Pessar: cena, rodzaje i informacje

Pessar to metoda, którą poleca obecnie wielu specjalistów. Stanowi ona mniej inwazyjną alternatywę dla szwu szyjkowego. Pessar: dowiedz się jaka jest cena, najważniejsze rodzaje i kiedy zaleca się jego stosowanie.

Pessar w ciąży - sposób na niewydolność szyki macicy

Krążek pessar zakłada się, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi. Metoda ta zalecana jest w przypadkach, gdy zdiagnozowana zostaje niewydolność szyjki macicy. Dzięki nałożeniu krążka zostaje wstrzymane skracanie się tego kanału.

Niewydolność szyjki macicy nigdy nie powinna być lekceważona. Ryzyko przedwczesnego porodu z wszystkimi jego konsekwencjami jest w razie tej dolegliwości bardzo wysokie. W takich przypadkach lekarz prowadzący powinien zapoznać nas z dostępnymi metodami, które wstrzymują skracanie się szyjki. 

To dosyć powszechny problem, który jednak zazwyczaj udaje się opanować. Dawniej sposobem na zahamowanie dolegliwości był szew szyjkowy. Stosowany jest także obecnie, jednak należy pamiętać, że wybór tej metody wiąże się z koniecznością przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Krążek pessar jest więc alternatywą wygodniejszą i mniej inwazyjną, dlatego wielu specjalistów swoim pacjentkom zaleca właśnie to rozwiązanie.

Z czym to się wiąże?

Mimo że w przypadku wyboru krążka ciężarna nie przebywa w szpitalu, musi jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Z czym to się wiąże?

  • w trakcie noszenia krążka nie należy uprawiać seksu
  • zalecane jest także zwolnienie lekarskie z pracy
  • w tym czasie potrzeba jak najwięcej relaksu i odpoczynku
  • kobieta powinna być pod kontrolą lekarską

 

Jaki jest minus metody? Krążek niestety zwiększa ryzyko infekcji pochwy. Z tej przyczyny ich producenci zalecają zakładanie raz w tygodniu globulek dopochwowych.

Pessar a poród

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na założenie i zdjęcie krążka. To kwestia bardzo indywidualna - zdecyduje o tym nasz lekarz prowadzący. Zakłada się go często po dwudziestym tygodniu ciąży. Do zdjęcia w wielu przypadkach dochodzi dopiero przed samym porodem.

Warto także zaznaczyć, że krążki są nakładane i zdejmowane w sposób bezbolesny. Niektóre panie mogą jednak odczuwać w tym czasie lekki dyskomfort.

Pessar: cena i rodzaje (kostkowy, położniczy, ginekologiczny)

Nowoczesne krążki są elastyczne, wykonuje się je z delikatnego silikonu. Niestety obecnie w naszym kraju nie refunduje się ich. Decydując się na taką metodę, musimy więc liczyć się z kosztem wysokości około 150 złotych.

Tego typu technika jest stosowana także przy innych problemach - np. w trakcie leczenia nietrzymania moczu. Stąd problemy z odróżnieniem rodzajów krążków. Ten, który zakłada się na szyjkę macicy to pessar kostkowy. Możemy spotkać się także z innymi nazwami: pessar położniczy lub ginekologiczny.

 

Zobacz także:

Czy można uniknąć przedwczesnego porodu?

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.