Czy w okresie ciąży możemy pić zieloną herbatę?

Wiele kobiet wraz z informacją o ciąży zastanawia się, czy picie zielonej herbaty jest nadal wskazane. Często pojawiają się głosy, że całkowicie należy wyeliminować ten napój ze swojej diety. Czy oby na pewno?

Zielona herbata w ciąży – dylemat przyszłych mam

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla przyszłych mam jednym z priorytetów w okresie ciąży. Rezygnacja z wielu szkodliwych produktów nie jest więc wówczas dużym wyrzeczeniem. Jednak pojawia się także mnóstwo wątpliwości, gdyż istnieje całkiem sporo produktów, co do których nie mamy całkowitej pewności. Gdy są one stałym elementem naszego jadłospisu, warto sprawdzić, jaki jest ich wpływ na rozwój naszego dziecka.

To, że w ciąży nie należy pić alkoholu wiedzą chyba wszyscy. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku kawy i wielu rodzajów herbat.

Zielona herbata cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. To jeden z naczelnych produktów zalecanych w zdrowej diecie. Napój ten zawiera wiele cennych antyoksydantów, dzięki czemu może ochronić nas przed licznymi groźnymi chorobami. Herbata ta zaliczana jest także do grupy naturalnych termogeników (obok kawy i czerwonego wina), które przyspieszają przemianę materii i odchudzanie. Jednak czy jej picie jest wskazane w okresie ciąży? To jedno z częstych pytań, które zadają przyszłe mamy.

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Zdania są podzielone

Zielona herbata może być dobrą opcją dla przyszłych mam, które są uzależnione od kawy i wolałyby wyeliminować ją na czas ciąży. Napoje te mają podobne właściwości pobudzające, jednak zielona herbata będzie zdrowszym rozwiązaniem. Musimy tylko przyzwyczaić się do nowego smaku. Dlaczego więc warto wybrać herbatę, a nie kawę? Pobudzenie, które gwarantuje nam zielona herbata trwa dłużej od tego wywołanego przez kawę. Dzięki temu będziemy dostarczać naszemu organizmowi mniejsze ilości kofeiny, która nie jest pożądanym składnikiem w okresie ciąży.

Jednak warto pamiętać, że z zieloną herbatą także nie należy przesadzać. Dozwolona ilość tego napoju to maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Zbyt dużo zielonej herbaty w diecie może na przykład ograniczyć wchłaniane kwasu foliowego, który jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w okresie ciąży, wpływającym na prawidłowy rozwój dziecka.

Warto jednak wspomnieć, że opinie na temat zielonej herbaty w okresie ciąży nadal są podzielone. Nie wszyscy specjaliści są entuzjastami tego napoju. Nie wiesz, jakie ilości herbaty będą prawidłowe w twoim przypadku? Skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz zbędnego ryzyka i stresu.

Zielona herbata w ciąży – o tym musisz pamiętać

Zielona herbata w ciąży nie jest produktem szkodliwym. Jednak decydując się na jej picie musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przypominamy, że:

  • napój ten może być szkodliwy w zbyt dużych ilościach;
  • gdy pijemy za dużo zielonej herbaty ograniczmy wchłanianie cennych składników z pożywienia;
  • maksymalna ilość dzienna to dwie filiżanki herbaty;
  • należy ją pić między posiłkami. Pita w trakcie jedzenia może utrudniać wchłanianie niektórych cennych składników z pożywienia (np. żelaza).

Zobacz także:

Co może pić kobieta w ciąży

Dieta w ciąży: co wolno jeść, a czego lepiej unikać?

Więcej o: