Torbiel jajnika - objawy, wpływ na ciążę, leczenie

Torbiel jajnika może mieć zaledwie kilka milimetrów lub osiągać rozmiary pokaźnej pomarańczy. Często dolegliwość ta przebiega zupełnie bezobjawowo. Torbiel jajnika: kiedy utrudnia zajście w ciążę i jaki ma wpływ na jej przebieg?

Torbiel jajnika: czym jest?

Torbiel na jajniku to bardzo powszechny problem, który w większości wypadków nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak wiele pań słysząc taką diagnozę, jest przerażona. Obawiają się bezpłodności lub choroby nowotworowej. To przez to, że wokół tego zagadnienia narosło wiele niepotrzebnych mitów.

Co ciekawe, w organizmie każdej z nas chociaż raz w życiu rozwinęła się tego typu zmiana. Jednak wcale nie musiałyśmy o tym wiedzieć. Torbiele tworzą się dosyć często i w wielu przypadkach są zupełnie bezobjawowe. Niektóre z nich znikają bez interwencji lekarskiej. Są jednak i takie, które wymagają szybkiego leczenia operacyjnego lub hormonalnego.

Torbiele różnią się między sobą pod względem rozmiarów – niektóre mają jedynie kilka milimetrów, inne z kolei osiągają rozmiary pomarańczy. Obecnie wyróżnia się około 40 typów torbieli.

Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania?

 • tworzą się, gdy pęcherzyk Graffa nie pęka w odpowiednim czasie
 • zauważalna tendencja do częstego powstawania torbieli występuje u kobiet z zespołem policystycznych jajników, a także chorych na endometriozę
 • zmiany nowotworowe

Torbiel jajnika: najczęstsze rodzaje

Najpopularniejsza odmiana to torbiele czynnościowe. Powstają, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie w odpowiednim momencie. Zazwyczaj znikają same w kolejnym cyklu, bez potrzeby leczenia. Co ciekawe, wiele pań nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich organizmie rozwijała się tego typu zmiana. To dlatego, że bardzo często torbiele czynnościowe są zupełnie bezobjawowe.

Torbiele czekoladowe to problem, który pojawia się u pań chorych na endometriozę. Wówczas wypełnione są one gęstą krwią o brązowej barwie. Gdy pękają, krew przedostaje się do jamy brzusznej.

Z kolei torbiele złożone charakteryzują się posiadaniem wewnętrznych struktur – znajdują się w nich liczne ściany i przegrody. Większość z nich jest niegroźna, chociaż zdarzają się wśród nich także przypadki zmian nowotworowych.

Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

Torbiel jajnika: objawy

Torbiel jajnika to dolegliwość, która często nie daje żadnych objawów. Jednak w wielu przypadkach jej symptomy są bardzo charakterystyczne.

Najczęstsze objawy torbieli na jajniku:

 • częste wzdęcia
 • stałe podenerwowanie
 • bóle brzucha
 • plamienie
 • zwiększony rozmiar brzucha (mimo braku przybrania na wadze)
 • zaparcia
 • częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu
 • ból w trakcie stosunku seksualnego

Jeśli pojawią się u nas tego typu objawy, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Należy wówczas sprawdzić, jaki to rodzaj zmiany oraz jak jest duża. Kobietom powyżej 35 roku życia zaleca się robienie badań USG pod tym kątem przynajmniej raz w roku.

Zobacz także: Krwawienia w ciąży - co mogą oznaczać?

Pęknięcie torbieli – czy to groźne?

Często słyszy się o przypadkach pęknięć torbieli na jajnikach. W jaki sposób możemy rozpoznać tego typu problem? Takiemu pęknięciu towarzyszy zazwyczaj bardzo nieprzyjemny, nagły i ostry ból brzucha. Oprócz tego mogą pojawić się także nudności, wymioty i podwyższona temperatura. W takiej sytuacji jak najszybciej należy znaleźć się pod opieką lekarską.

Pęknięcie torbieli nie zagraża życiu, jednak tego typu sytuacje są niebezpieczne w przypadku kobiet z zaburzeniami krzepnięcia.

Torbiel jajnika a ciąża

Czy torbiel na jajniku może utrudnić zajście w ciąże? Niestety tak. Dotyczy to przede wszystkim pań, u których rozpoznano zespół policystycznych jajników. Schorzenie to dotyczy około 5-10 proc. kobiet. W jajnikach powstają wówczas duże ilości drobnych torbieli. Podobny problem zdarza się paniom z endometriozą, u których dosyć często tworzą się torbiele czekoladowe.

W trakcie rutynowych badań w ciąży, ginekolodzy często wykrywają u pacjentek obecność torbieli. Nie powinien być to jednak powód do paniki. Torbiele nie mają wpływu na przebieg ciąży i zazwyczaj same wchłaniają się w kolejnym cyklu. Jednak przyszła mama powinna być pod stałą obserwacją lekarską.

Torbiel na jajniku: leczenie. Czy operacja jest konieczna?

Wbrew wielu powszechnym opiniom operacja w przypadku zdiagnozowania torbieli na jajniku nie zawsze jest potrzebna. Wykonuje się je, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że torbiel niedługo pęknie lub gdy długie leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych rezultatów. Oprócz operacji klasycznych, obecnie bardzo często wykonuje się także zabiegi laparoskopowe.

W wielu przypadkach lekarze zalecają pacjentkom terapię hormonalną, w trakcie której przyjmuje się środki antykoncepcyjne.

Gdy zostaje rozpoznana zmiana nowotworowa, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie onkologiczne. Rak jajnika dotyka najczęściej kobiet po menopauzie. Nie jest to jednak stała reguła - choroba ta dotyka także kobiety w młodszym wieku.

Zobacz także:

Okres w ciąży - czy to możliwe?

Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Cukrzyca ciążowa

Więcej o: