wielu czynników, takich jak stopień aktywności fizycznej przed ciążą, jej zaawansowanie, samopoczucie i motywacja kobiety ciężarnej czy ilość wolnego czasu, jakim dysponuje przyszła mama.
Najprostszą dozwoloną formą aktywności fizycznej dla ciężarnych są spacery. A co ćwiczyć w ciąży? Zaleca się pływanie, gimnastykę (zajęcia indywidualne i grupowe dla kobiet ciężarnych), jogę i pilates. Ćwiczenia powinny być ogólnorozwojowe i wzmacniać wybrane partie mięśni. Do aktywności, które uważane są za bezpieczne do uprawiania w czasie ciąży, należy również spokojna jazda na rowerze lub jeżdżenie na rowerze stacjonarnym oraz ćwiczenia z małym obciążeniem.
Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stoją na stanowisku, że kobiety w ciąży muszą unikać aktywności fizycznych:
Oprócz tego bardzo ważne jest, by poziom aktywności fizycznej w ciąży niepowikłanej uległ obniżeniu. Lekarze przestrzegają, by kobiety ciężarne nie podejmowały de novo aktywności fizycznej lub nie zwiększały jej intensywności w ciąży. Zaleca się, by kobiety, które zajmują się sportem zawodowo bądź uprawiają dyscyplinę związaną z dużym wysiłkiem, nieco zwolniły. Ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego w ciąży jest niezbędne. Ciąża to nie jest czas na budowanie siły, mięśni i wytrzymałości. Należy o tym pamiętać wykonując wszelkie ćwiczenia w ciąży.
Jak zatem ćwiczyć w ciąży? Bezpiecznie i z umiarem, mając na uwadze swój stan i kondycję fizyczną. Wysiłek fizyczny powinien przebiegać z optymalną intensywnością, a formy aktywności powinny spełniać rolę ogólnorozwojową. Warto również pamiętać, że wraz ze zbliżaniem się terminu porodu intensywność ćwiczeń powinna się zmniejszać. Ćwiczenia fizyczne powinny być ograniczane na rzecz relaksacji i pracy z oddechem.
Wytyczne, zalecenia i ograniczenia związane z ćwiczeniami w ciąży podyktowane są zdrowiem matki i dziecka oraz ryzykiem zagrożeń, które pojawiają się w kontekście podejmowanego wysiłku fizycznego. O czym mowa? To:
Choć sport to zdrowie, istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu w ciąży. Obejmują one: