Nietrzymanie moczu w ciąży

Pod koniec ciąży wiele kobiet bywa zniecierpliwionych - ostatnie tygodnie się dłużą, a ciążowe dolegliwości nasilają. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu w ciąży, wstydliwy problem, który dotyczy licznej grupy przyszłych mam.

Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest niczym przyjemnym. Ta wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość męczy wiele przyszłych mam. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że zazwyczaj mija po porodzie (chociaż wiele kobiet obawia się, że ten problem nie zniknie, szczególnie, gdy będą rodzić naturalnie: chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu).

Nietrzymanie moczu w ciąży - co jest przyczyną?

Problemy z nietrzymaniem moczu zazwyczaj pojawiają się w trzecim trymestrze, pod koniec ciąży (chociaż nie jest powiedziane, że nie może to nastąpić wcześniej). Macica jest coraz większa i coraz bardziej napiera na pęcherz. Dodatkowo, błona mięśniowa dróg moczowych pod wpływem hormonów wiotczeje - co także przyczynia się do nietrzymania moczu. Jeśli popuszczanie jest bardzo dokuczliwe, lekarze radzą, aby sprawdzić, czy do układu moczowego nie wdała się żadna infekcja.

Jak walczyć z tą dolegliwością?

Nietrzymanie moczu w ciąży po prostu trzeba przetrwać, przyjąć, że to jeden z uroków tego wyjątkowego czasu (podobnie jak częste wizyty w toalecie). Zazwyczaj ta dolegliwość mija po porodzie, jednak warto pamiętać o ćwiczeniu mięśni Kegla. Najłatwiej zacząć... podczas wizyty w toalecie. Spróbuj wstrzymywać strumień moczu i wytrzymuj z napiętymi mięśniami kilka sekund - całość powtórz 10 razy. Gdy już wyczujesz mięśnie dna macicy bez problemu będziesz mogła ćwiczyć o każdej porze, w każdym miejscu, po prostu zaciskając i rozluźniając mięśnie.

Wiele kobiet, chcąc unikać popuszczania, mniej pije - a to błąd! Należy postępować przeciwnie, przyjmować dużo płynów (głównie wody), dbać o to, aby regularnie opróżniać pęcherz.

Nietrzymanie moczu w ciąży - zadbaj o komfort

Przede wszystkim warto używać wkładek higienicznych. Sięgnij po nie, jeśli wcześniej tego nie robiłaś. Pamiętaj jednak, aby regularnie je wymieniać, nie chodzić z jedną przez cały dzień. Jeśli popuszczanie jest nasilone można sięgnąć po grubsze wkładki, albo podpaski - niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, że najważniejsza jest higiena, częsta zmiana.

Zazwyczaj popuszczanie nie jest obfite, standardowe wkładki higieniczne wystarczą. Wiele kobiet czuje się pewniej, gdy ma na sobie luźne ubrania, wzorzyste, w kolorach, na których ewentualna wilgoć nie byłaby widoczna.

Nietrzymanie moczu w ciąży to naprawdę wstydliwa dolegliwość, o której wiele kobiet nie chce rozmawiać. Często jest jednak tak, że dla innych problem jest całkowicie niewidoczny. Należy dbać o higienę, pamiętać o ćwiczeniu mięśni Kegla, a po porodzie problem nietrzymania moczu przestanie istnieć.

Więcej o: