Drugi trymestr ciąży: rozwój dziecka, zdrowie mamy. Co powinno niepokoić?

Drugi trymestr ciąży nazywany jest miesiącem miodowym. Dlaczego? W tym czasie przyszłe mamy czują się bowiem dobrze i wyglądają kwitnąco. To dzięki temu, że ustąpiły dolegliwości typowe dla początku ciąży. Poza tym brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by dokuczać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co się dzieje z dzieckiem i kobietą w drugim trymestrze ciąży? Jakie w tym okresie wykonać badania? Co powinno niepokoić?

Drugi trymestr ciąży to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Ciąża ludzka trwa 40 tygodni, a okres ten - dla celów medycznych - dzieli się umownie na trymestry ciąży. Każdy z nich obejmuje trzy miesiące. Czym charakteryzuje się trymestr drugi?

Drugi trymestr ciąży - rozwój dziecka

W drugim trymestrze ciąży wszystkie narządy dziecka pracują, ale jest ono zależne od łożyska, które zaopatruje go pokarm i tlen. Dynamicznie rozwija się układ nerwowy, w tym mózg, wykształca się zmysł dotyku i słuchu. Na palcach malucha pojawiają się linie papilarne, powstają zawiązki zębów stałych. W ostatnim miesiącu drugiego trymestru dziecko otwiera oczy, kształtuje się odruch ssania, kostnieje szkielet. Około dwudziestego szóstego tygodnia dziecko mierzy mniej więcej 30 cm i waży nawet 900 g. Około 20. tygodnia ciąży u pierwiastek i około 18. tygodnia ciąży u wieloródek pojawiają się pierwsze ruchy płodu.

Drugi trymestr ciąży - badania

Morfologia i badanie ogólnego moczu każda przyszła mama wykonuje regularnie, przez całą ciążę, przed każdą wizytą kontrolną u ginekologa prowadzącego ciążę. W drugim trymestrze nadchodzi czas na wykonanie kilku badań dodatkowych.

Między 18. a 22. tygodniem ciąży powinno być wykonane badanie USG. Podczas badania lekarz ocenia budowę anatomiczną organów dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem budowy serca. To tak zwane USG połówkowe.

Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się badanie poziomu glukozy we krwi, które pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową i ocenić ryzyko jej wystąpienia.

Początek drugiego trymestru to ostatni dzwonek na rozmowę z lekarzem o badaniach prenatalnych.

Badania prenatalne - dlaczego warto je wykonać? Zobacz:

Zobacz wideo

Drugi trymestr ciąży - samopoczucie kobiety

Drugi trymestr ciąży oznacza wiele przemian w organizmie kobiety. W pochwie wzrasta ilość wydzieliny, a macica jest wielkości niewielkiej gruszki. Mijają dolegliwości, które nękały w pierwszych trzech miesiącach. Organizm dostosował się do nowej sytuacji, nie dokuczają więc już nudności, mdłości i wrażliwość na intensywne zapachy. Nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania, skóra zyskuje blask, włosy stają się gęste i lśniące. Hormony się stabilizują, a to również oznacza większą kontrolę nad emocjami. Dostrzegalne są zmiany psychiczne w postaci zmienności nastrojów czy zmiany łaknienia, ale nie są przesadnie dotkliwe. Przyszła mama zaczyna odczuwać ruchy płodu, a i widzieć swój powiększający się brzuch. To przekłada się na samopoczucie i wewnętrzny spokój. Odczuwalny jest przypływ sił witalnych. To najprzyjemniejszy okres ciąży.

Drugi trymestr ciąży nie jest jednak pozbawiony cieni. Rosnąca macica prowadzi do widocznego powiększenia obwodu brzucha, ale i rozstępów na skórze. Pojawiają się zaparcia, bóle krzyża, hemoroidy. Ponieważ progesteron sprawia, że drogi moczowe rozszerzają się, a macica uciska na moczowody oraz pęcherz moczowy, mogą pojawiać się kłopoty. Zastój moczu sprzyja namnażaniu się bakterii i zapaleniom. Dokucza również ból pleców. Wywołuje je rosnąca macica, zmieniający się środek ciężkości oraz hormony, które przygotowując ciało do porodu wpływają na kości i stawy.

Drugi trymestr ciąży - co powinno niepokoić?

Z pewnością krwawienie z pochwy i silne bóle brzucha. W przypadku wystąpienia krwawienia o znacznym nasileniu istnieje poważne zagrożenie porodem przedwczesnym. Niepokój powinny wzbudzić również pojawiające się obrzęki twarzy lub kończyn dolnych, zwłaszcza kiedy nie mijają po nocnym odpoczynku i obserwuje się wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

W drugim trymestrze ciąży mogą pojawić się lekkie skurcze mięśnia macicy. To najczęściej tzw. skurcze Braxtona Hixa, które świadczą o tym, że macica przygotowuje się do porodu. To nic niepokojącego. Jeżeli jednak skurcze są częste, silne bądź pojawiają się regularnie, wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Nie mniej niepokojąca jest twarda macica - napięta przez dłuższy czas.

Lekarzowi prowadzącemu ciążę należy zgłosić fakt pojawienia się żylaków. Być może niezbędne będzie zastosowanie leków regulujących napięcie naczyń krwionośnych lub stosowanie specjalnych pończoch.

Więcej o:
Copyright © Agora SA