Urlop macierzyński 2018 udzielany jest na takich samych warunkach, jak w latach ubiegłych. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały w styczniu 2016 roku. Przeczytajcie tekst, który publikowaliśmy informując o zmianach i sprawdźcie, jak wygląda urlop macierzyński 2018.
Do tej pory prawo do urlopu macierzyńskiego miały tylko osoby zatrudnione na etacie i te, które opłacają ubezpieczenie chorobowe, także prowadząca działalność gospodarczą . Od 2016 roku wprowadzono możliwość opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przy jednoczesnym wsparciu finansowym także dla innych grup.
Od 1 stycznia 2016 roku ci rodzice, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek rodzicielski , mogą przez rok dostawać 1 tys. zł netto - pieniądze otrzymują zarówno bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, rolnicy, jak i studenci. Bez względu na to, jak wygląda ich sytuacja finansowa - jeśli kwota, która należy się ze względu na zarobki będzie niższa niż tysiąc złotych, państwo "wyłoży" brakującą kwotę.
Minimum tysiąc złotych dostaną także ci rodzice, których dzieci urodziły się w 2015 roku, ale pierwsze urodziny będą obchodziły w 2016 roku. Ważne - ta kwota będzie im przysługiwała nie przez cały rok, ale tylko od stycznia do momentu, gdy dziecko skończy 12 miesięcy.
Każdej mamie nowonarodzonego dziecka, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia, przysługuje 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego (z tego sześć może wykorzystać jeszcze przed porodem).
Z tych 20 tygodni 14 musi wykorzystać matka dziecka, a pozostałe sześć może wykorzystać jego ojciec. Jest jednak warunek - tata musi być zatrudniony na etacie, prowadzić działalność gospodarczą albo pracować na podstawie umowy-zlecenia (w dwóch ostatnich przypadkach musi opłacać dobrowolną składkę chorobową).
I tak, i nie. Podstawowy urlop macierzyński trwa maksymalnie 20 tygodni, ale można zostać z dzieckiem dłużej. Dodatkowy urlop macierzyński to sześć tygodni i może być wykorzystany przez którekolwiek z rodziców dziecka. W sumie urlop macierzyński to 26 tygodni. Chyba że... urodzimy więcej niż jedno dziecko.
W przypadku bliźniaków podstawowy urlop macierzyński to 31 tygodni. Trójka dzieci to 33, czwórka 35, a piątka (i więcej) - 37 tygodni. Potem można wykorzystać jeszcze sześć tygodni (przy ciążach mnogich do ośmiu tygodni).
Następnym etapem, jeśli rodzice chcą zostać dłużej z niemowlakiem, jest urlop rodzicielski, który trwa 26 tygodni. Mogą go wziąć tylko osoby opłacające składkę chorobową, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Od 2 stycznia 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim, który teraz wynosi nie 26 a 32 do 34 tygodni, w zależności od tego, czy matka rodzi jedno, czy więcej dzieci.
Przez pierwsze 26 tygodni rodzic dostanie 100 proc. podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli matka lub ojciec zdecyduje się na urlop rodzicielski, w tym okresie wypłata wynosi 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli ta kwota będzie niższa niż tysiąc złotych, od 1 stycznia 2016 roku opiekunowi malucha należy się wyrównanie do tej kwoty. Mamy, które od razu zdecydują, że chcą zostać z dzieckiem przez cały rok w domu, mogą po wypełnieniu odpowiednich dokumentów przez 12 miesięcy dostawać po prostu 80 proc. wynagrodzenia. Nie muszą wtedy pamiętać o dopełnieniu formalności pod koniec urlopu macierzyńskiego. Tu zmiany wprowadzone w urlopie macierzyńskim 2016 nie różnią się niczym od tego, co przysługiwało rodzicom wcześniej.
W przypadku urlopu rodzicielskiego też nastąpiły zmiany. Od stycznia 2016 roku, ze względu na połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim, ten drugi przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Można go wykorzystać w pełnym albo niepełnym wymiarze, w jednej lub nawet czterech (wcześniej trzech) częściach. I nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Trzeba też pamiętać, że w przypadku korzystania z urlopu w częściach, będą musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej.
Według nowych przepisów, można też wziąć do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Ma to jednak wpływ na zmniejszenie przysługującego urlopu wychowawczego.
Do tej pory można było pracować nawet na pół etatu w trakcie urlopu rodzicielskiego. Teraz też można, ale od 2016 roku dzięki temu proporcjonalnie wydłuża się dzięki temu wymiar urlopu rodzicielskiego. Maksymalnie do 64 tygodni (w przypadku opieki nad jednym dzieckiem) lub do 68 tygodni (dotyczy mam bliźniaków, trojaczków itd.).
Wprowadzona w maju 2015 roku nowelizacja ustawy wzbudziła niepokój mam, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe krócej niż od roku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - tu krócej niż od dwóch lat. Niezależnie od wysokości płaconych składek, będą dostawały przynajmniej tysiąc złotych, uspokaja Ministerstwo Pracy.
Ponadto, od 2016 roku jeśli matka dziecka jest ubezpieczona z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i pobiera zasiłek macierzyński przez 20 tygodni, to ojciec dziecka będący pracownikiem może skorzystać z urlopu rodzicielskiego na to dziecko. Wcześniej nie było to możliwe.
Do tej pory, mimo wydłużenia urlopu rodzicielskiego do roku, ojciec dziecka mógł wykorzystać dwa tygodnie urlopu ojcowskiego tylko przed pierwszymi urodzinami dziecka. Teraz ma na to 2 lata. I może ten urlop podzielić na dwie części.
1. Można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie, za zgodą pracodawcy.
2. Od 2016 roku z urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego mogą korzystać oboje rodzice (w każdym czasie - ograniczeniem jest wymiar urlopu, który nie może być przekroczony).
3. W przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub gdy nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, zostaje poszerzony krąg osób uprawnionych do dzielenia się uprawnieniem do urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku macierzyńskiego o najbliższych członków rodziny.
4. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim można składać do 21 dni po porodzie (wcześniej trzeba to było zrobić w ciągu 14 dni). Podobny termin obowiązuje dla wniosków o udzielenie urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego albo ich części.
Ważne: