Pessar: cena, rodzaje i informacje
Pessar w ciąży - sposób na niewydolność szyki macicy
Krążek pessar zakłada się, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi. Metoda ta zalecana jest w przypadkach, gdy zdiagnozowana zostaje niewydolność szyjki macicy. Dzięki nałożeniu krążka zostaje wstrzymane skracanie się tego kanału.
Niewydolność szyjki macicy nigdy nie powinna być lekceważona. Ryzyko przedwczesnego porodu z wszystkimi jego konsekwencjami jest w razie tej dolegliwości bardzo wysokie. W takich przypadkach lekarz prowadzący powinien zapoznać nas z dostępnymi metodami, które wstrzymują skracanie się szyjki.
To dosyć powszechny problem, który jednak zazwyczaj udaje się opanować. Dawniej sposobem na zahamowanie dolegliwości był szew szyjkowy. Stosowany jest także obecnie, jednak należy pamiętać, że wybór tej metody wiąże się z koniecznością przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Krążek pessar jest więc alternatywą wygodniejszą i mniej inwazyjną, dlatego wielu specjalistów swoim pacjentkom zaleca właśnie to rozwiązanie.
Z czym to się wiąże?
Mimo że w przypadku wyboru krążka ciężarna nie przebywa w szpitalu, musi jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Z czym to się wiąże?
- w trakcie noszenia krążka nie należy uprawiać seksu
- zalecane jest także zwolnienie lekarskie z pracy
- w tym czasie potrzeba jak najwięcej relaksu i odpoczynku
- kobieta powinna być pod kontrolą lekarską
Jaki jest minus metody? Krążek niestety zwiększa ryzyko infekcji pochwy. Z tej przyczyny ich producenci zalecają zakładanie raz w tygodniu globulek dopochwowych.
Pessar a poród
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na założenie i zdjęcie krążka. To kwestia bardzo indywidualna - zdecyduje o tym nasz lekarz prowadzący. Zakłada się go często po dwudziestym tygodniu ciąży. Do zdjęcia w wielu przypadkach dochodzi dopiero przed samym porodem.
Warto także zaznaczyć, że krążki są nakładane i zdejmowane w sposób bezbolesny. Niektóre panie mogą jednak odczuwać w tym czasie lekki dyskomfort.
Pessar: cena i rodzaje (kostkowy, położniczy, ginekologiczny)
Nowoczesne krążki są elastyczne, wykonuje się je z delikatnego silikonu. Niestety obecnie w naszym kraju nie refunduje się ich. Decydując się na taką metodę, musimy więc liczyć się z kosztem wysokości około 150 złotych.
Tego typu technika jest stosowana także przy innych problemach - np. w trakcie leczenia nietrzymania moczu. Stąd problemy z odróżnieniem rodzajów krążków. Ten, który zakłada się na szyjkę macicy to pessar kostkowy. Możemy spotkać się także z innymi nazwami: pessar położniczy lub ginekologiczny.
Zobacz także:
Czy można uniknąć przedwczesnego porodu?
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań