Pierwsza wizyta u położnika

Test wyszedł dodatnio? Warto, żebyś jak najwcześniej skontaktowała się z lekarzem. Pozwoli ci to zyskać nie tylko większą wiedzę, ale i większy spokój.

Większość fachowców uważa, że dobrym czasem na pierwszą wizytę jest drugi miesiąc ciąży - najlepiej między szóstym a dziewiątym tygodniem. Kiedy mija magiczny szósty tydzień, zarodek porządnie zagnieżdża się w twojej macicy i teraz właśnie następuje jego najbardziej dynamiczny rozwój.

Aż do ostatniego trymestru będziesz odwiedzać lekarza co miesiąc. Wyjątkowo, gdyby się okazało, że twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, prawdopodobnie konieczne będą częstsze wizyty i dodatkowe badania.

Pierwsza wizyta

Jest na ogół najdłuższa, trwa mniej więcej pół godziny i składa się z kilku elementów.

Szczegółowy wywiad - lekarz spyta cię przede wszystkim o to, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Na tej podstawie wyliczy termin porodu. Zapyta cię również o długość cykli miesiączkowych, o poprzednie ciąże, ewentualnie jakieś komplikacje i przebyte poronienia. Będzie go też interesować twój tryb życia, charakter pracy, ewentualne choroby rodzinne.

Badanie ogólne - lekarz oceni twój stan zdrowia, zbada piersi, płuca, serce. Sprawdzi i odnotuje wagę ciała i ciśnienie krwi. Wyniki tych pomiarów będą bazą porównawczą dla późniejszych badań.

Badanie ginekologiczne - lekarz sprawdzi stan pochwy, szyjki macicy, określi wielkość i położenie macicy w zależności od tego, w którym jesteś tygodniu.

Zlecenie badań laboratoryjnych - szczegółowe badania pozwolą lekarzowi kontrolować przebieg ciąży.

USG - pozwala określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy może mnoga, czy zarodek jest właściwie usadowiony i czy się dobrze rozwija.

Analizy, analizy

Ze skierowaniem od lekarza zrobisz je bezpłatnie.

Grupa krwi i czynnik Rh. Oznacza się je na samym początku ciąży. W nagłym wypadku nie wystarczy powiedzieć lekarzowi, jaką ma się grupę krwi. Musi on zobaczyć dokument, który stwierdza to ponad wszelką wątpliwość.

Badanie ogólne moczu. Do badania należy oddać mocz poranny, najlepiej w specjalnym pojemniku, który można kupić w aptece. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki moczu. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Wymaga to konsultacji lekarza, choć nie zawsze jest oznaką choroby.

Morfologia krwi. Pozwala wykryć niedokrwistość, dość częstą u ciężarnych. Wyniki z początku ciąży stanowią podstawę do porównań z późniejszymi badaniami. Począwszy od drugiego trymestru, liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Maleje stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się wyższe OB. To także zjawisko fizjologiczne.

Glukoza w surowicy. Ciąża, która jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem, sprzyja ujawnianiu się cukrzycy. Jeżeli choroba w rodzinie nie występowała, poziom glukozy bada się dwukrotnie - na początku pierwszego trymestru i pod koniec drugiego, zawsze na czczo. Jeśli w ktoś z rodziny chorował na cukrzycę, konieczne będą częstsze kontrole.

WR (odczyn Wassermanna). Badanie służy wykryciu kiły, choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży.

Badania cytologiczne i bakteriologiczne. Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian mogących przerodzić się w nowotwór. Wymaz powinien być również oceniony pod względem bakteriologicznym, co pozwala określić tak zwany stopień czystości pochwy.

Poza tym powinno się także sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym: toksoplazmozie, cytomegalii i ewentualnie różyczce, jeśli kobieta na nią nie chorowała i nie była szczepiona.

Twój lekarz

W czasie pierwszej wizyty spróbuj się zastanowić, czy lekarz, do którego trafiłaś, odpowiada ci pod każdym względem. Czy służy ci chętnie wyjaśnieniami? Czy interesuje się tobą jako człowiekiem, czy pyta tylko o wyniki badań? Czy wyjaśnienia musisz z niego wydzierać jak z opornej maszyny, czy też sam chętnie wszystko objaśnia i tłumaczy? A może w ogóle wolałabyś mieć do czynienia z panią doktor?

