Wiele kobiet, starających się od dłuższego czasu o dziecko, szczegółowo analizuje każdy objaw, który mógłby świadczyć o ciąży. Są także takie panie, które o tym nie myślą i przez długi czas nie zdają sobie sprawy, że w ich organizmie jakiś czas temu zaczęło rozwijać się nowe życie. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach już kilka dni po zapłodnieniu organizm wysyła wyraźne sygnały o ciąży. Dzieje się tak często w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy.
Kiedy ma to miejsce? Implantacja następuje zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 dniem rozwoju zarodka. Proces ten trwa kilka dni. Dochodzi wówczas do implantacji w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Zarodek zagnieżdża się zwykle na jej tylnej lub przedniej ścianie. Znajduje tam bezpieczne schronienie na czas 9 miesięcy. Śluzówka wytwarza wówczas sieć silnie ukrwionych naczyń, dzięki którym nowy lokator jest chroniony i odżywiany.
Implantacja może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jednak nie jest to reguła. Czasami organizm wysyła wyraźne sygnały świadczące o tym procesie.
Jakie objawy sygnalizują zagnieżdżenie zarodka w macicy? To przede wszystkim lekkie skurcze macicy oraz tzw. plamienie implantacyjne. Proces trwa kilka dni, więc gdy rozpoznamy u siebie tego typu symptomy, należy na jakiś czas zrezygnować ze sportów i aktywności seksualnej. Poza tym konieczna jest wizyta u lekarza, aby potwierdzić ciążę.
Zobacz także: Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych
Plamienie implantacyjne jest często wymieniane jako pierwszy poważny objaw ciąży. Jednak wiele pań myli je z okresem, bo pojawia się ono w podobnym czasie, co spodziewana miesiączka. Jak możemy odróżnić plamienie od okresu? Oto kilka najważniejszych różnic:
Jednak tego typu plamienie nie pojawia się za każdym razem. Występuje tylko u tych pań, u których doszło do uszkadzania ściany naczynia krwionośnego w trakcie zagnieżdżania.
Zobacz także:
Luteina w ciąży - skutki, cena. Kiedy należy ją przyjmować?