• Link został skopiowany

Ciąża urojona - przyczyny, objawy, metody leczenia

Ciąża urojona to zaburzenia psychiczne u kobiet, które bardzo chcą mieć dzieci lub wręcz przeciwnie - nie chcą zajść w ciążę i obawiają się zapłodnienia. Jakie są przyczyny tych zaburzeń, jakie wiążą się z nią objawy i jak wygląda leczenie?
Ciąża urojona - przyczyny, objawy, metody leczenia
Shutterstock - Photoroyalty

Ciążą urojona – czym jest?

Ciąża urojona to zaburzenie dotyczące kobiet, które są przekonane, że noszą w sobie dziecko mimo tego, że nikt i nic nie potwierdza tego faktu. Nie dochodzi do nich nawet potwierdzenie w postaci negatywnego wyniku badania USG i opinii lekarskiej. U niektórych kobiet z ciążą urojoną mogą pojawić się niektóre objawy związane z realnym byciem w ciąży. Na szczęście ciąża urojona jest możliwa do wyleczenia, choć wymaga kilkumiesięcznej terapii.

Ciąża urojona –  przyczyny

Trudno jest podać jedną przyczyną, w pełni odpowiedzialną, za pojawienie się tego problemu. Specjaliści badający przypadki kobiet, u których stwierdzono ciążę urojoną wskazują na nie do końca prawidłowe funkcjonowanie sfery psychicznej. To właśnie psychika odgrywa tutaj ogromne znaczenie. 

Kobieta tak silnie wierzy, że jest w stanie błogosławionym, że wpływa to na jej funkcje biologiczne. Przysadka mózgowa zaczyna produkować hormony, które są odpowiedzialne za wystąpienie objawów prawdziwej ciąży. Najczęściej ten problem dotyczy kobiet, które bardzo chcą zostać mamą. Tak silna potrzeba doświadczenia macierzyństwa sprawia, że wszystkie zmiany zachodzące w organizmie - zmiany nastroju, ból brzucha czy cokolwiek odbiegającego od normy kobieta odbiera jako ciążę. Urojenia tego typu bardzo często dotykają pań walczących z niepłodnością. By nie doznać zawodu, jak najdłużej odwlekają wizytę u ginekologa.

Kolejną, równie częstą przyczyną pojawienia się ciąży urojonej, jest paniczny strach przed zapłodnieniem. Ta skrajnie odmienna od poprzedniej przyczyna zazwyczaj dotyczy młodych dziewczyn i nastolatek, obawiających się ciąży ze względu na swój wiek, a także kobiet, które nie mają stałych partnerów i nie są jeszcze gotowe, by założyć rodzinę. Obawa o zajście w ciążę pojawia się nawet podczas stosowania środków antykoncepcyjnych. Mimo faktycznej obawy i szansy na zapłodnienie kobieta jest jednak przekonana, że jest w ciąży - i mimo, że nie jest to potwierdzone przez lekarza czy badanie USG, jest pewna, że wkrótce urodzi dziecko. Wszelkie zmiany w funkcjonowaniu organizmu odbiera jako ciążę.

Zobacz dlaczego możesz mieć problemy z zajściem w ciążę

Zobacz wideo

Ciąża urojona – grupa ryzyka

Poza dwoma głównymi przypadkami - kobiet, które panicznie boją się ciąży i tych, które obsesyjnie pragną dziecka, można wskazać na kilka czynników z grupy ryzyka. To są:

  • choroby psychiczne, w tym najczęściej depresja,
  • występująca w przeszłości przemoc seksualna,
  • poronienia nawykowe,
  • długotrwałe leczenie niepłodności,
  • bezowocne próby zajścia w ciążę.

Ciąża urojona –  objawy

Mimo tego, że ciąża jest urojona może skutkować pojawieniem się niektórych jej objawów. Jak kobiecy organizm może zareagować na ciążę urojoną? Nawet jeśli lekarz podczas badania USG potwierdzi, że nie doszło do zapłodnienia, test ciążowy może pokazywać pozytywny wynik. Jest to efekt siły sugestii i pracy hormonów, które odpowiadają także za inne objawy ciąży urojonej. Są to między innymi:

  • zatrzymanie się miesiączki,
  • ból, wrażliwość i tkliwość piersi,
  • laktacja,
  • zachcianki ciążowe,
  • zmęczenie, osłabienie organizmu,
  • powiększanie się obwodu brzucha,
  • mdłości i wymioty,zmienne nastroje, huśtawki nastrojów,
  • powiększanie się piersi.

Warto zaznaczyć, że powyższe objawy lub część z nich może pojawić się nawet u kobiet, które wykonały badanie i USG i otrzymały negatywny wynik. Mogą jednak zrobić test ciążowy, który pokaże odmienny wynik - pozytywny, stwierdzający obecność ciąży. Jest to związane z tym, że mózg kobiety wierzy w ciąże i hormony właśnie tak na to reagują.

Kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zaburzenia psychiczne mogą nawet poczuć ruchy dziecka, a także skurcze macicy (w późniejszym etapie). Panie z ciążą urojoną są odporne na wszelkie próby wyjaśnienia, że nie noszą w sobie dziecka nawet odrzucają przedstawione im fakty w postaci wyniku USG czy badania lekarskiego.

Ciąża urojona - leczenie

Pacjenta z ciążą urojoną powinna jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie mogą grozić jej poważne choroby takie jak depresja, nerwica czy różnego rodzaju zaburzenia osobowości. Sam proces leczenia wymaga współpracy lekarzy kilku specjalizacji - przede wszystkim psychiatry, a poza tym psychologa i ginekologa.

Najczęściej zaleca się podjęcie leczenia farmakologicznego, które przynosi dobre efekty (zazwyczaj po kilku miesiącach) i eliminuje objawy ciąży. Leki przepisuje ginekolog wraz z psychiatrą, zaś wsparciem jest psychoterapia u psychologa. Osoba chora powinna mieć duże wsparcie wśród najbliższych osób; dzięki nim o wiele szybciej stanie na nogi.

Więcej o: