No-spa w ciąży - czy to bezpieczny lek?

Nospa w ciąży - czy to dobry pomysł i bezpieczne rozwiązanie? Zastanawia się nad tym wiele mam, a temat budzi wiele kontrowersji i emocji. Dowodem są wpisy na forach internetowych, często skrajne: od "Dziewczyny, nie bójcie się brać No-spy w ciąży!", przez "No spa w ciąży jest szkodliwa!", po "Lek ten może powodować u maluszka powikłania neurologiczne". Jak to jest z tą Nospą w ciąży? W jakich sytuacjach się ją stosuje? Czy mogą wystąpić działania niepożądane? Czy to bezpieczny lek?
Zobacz wideo

No-spa w ciąży jest stosowana bardzo często, w wielu różnych sytuacjach. Według specjalistów to najbardziej powszechnie stosowany lek u ciężarnych. Nospa to lek działający rozkurczowo na mięśnie gładkie, który tonuje i wycisza wiele objawów, które dokuczają na różnych etapach ciąży. Jest stosowana w przypadku skurczu mięśni gładkich zarówno pochodzenia nerwowego, jak i mięśniowego. Substancją czynną preparatu jest drotaweryna, syntetyczna pochodna papaweryny, która łatwo i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z żółcią i moczem.

Nospa w ciąży - stosowanie

Nospa ma postać tabletek i jest przeznaczona do stosowania doustnego. Nie wolno przekraczać zaleconych dawek. W przypadku, gdy pojawią się wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Dorosłym zaleca się przyjmowanie 120–240 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych.

No-Spa jest wskazana w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami i dolegliwościami:

  • dróg żółciowych,
  • dróg moczowych,
  • przewodu pokarmowego, dróg rodnych.

Nospa w ciąży - czy jest dozwolona?

Choć Nospa uważana jest za środek relatywnie bezpieczny i sprzedawana jest bez recepty, kobiety w ciąży nie mogą jej zażywać bez konsultacji z lekarzem (zasada ta dotyczy wszystkich leków). Nie każdy specyfik, który jest bezpieczny dla dorosłego człowieka, jest bezpieczny dla płodu.

Nie należy stosować Nospy bez wyraźnego powodu - może być przepisana wyłącznie w sytuacjach wyższej konieczności. Oznacza to, że zażywanie No-spy w ciąży jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz prowadzący ciążę uzna to za absolutnie konieczne, a w jego ocenie oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają nad możliwym ryzykiem.

Zdecydowanie nie należy stosować preparatu w okresie porodu, ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego oraz w czasie połogu oraz karmienia piersią.

Nospa w ciąży - działania niepożądane

No-Spa, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne, choć zdarzają się one rzadko. Niemniej mogą pojawić się nudności, zaparcia, bóle i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, wysypka, pokrzywka, świąd czy obrzęk naczynioruchowy.

Nospa w ciąży, gdy jest stosowana przez zbyt długi czas, może wywoływać działania niepożądane, np. zaburzenia oddechu u dzieci tuż po porodzie, zbyt niskie lub zbyt duże napięcie mięśniowe. Ponieważ jednak takie objawy obserwuje się również u noworodków, których mamy w czasie ciąży nie zażywały No-spy, trudno z pewnością stwierdzić, że mają one związek z przyjmowaniem drotaweryny.

Nospa w ciąży - kiedy się ją stosuje?

No-spa jest stosowana w ciąży w wielu sytuacjach. To lek, który łagodzi dolegliwości dokuczające na rożnych etapach ciąży. Są to pobolewania w dole brzucha, uczucie ciągnięcia, kłucia czy napinania mięśnia macicy lub bardziej regularna czynność skurczowa macicy. Należy pamiętać, że gdy w ciąży macica się powiększa oraz zmienia pozycję, wywołuje bóle. Zwykle nie są one bardzo nasilone, przypominają miesiączkowe. Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, można brać leki rozkurczowe, w tym Nospę (zawsze po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym ciążę). Jeśli zaś dolegliwości są do zniesienia, najlepiej nic nie brać.

No-spa jest zalecana także w sytuacji poronienia zagrażającego, kiedy dochodzi do krwawienia, ale jajo płodowe wciąż znajduje się w jamie macicy - istnieje szansa na utrzymanie ciąży. Nospa jest lekiem podtrzymującym ciążę.

Drotaweryna działa rozkurczowo na mięśnie macicy, dlatego podaje się ją, gdy wystąpią silne, przedwczesne skurcze. Czasami No-spa w ciąży jest wskazana w przypadku wystąpienia innych schorzeń, takich jak atak kamicy żółciowej czy kamicy nerkowej.

Specjaliści twierdzą, że ze względu na powszechność stosowania No-Spy uznaje się ją za lek bezpieczny dla ciężarnych. Nie zmienia to faktu, że nie wolno jej, jak i każdego innego leku, brać w ciąży samowolnie. Choć używa się jej często, należy mieć na uwadze, że jej bezpieczeństwo nie jest potwierdzone badaniami (co dotyczy wielu innych leków). Należy ją stosować ostrożnie, na wyraźne polecenie lekarza, przy konkretnych wskazaniach i dolegliwościach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.