Szkoła rodzenia - kiedy i dlaczego warto się do niej zapisać

Szkoła rodzenia, czyli cykl zajęć skierowany do przyszłych rodziców, jest bardzo popularny wśród ciężarnych kobiet od kilkunastu lat. Nie jest to jednak pomysł ostatnich dekad, ponieważ pierwsze szkoły rodzenia powstały dawno - po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii i w 1956 roku w Polsce. Na czym polegają zajęcia w szkole rodzenia i dlaczego warto się do niej zapisać przed porodem?

Szkoła rodzenia to zarówno cykl zajęć, jak i miejsce, w którym przyszli rodzice, przed narodzinami swojego dziecka, zdobywają wiedzę i wypracowują umiejętności rodzicielskie. Tym samym szkoła rodzenia przygotowuje do porodu, ale i do opieki nad noworodkiem. Sprawia, że zarówno mamy, jak i ojcowie oswajają sytuację, mogą czuć się lepiej przygotowani do rodzicielstwa, silniejsi psychicznie i bardziej kompetentni. Na zajęcia w szkole rodzenia kobieta może chodzić sama lub z partnerem.

Objawy porodu. Czy to już?

Szkoła rodzenia - program

Każda szkoła rodzenia realizuje swój program, który najczęściej układa się w cykl wykładów oraz warsztatów, prowadzonych przez specjalistów: położne, lekarzy czy psychologów.

Choć szkoły rodzenia różnią się sposobem ujęcia tematów, z reguły układają się one w trzy bloki:

  1. Przebieg ciąży - na zajęciach omawiany jest zarówno przebieg rozwoju dziecka na etapie życia płodowego, jak i to, jak zmienia się ciało kobiety w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży. Przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, czego mogą się spodziewać na poszczególnych etapach ciąży oraz co robić, gdy pojawią się niepokojące dolegliwości.
  2. Poród i połóg - podczas zajęć uczestnicy dowiadują się, jak przebiega poród krok po kroku, jak trzeba zachować się na trakcie porodowym. Przyszłe mamy uczą się, jak przeć czy oddychać podczas akcji porodowej, jak wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Zyskują również wiedzę na temat metod łagodzenia bólu porodowego czy różnych pozycji porodowych. W wielu szkołach rodzenia w czasie zajęć można wejść na oddział położniczy, dzięki czemu ciężarna kobieta może zapoznać się z personelem i salami "porodówki", na której planuje rodzić.
  3. Opieka nad noworodkiem i niemowlęciem - zajęcia przekazują wiedzę na temat pielęgnacji malucha, kładą nacisk na takie kwestie jak kąpiel, karmienie piersią czy przewijanie dziecka.

Szkoła rodzenia - organizacja

Program szkoły rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, wykłady i warsztaty. Zajęcia trwają zwykle kilka tygodni, są prowadzone w różnych systemach, także weekendowym.

Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej rozpocząć pod koniec II trymestru, kiedy brzuch nie jest jeszcze duży, a dolegliwości I. trymestru dały o sobie zapomnieć, jednak nie później niż w 30. tygodniu ciąży, by zdążyć przerobić program przed porodem.

Zdarza się, że szkoły rodzenia są odrębnymi placówkami, prowadzonymi przez stowarzyszenia czy fundacje, najczęściej jednak organizuje się je przy szpitalach. To dlatego niektóre szkoły rodzenia są bezpłatne, finansowane choćby przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zajęciach w innych kosztują (100-500 zł za cykl zajęć). Polskie szkoły rodzenia są objęte patronatem Instytutu Matki i Dziecka.

Szkoła rodzenia - jak wybrać?

Wprawdzie poród to czynność fizjologiczna, do której kobiece ciało jest dobrze przygotowane, a nasze mamy i babcie rodziły swoje dzieci, nie korzystając ze szkół rodzenia, niemniej warto wesprzeć naturę wiedzą i zapisać się do szkoły rodzenia.
Szkoły rodzenia są różne, dlatego warto się rozejrzeć i zgłębić temat. Jak wybrać najlepszą dla siebie szkołę rodzenia?

  • Popytaj inne mamy - tak sąsiadki, koleżanki z pracy, jak i znajome z sieci. Odwiedź fora internetowe. Mamy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.
  • Przejrzyj strony internetowe szkół rodzenia, zapoznaj się ze szczegółową ofertą, cennikiem oraz planem zajęć. Dowiedz się, jak duże są grupy, jak często i w jakim trybie odbywają się zajęcia.
  • Pójdź do szkoły i porozmawiaj z prowadzącymi kurs.
  • Zastanów się, jak chcesz rodzić i gdzie. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia działającej przy szpitalu, w którym planujesz poród.
  • Kieruj się także swoją wygodą. Dobrze, jeśli placówka, w której odbywają się wykłady i ćwiczenia znajduje się niedaleko pracy czy domu.

Szkoła rodzenia - przeciwwskazania

Zapisując się do szkoły rodzenia ciężarna musi przedstawić zaświadczenie od ginekologa, że może uczestniczyć w zajęciach. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy dolegliwości i choroby wymagają oszczędnego trybu życia.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: