Nowe obowiązkowe testy dla kobiet w ciąży. Czy pomysł rządzących rozwiąże powszechny problem matek?

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe testy na depresję dla wszystkich kobiet w ciąży. To jeden z elementów nowych standardów opieki okołoporodowej.

Trwają ostatnie prace nad zapowiadanymi zmianami w standardach opieki okołoporodowej. Jak informuje RMF FM, nowe standardy zostaną oficjalnie zaprezentowane po świętach wielkanocnych.

Będą aż trzy testy

Jedną ze zmian mają być obowiązkowe dla wszystkich kobiet w ciąży testy na depresję. Każda ciężarna przejdzie aż dwa badania w trakcie ciąży - prawdopodobnie w dwunastym i dwudziestym siódmym tygodniu. Dodatkowy test kobieta rozwiąże jeszcze po porodzie.

Badanie składa się z dwudziestu jeden pytań, na które można udzielić odpowiedzi "tak" lub "nie". Jeśli odpowiedzi będą w większości twierdzące, wynik testu zasugeruje zagrożenie u kobiety depresją poporodową. Dokładna treść pytań nie jest jednak na razie znana.

Czy farbowanie włosów w ciąży może być niebezpieczne?

Depresja poporodowa - poważny problem

Skąd ten pomysł? Nie da się ukryć, że wiele współczesnych kobiet boryka się z depresją porodową. Jak podaje portal Psychiatria.pl, problem ten może dotyczyć od 10 do nawet 15 proc. matek.

Wsparcie dla kobiet z depresją jest na pewno potrzebne. Jednak na razie nie wiadomo, jaki rodzaj pomocy przewidują autorzy projektu. Na co będą mogły liczyć ciężarne, u których w trakcie ciąży zostanie zdiagnozowana depresja lub skłonności depresyjne? I co w przypadku pojawienia się depresji poporodowej? Na te pytania nie ma na razie odpowiedzi.

Nowe standardy - kiedy będą ogłoszone?

O nowych standardach opieki okołoporodowej mówi się już od jakiegoś czasu. Obecnie trwają ostatnie konsultacje wewnętrzne w Ministerstwie Zdrowia. Jak poinformował minister Łukasz Szumowski, tuż po świętach wielkanocnych zostaną one w końcu ogłoszone publicznie.

Oprócz obowiązkowych testów na depresję, w nowych standardach znajdzie się także m.in. zalecanie dla matek, by karmić niemowlęta piersią. O wszystkich zmianach, będziemy informować na bieżąco.

Zobacz także:

Problemy psychiczne polskich uczniów - nawet co piąty nastolatek może mieć depresję. Winna jest szkoła?

"Położna złapała za sutek tak, że prawie mi go urwała". Poród to często trauma, 10-15% kobiet ma po nim depresję

 

Więcej o: