Końcówka ciąży. Jak rozwija się dziecko?

Końcówka ciąży to czas niecierpliwego wyczekiwania na spotkanie z dzieckiem. Zobacz, jak natura przygotowała je do porodu i życia po drugiej stronie brzucha.

W 37. tygodniu ciąży niektóre maluszki są już gotowe do przyjścia na świat. Inne potrzebują jeszcze 2-3 tygodni, aby dojrzeć. Maluch może mieć ok. 47 cm wzrostu. Już niewiele urośnie.

Jego nadnercza zaczynają wytwarzać kortyzon - hormon, który ma wpływ na pracę płuc. Dzięki temu płuca są już w pełni przygotowane do oddychania. Meszek, który był na całym ciele, praktycznie zanikł. W zgięciach łokci i kolan, w pachwinach i pod pachami pozostają jeszcze resztki mazi płodowej, które w czasie porodu pomogą dziecku w przejściu przez kanał rodny.

38. TYDZIEŃ

Dziecko jest właściwie gotowe do życia po drugiej stronie brzucha. Mogłoby się już urodzić, ale pozostając w brzuchu, zyskuje twoje przeciwciała. Ta przekazana przez mamę odporność utrzyma się jeszcze przez pierwsze pół roku po narodzeniu. Zgrabna główka, stanowiąca już tylko 1/4 długości ciała, wstawiła się w miednicę (zaledwie w 3 proc. wszystkich ciąż przodują nóżki lub pośladki). Przez ostatni tydzień dziecku przybyło prawdopodobnie kolejne 100 g. Jest już zupełnie rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny.

PAMIĘTAJ O KTG

Po 39. tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie na KTG. To badanie polega na rejestracji czynności serca płodu i skurczów macicy. Po przekroczeniu terminu porodu wykonuje się je średnio co dwa dni.

39. TYDZIEŃ

Maleństwu przybył kolejny centymetr wzrostu i 150 g wagi. W macicy jest mu coraz ciaśniej. Oboje marzycie, by ciąża już się skończyła. Ale to nie mama podejmuje decyzję, kiedy to nastąpi - inicjatywa należy do dziecka. Gdy będzie gotowe do narodzin, da sygnał uruchamiający procesy hormonalne, które rozpoczną poród. Warto poczekać na ten moment, nawet jeśli planujecie cesarskie cięcie.

40. TYDZIEŃ

W ciągu ostatniego miesiąca dziecko niemal podwoiło swoją wagę i sporo urosło - może mieć ponad 50 cm długości. Zgromadziło też zapas podskórnej tkanki tłuszczowej. Ma niewiele miejsca, ale z uporem ćwiczy: porusza nogami, kręci głową, ssie kciuk, chwyta dłońmi.

Zbliża się moment, kiedy wasze dziecko pojawi się na świecie. Postarajcie się, żeby w pierwszych godzinach i dniach po porodzie dziecko jak najwięcej mogło być przy was. To bardzo cenny czas, który pomaga w tworzeniu więzi.

OBSERWUJ RUCHY DZIECKA

Jako mama jesteś specjalistką w dziedzinie ruchów swojego dziecka. Znasz jego rytm snu i czuwania. Jeśli poczujesz, że liczba ruchów znacznie się zmniejszyła, udaj się na szpitalną izbę przyjęć, by skontrolować zapis czynności pracy serca dziecka (KTG). Zwykle ruchy dziecka odczuwa się kilkadziesiąt razy dziennie. Przyjmuje się, że nawet pod koniec ciąży, kiedy dziecku jest już bardzo ciasno, powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę. W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się coraz mniej energiczne, bo ma ono coraz mniej miejsca. Dziecko ma również dwu-, trzygodzinne okresy snu, kiedy nie rusza się wcale.

NATURALNY KREM

Dziecko cały czas pływa w płynie owodniowym, a mimo to po urodzeniu ma gładką skórę. To dzięki mazi płodowej, która pokrywa całe ciało i działa jak wosk. Maź płodowa nie tylko chroni skórę przed działaniem wód płodowych, ale także działa jak antybiotyk. Gdyby można było ją sztucznie wytworzyć, byłby to najlepszy krem dla dzieci. Kiedyś po urodzeniu zmywano ją z dziecka, teraz się ją zostawia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA