Cukrzyca ciążowa: zbyt słodka krew

Część kobiet dowiaduje się w drugiej połowie ciąży, że ma cukrzycę ciążową. Przeczytaj, jak się ją wykrywa i leczy.

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja węglowodanów stwierdzona po raz pierwszy w czasie ciąży. Jej przyczyną jest działanie hormonów ciążowych, które zbytnio obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Głównym objawem tej choroby jest nadmierne stężenie glukozy we krwi po posiłkach. Cukrzyca ciążowa może być przyczyną powikłań ciąży i porodu.

Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest zwykle między 24. a 28. tygodniem ciąży, gdy wykonuje się test z obciążeniem 75 gramami glukozy. I zwykle mija po porodzie.

Zobacz wideo

Dieta i spacery

Jeśli rozpoznana zostanie cukrzyca ciążowa, jak najszybciej udaj się do diabetologa lub poradni dla kobiet z cukrzycą w ciąży. Tam otrzymasz informacje dotyczące diety, sposobu pomiaru poziomu cukru za pomocą glukometru i receptę na paski do tego urządzenia. Leczenie polega na stosowaniu diety i na regularnej aktywności fizycznej (o ile nie jest przeciwwskazana), jak np. spacer. Jeśli mimo przestrzegania diety nie uda się uregulować poziomów glukozy, konieczne jest włączenie insuliny.

Codzienna kontrola

Na czczo i godzinę po posiłku trzeba mierzyć poziom glukozy we krwi. Na czczo nie powinien przekraczać 90 mg/dl, a po posiłkach 120 (maks. 140) mg/dl. Co kilka dni warto zbadać (za pomocą testów dostępnych w aptece) stężenia glukozy i ciał ketonowych w porannym moczu. Występowanie ketonów świadczy o głodzeniu organizmu w nocy (trzeba dodać przekąskę późnym wieczorem i jadać wczesne śniadanie).

Dobra dieta przy cukrzycy ciężarnych

Musi zapewniać ci dziennie 1800-2000 kcal. Podstawą jest co najmniej 6 niewielkich posiłków, rozłożonych regularnie od rana do wieczora.

PRODUKTY WSKAZANE TO: warzywa, nabiał, ryby, chude mięso, razowe pieczywo, kasza gryczana, jaglana, mało słodkie owoce

PRODUKTY NIEWSKAZANE TO: ciastka, cukierki, słodzone napoje, soki owocowe, białe pieczywo, miód, dżem, czekolada, winogrona, banany, kiwi, rodzynki, tłuste wędliny

Staranna opieka

Ten rodzaj cukrzycy nie powoduje wad płodu ani poronienia. Ale może sprawić, że dziecko urośnie zbyt duże. Może też mieć zaburzenia poziomu glukozy w pierwszych dniach życia. Dlatego lekarze starają się nie dopuścić do przenoszenia ciąży i po 38. tygodniu poród zwykle jest wywoływany. Dziecko jest pod baczną opieką neonatologów. U kobiety po porodzie stężenie glukozy zwykle szybko wraca do normy, lecz trzeba je kontrolować.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS:

OK. GODZ. 8

I śniadanie (300 kcal)

Muesli pełnoziarniste z jogurtem naturalnym i płatkami migdałowymi

OK. GODZ. 10

II śniadanie (250 kcal)

2-3 kanapki z razowego pieczywa z masłem, wędliną, ogórkiem i sałatą, kawa zbożowa z mlekiem

OK. GODZ. 13

Obiad (600 kcal)

Zupa ogórkowa, gołąbki z brązowym ryżem i mięsem indyka, brzoskwinia

OK. GODZ. 15

Podwieczorek (150 kcal)

Kanapka z chleba graham z serem topionym, surówka z marchwi

OK. GODZ. 18

Kolacja (300 kcal)

Kanapki z pieczywa wieloziarnistego z pastą rybną z makreli i twarogu, surówka z pora, selera, marchwi i chrzanu

OK. GODZ. 20

II kolacja (200 kcal)

2 sucharki bez cukru, jabłko

OK. GODZ. 22

III kolacja (100 kcal)

Bułeczka orkiszowa z masłem, mleko

Więcej o:
Copyright © Agora SA