Zagnieżdżenie (implantacja) zarodka: ile trwa i jakie są objawy?

Zagnieżdżenie to moment, kiedy zarodek znajduje bezpieczne schronienie na 9 miesięcy. Ile trwa ten proces? Co to jest plamienie implantacyjne? Dowiedz się więcej na temat implantacji i poznaj jej najważniejsze objawy.

Zagnieżdżenie zarodka: co to za proces i kiedy następuje?

Wiele kobiet, starających się od dłuższego czasu o dziecko, szczegółowo analizuje każdy objaw, który mógłby świadczyć o ciąży. Są także takie panie, które o tym nie myślą i przez długi czas nie zdają sobie sprawy, że w ich organizmie jakiś czas temu zaczęło rozwijać się nowe życie. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach już kilka dni po zapłodnieniu organizm wysyła wyraźne sygnały o ciąży. Dzieje się tak często w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Zobacz wideo

Kiedy ma to miejsce? Implantacja następuje zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 dniem rozwoju zarodka. Proces ten trwa kilka dni. Dochodzi wówczas do implantacji w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Zarodek zagnieżdża się zwykle na jej tylnej lub przedniej ścianie. Znajduje tam bezpieczne schronienie na czas 9 miesięcy. Śluzówka wytwarza wówczas sieć silnie ukrwionych naczyń, dzięki którym nowy lokator jest chroniony i odżywiany.

Zagnieżdżenie zarodka: objawy

Implantacja może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Jednak nie jest to reguła. Czasami organizm wysyła wyraźne sygnały świadczące o tym procesie.

Jakie objawy sygnalizują zagnieżdżenie zarodka w macicy? To przede wszystkim lekkie skurcze macicy oraz tzw. plamienie implantacyjne. Proces trwa kilka dni, więc gdy rozpoznamy u siebie tego typu symptomy, należy na jakiś czas zrezygnować ze sportów i aktywności seksualnej. Poza tym konieczna jest wizyta u lekarza, aby potwierdzić ciążę.

Zobacz także: Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych

Plamienie implantacyjne czy jednak okres?

Plamienie implantacyjne jest często wymieniane jako pierwszy poważny objaw ciąży. Jednak wiele pań myli je z okresem, bo pojawia się ono w podobnym czasie, co spodziewana miesiączka. Jak możemy odróżnić plamienie od okresu? Oto kilka najważniejszych różnic:

  • pojawia się wówczas znacznie mniejsza ilość krwi
  • trwa krócej niż okres (zwykle od 1 do 3 dni)
  • brak bólu podbrzusza typowego dla miesiączki
  • brak skrzepów

Jednak tego typu plamienie nie pojawia się za każdym razem. Występuje tylko u tych pań, u których doszło do uszkadzania ściany naczynia krwionośnego w trakcie zagnieżdżania.

Zobacz także:

Luteina w ciąży - skutki, cena. Kiedy należy ją przyjmować?

Plamienie z pochwy - kiedy udać się do lekarza?

Okres w ciąży - czy to możliwe?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.