Szukasz kogoś, w kim chciałabyś mieć oparcie, a nie wykwalifikowanego robota. Oto kilka pytań, które pozwolą ci lepiej poznać, z kim masz do czynienia:

* W jaki sposób można się z panem skontaktować w nagłej sytuacji? Czy mogę do pana dzwonić na telefon komórkowy? Czy jeśli pana nie ma, ktoś pana zastępuje? Czy trzeba się kontaktować z panem tylko przez asystentkę, sekretarkę?

* Jakie są szanse, że to właśnie pan będzie przyjmował mój poród? Co powinnam zrobić, żeby to sobie zapewnić? (A może doktor poleci położną lub zespół położnych, które mogą być przy tobie? Warto też wiedzieć jaka jest "ideologia" lekarza, do którego przyszłaś, i na ile pokrywa się ona z twoim sposobem myślenia. Czy jest zwolennikiem porodu naturalnego, czy raczej znany jest z upodobania do robienia cięć cesarskich "na życzenie"?).

* W jakich okolicznościach wywołuje pan poród? Co musi się wydarzyć, by uznał pan, że konieczny jest poród zabiegowy? Co pan sądzi o rutynowym zabiegu nacinania krocza i rutynowej lewatywie? (Trudno z całą pewnością przewidzieć, jak będzie przebiegał twój poród, ale odpowiadając na te pytania, lekarz ujawni swój sposób myślenia).

* Co pan myśli o znieczulaniu porodu? Kiedy uważa pan je za konieczne, a kiedy sugeruje pan, żeby sobie radzić bez znieczulenia? (Najlepiej byłoby, gdyby w tej sprawie respektowano zdanie kobiety).

* Co sądzi pan o porodach rodzinnych? (Możesz sprawdzić, czy zgadzacie się w tej sprawie).

Ponieważ pierwsza wizyta bywa zazwyczaj dość emocjonująca, weź ze sobą coś do notowania, tak by nic z tego, co mówi lekarz, ci nie umknęło. Potem w domu będziesz mogła na spokojnie jeszcze raz przyjrzeć się temu, na ile jesteście z twoim doktorem "dopasowani", i ewentualnie omówić to z mężem czy z przyjaciółką.

Na forum www.eDziecko.pl

Co mówią kobiety, które mają to już za sobą?

Weź notatki

Trzeba dobrze wybrać lekarza, musi to być ktoś zaufany, polecony przez kogoś bliskiego. Należy zapamiętać dokładnie datę ostatniej miesiączki, no, przynajmniej w przybliżeniu:). Jeśli ma się jakąś historię typu poronienie, poród, choroby - dobrze wziąć ze sobą dokumentację szpitalną, wyniki badań itp. Jeśli ma się oznaczoną grupę krwi, dobrze zabrać ze sobą papierek, lekarz wpisze tę informację do karty. Warto wziąć własną listę pytań i wątpliwości. Dobrze jest wpisać na nią nawet najgłupsze pytania, bo może się okazać, że te właśnie były najistotniejsze.

Gosia

Szukaj też położnej

Czekałam, aż minie szósty tydzień, i z sercem na ramieniu zapisałam się na wizytę. Przyniosłam cały plik badań krwi i nastąpiło studiowanie. Potem to najważniejsze badanie na fotelu i USG. I nagle widzę ziarenko z wielką pikawą. Z niedowierzaniem patrzę na monitor i pytam: To serce? Tak szybko? I słyszę uspokajający głos: "Wszystko w porządku".

Dostaję kartę ciąży i idę do położnej, która będzie się mną opiekować. To taki cerber. Pyta o samopoczucie, waży i daje wielki wykład na temat diety. W kartę zostają wpisane moje dane, badania, następuje badanie ciśnienia i opis poprzedniego porodu, a było ciężko. Te dane o problemach położna umieszcza na pierwszej stronie karty ciąży. Nie podoba mi się to. Mówię na głos: "Po co psuć nowemu dziecku życiorys?", ale położna uspokaja, tłumaczy, że to konieczne. Jest mi trochę lepiej. Potem gadamy o mnie, o samopoczuciu i życiu. Wychodzę podbudowana wprost w ramiona męża, który przez te 40 minut dziury wydeptał w chodniku. Taka była pierwsza wizyta.

Moim zdaniem warto szukać lekarza, który pracuje razem z położną. Lekarz to ważna osoba, ale położnej można się wygadać i zapytać ją spokojnie o sprawy, o których w natłoku emocji się zapomina.

Ewa

konsultacja Agnieszka Kurczuk-Powolny

Więcej o: