Obcasy w ciąży - czy to bezpieczne? Jakie buty są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Obcasy w ciąży? Czy można je nosić? Tego typu pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jest to więc temat często przewijający się na forach internetowych. Czy obcasy w ciąży są bezpieczne? Wyjaśniamy.

Obcasy w ciąży - spis treści:

  1. Obcasy w ciąży - powszechny dylemat
  2. Obcasy w ciąży - różne wątpliwości
  3. Obcasy w ciąży - czym to grozi?
  4. Jakie buty są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Obcasy w ciąży - powszechny dylemat

Przyszłym mamom z reguły bardziej zależy na zdrowiu dziecka niż na perfekcyjnym wyglądzie. Dlatego wiele kwestii w tym czasie budzi wątpliwości. To m.in. manicure hybrydowy i akrylowy, farbowanie włosów, opalanie, depilacja laserowa i depilacja woskiem. Problematyczne są też różne kwestie dotyczące ubioru przyszłych mam. Chyba jedną z najczęstszych wątpliwości jest to, czy w czasie ciąży można nosić buty na wysokim obcasie.

Obcasy w ciąży - różne wątpliwości

- Czy noszenie wyższych obcasów (około 7 centymetrów) jest niebezpieczne dla dzidziusia w trzecim trymestrze ciąży? - pyta na naszym forum jedna z przyszłych mam. Co na ten temat mają do powiedzenia inne uczestniczki dyskusji? Oto kilka wypowiedzi:

W obcasach jest większe ryzyko przewrócenia się i dlatego lepiej z nich zrezygnować.
Jak się przewrócisz, to może być niebezpieczne. Jak nie, to chyba ubranie na parę godzin nie zaszkodzi na jakieś wyjście.
Cały pierwszy trymestr chodziłam w wysokich obcasach, teraz raczej chodzę na obcasie 4-5 cm, bo jednak męczą mi się nogi po krótkiej chwili, a poza tym od jakiegoś czasu plecy mnie bolą, więc w tej sytuacji obcasy nie byłyby niczym przyjemnym.

Jak widać, kwestia ta wywołuje szereg pytań. Co na ten temat powinna wiedzieć przyszła mama? Oto kilka przydatnych informacji dotyczących obcasów w ciąży.

Zobacz wideo

Obcasy w ciąży - czym to grozi?

Gdy patrzymy na różne celebrytki i gwiazdy, które w okresie ciąży nie rezygnują z noszenia bardzo wysokich obcasów, wydaje nam się, że być może ostrzeżenia lekarzy są zbyt przesadne. Jednak to, co z pozoru wygląda całkowicie niegroźne, może mieć poważne konsekwencje. Dlatego wysokie obcasy nie są dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam.

W okresie ciąży kręgosłup kobiety i tak już jest bardzo obciążony. Dlatego noszenie wysokich obcasów może wywoływać silne bóle kręgosłupa i stóp. Poza tym naraża to plecy na urazy (zwłaszcza ich dolną część). W skrajnych przypadkach noszenie obcasów w ciąży może prowadzić do skrócenia ścięgna Achillesa.

Warto wspomnieć też o innym problemie związanym z tym zagadnieniem. W ciąży wzrasta waga naszego ciała, przez co zmienia się także środek grawitacji. To utrudnia zachowanie właściwej postawy. Przez to chodzenie w bardzo wysokich butach może być znacznie trudniejsze niż w czasach przed ciążą. Dlatego spore jest ryzyko upadku, co może być niebezpiecznie i dla nas i dla dziecka. Konsekwencje to m.in. uszkodzenie łożyska, krwawienie, a w skrajnych przypadkach nawet poronienie. Z tej przyczyny radzi się, aby w okolicy 25. tygodnia ciąży całkowicie zrezygnować z butów na wysokim obcasie.

Jakie buty są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Co więc powinny nosić kobiety w ciąży? Który model butów jest dla nich najlepszy? Wysokie obcasy w ciąży nie są wskazane. Jednak odradza się także noszenie całkowicie płaskiego obuwia. Takie modele często występują w kolekcjach letnich, to na przykład różnego typu sandały lub balerinki. Warto unikać takich płaskich butów, gdyż noszenie ich w okresie ciąży sprzyja płaskostopiu.

Dlatego najlepsze dla ciężarnych są buty, których obcas ma około dwóch centymetrów. Nie może być to jednak bardzo cienka szpileczka! Zalecany jest stabilny, gruby obcas. Taki wybór zapewnia nie tylko wygodę, ale także zwiększa bezpieczeństwo dla mamy i dziecka.

Szczególny przypadek stanowią panie, u których w okresie ciąży stopa zmienia swój rozmiar. Wówczas buty noszone do tej pory okazują się za wąskie lub za małe. Dotyczy to kobiet, których stopy mają tendencje do puchnięcia. W takich sytuacjach na czas ciąży najlepiej zaopatrzyć się w nowe obuwie, gdyż wciskanie stóp na siłę do za małych butów z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem.

Obcasy w ciąży - o tym pamiętaj:

  • Kobietom radzi się, aby w okolicy 25. tygodnia ciąży całkowicie zrezygnować z butów na wysokim obcasie.
  • Noszenie wysokich obcasów w okresie ciąży może wywoływać silne bóle kręgosłupa i stóp.
  • Spore jest też ryzyko upadku, co może być niebezpiecznie i dla nas i dla dziecka.
  • Najlepsze dla ciężarnych są buty, których obcas ma około dwóch centymetrów. Nie może być to jednak bardzo cienka szpileczka!

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.