Zawroty głowy w ciąży mają różne przyczyny. Te zależą od stopnia zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze powodem niedyspozycji może być niskie ciśnienie krwi. Mówi się o nim, gdy wynik pomiaru jest niższy niż 90/60 mmHg. To najczęściej efekt działania progesteronu, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje, że ciśnienie krwi spada. Wpływ może mieć również burza hormonalna, która prowadzi do wielu zmian w organizmie i wywołuje wiele sensacji. Zawroty głowy w pierwszym trymestrze ciąży są wynikiem fizjologicznych zmian w organizmie kobiety.
Jakie są pierwsze objawy ciąży? Zobacz:
W drugim i trzecim trymestrze ciąży u podłoża zawrotów głowy leży zwykle rozwijająca się macica, która uciska narządy i naczynia krwionośne, w tym żyłę główną dolną, położoną po prawej stronie kręgosłupa. Im większe dziecko, tym ucisk staje się większy. To sprawia, że zmniejsza się dopływ krwi do prawej komory serca. Objawy nasilają się przy spaniu na prawym boku i przy nagłych zmianach pozycji ciała. Skutkuje to zawrotami głowy, ale i omdleniami.
Zawroty głowy może również wywołać szybka zmiana pozycji ciała, energiczne poderwanie się czy wstawanie. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest wolniejsze tempo przepływu krwi i jej niższe ciśnienie. To sprawia, że organizm ciężarnej kobiety potrzebuje więcej czasu, by krew dotarła do mózgu. Warto pamiętać, że w ciąży spora ilość krwi krąży w okolicy macicy.
Ponieważ u ciężarnych kobiet przemiany metaboliczne przebiegają w nieco inny sposób, przyczyn zawrotów głowy można doszukać się także w niskim poziomie żelaza i cukru, a także w odwodnieniu. Niedyspozycja pojawia się również, jeżeli w diecie ciążowej jest za mało kalorii lub składników mineralnych oraz witamin. Wzrost i rozwój płodu wymagają dostarczania organizmowi matki odpowiedniej ilości energii.
Na zawroty głowy w ciąży narzeka większość przyszłych mam. Zwykle nie jest to objaw, który powinien niepokoić. Warto jednak wspomnieć o nich lekarzowi, a i wiedzieć, jak sobie pomóc.
Gdy pojawią się zawroty głowy, należy usiąść i dać sobie czas na dojście do siebie. Czasem pomaga siedzenie z opuszczoną głową. Zawroty głowy, choć nie są groźnym objawem, mogą mieć groźne skutki. W tej sytuacji pośpiech nie jest wskazany – w konsekwencji zawrotu głowy można się zachwiać i przewrócić. Upadek naraża zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka.
W ciąży zawroty głowy mogą pojawić się nie tylko podczas wstawania, ale i leżenia. Wówczas należy zmienić pozycję. Dyskomfort zwykle mija po położeniu się na lewym boku lub na wznak. Takie ułożenie ciała odciąża żyłę główną i dotlenia mózg.
Aby zapobiegać zawrotom głowy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Co jest ważne?
Choć zawroty głowy w ciąży są zwykle objawem zmian zachodzących w organizmie kobiety, nie powinno się ich bagatelizować. Dolegliwości mogą być symptomem cukrzycy ciążowej lub anemii ciążowej. Dlatego jeśli się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem.