Ciąża zwykła rzecz...

Na razie niewiele osób w naszym otoczeniu wie, że będziemy mieli dziecko. Powiedzieliśmy tylko rodzicom i najbliższym znajomym. Reszta dowie się później - mówi Kasia Piskorska, która jest w trzecim miesiącu ciąży..

Nasze życie zmienia się krok po kroku. Pracuję mniej intensywnie. Sport zastąpiłam długimi spacerami. Stałam się dla siebie bardziej wyrozumiała, a nawet troszkę pobłażliwa. Jak mam gorszy dzień, spędzam go w łóżku z książką. Ciąża jest wspaniałym pretekstem do wsłuchiwania się w swój organizm i jego potrzeby. Przypomina, co jest ważne, dystansuje od stresów dnia codziennego. Czuję się różnie. Męczą mnie zapachy. Od woni czosnku robi mi się słabo. Moją zdrową do niedawna dietę regulują zachcianki. Moje zbawienie to sok z cytrusów, owoce i lody. Jestem wegetarianką aspirującą do weganki. Lekarka nie komentowała mojej diety - wyniki mam książkowe.

Wzruszenie na USG

W tym miesiącu najważniejszym wydarzeniem było USG. Lekarka prowadząca ciążę wysłała nas do uczonego specjalisty. Spodziewaliśmy się nobliwego pana, tymczasem w gabinecie zobaczyliśmy młodego chłopaka. Nie miał z nami łatwo. Najpierw okazało się, że nasze dziecko bije rekordy ruchliwości. Fikołki, obroty, akrobacje. Nijak nie dało się go zmierzyć. A potem małe zasnęło jak kamień i tak się ułożyło, że znów nie można było go zbadać. Musiałam poczekać, zjeść coś słodkiego, poskakać. Mieszkaniec mojego brzucha nie obudził się, ale przekręcił na tyle, że lekarz zdołał zrobić swoje. Zobaczyliśmy głowę, nos, nóżki, rączki. Coś niesamowitego! Ze wzruszenia zaczęłam szlochać. Brzuch tak mi drgał, że doktor znów musiał przerwać. Wreszcie się udało. Paweł, mój partner, przez cały czas trzymał fason, ale oczy miał wilgotne.

Badania prenatalne? Chyba nie..,

Lekarka prowadząca ciążę oprócz dokładnego USG namawiała mnie na badania prenatalne. Wahałam się. Po tym, jak USG wyszło dobrze, zrezygnowałam z badania krwi. Niezależnie od tego, jaki byłby wynik, i tak nie zadecydowałabym się na zakończenie ciąży. Poza tym mam wewnętrzne przekonanie, że wszystko będzie w porządku. Jestem zdrowa, dbam o siebie. Musi być dobrze.

Ojcowska odpowiedzialność

Paweł przeżywa przyszłe ojcostwo na swój męski sposób, czyli poczuł zew odpowiedzialności. Wynajął biuro, rozwinął firmę, zaczął zarabiać więcej pieniędzy. Ma cel: zapewnienie rodzinie godziwego poziomu życia. Wybiega myślami w przyszłość. Zastanawia się, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Jak zorganizujemy wakacje na wsi? Jaką wybierzemy szkołę? Ma w pracy kolegę, którego żona też jest w ciąży. Mam wrażenie, że obaj zachowują się, jak typowe przyszłe matki, a Paweł przynosi mi z pracy różne opowieści i refleksje. O tym, że życie się przewartościowuje, że wszystko się zmienia, że dziecko to najpiękniejsza sprawa w życiu. Niestety, przez tę jego intensywną pracę mniej czasu spędzamy razem.

Poród bez lęku

Moja mama jest bardzo przejęta. To będzie jej pierwszy wnuk lub wnuczka. Podsyła mi linki do różnych artykułów ciążowych. Ostatnio przeczytała w "Wysokich Obcasach" o sukienkach porodowych. Takich, w których rodząca czuje się dobrze, kobieco, po swojemu. Chyba sobie taką sprawię. Podsunęła mi też namiar na znajomą doulę. Odezwę się do niej, kiedy poczuję taką potrzebę. Do porodu jeszcze daleko. Nie boję się go. Mama mówi, że moje przyjście na świat to był największy orgazm w jej życiu. Mam więc pozytywne skojarzenia. A że jesteśmy podobne, to będzie i dla mnie dobre doświadczenie.

Zaufanie do matki natury

W moim otoczeniu nie ma nikogo w ciąży, moje przyjaciółki nie są na etapie dzieci. Cieszę się, że temat porodu i zupek nie zdominuje mojego życia towarzyskiego. Kiedy podczas spotkań rodzinnych pojawiają się wspomnienia porodowe, to się w tym nie odnajduję. Wolę naturalne podejście do ciąży i rodzicielstwa. Takie, jak mają ludzie w kulturach pierwotnych, gdzie dzieci po prostu są. Rodzice dbają o nie, ale nie kierują na nie całej uwagi. Z moją ciążą też tak jest. Bardzo się nią cieszę, ale nie ma o czym mówić. Ciąże są. Kobiety rodzą dzieci. Ufam matce naturze.

Kalendarium - trzeci miesiąc ciąży

W tym miesiącu stopniowo ustępują uciążliwe dolegliwości: nudności, bóle głowy, senność. Wysoki poziom hormonu ciążowego HCG sprzyja pięknej cerze i włosom. Przyszła mama trochę oswoiła się z myślą o dziecku. Wkrótce usłyszy bicie jego serca, dzięki czemu poczuje dodatkowy przypływ energii.

Większy biust

Pod wpływem hormonów powiększają się piersi. Stają się też bardziej tkliwe. Warto kupić biustonosz dopasowany do nowych wymiarów, bez koronek drażniących wrażliwą skórę. Rośnie też macica. Jej rozciąganie może powodować pobolewanie w dole brzucha. Powiedz o tym lekarzowi. Zaleci ci środek rozkurczowy.

Ćwicz mięśnie Kegla

Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne m.in. za trzymanie moczu. Powiększający się mięsień i rozluźniające się pod wpływem relaksyny więzadła mogą być przyczyną pojawiającego się w 3. trymestrze ciąży problemu z nietrzymaniem moczu. Silne mięśnie Kegla temu zapobiegają.

Pierwsze USG

W czasie badania USG (najlepiej je wykonać miedzy 11. a 14. tygodniem ciąży) zobaczycie po raz pierwszy swoje dziecko. To niezwykły i bardzo wzruszający moment. Badanie jest również ważne z innego punktu widzenia. Lekarz sprawdza parametry malucha, m.in. przezierność karkową, co pomaga określić, czy istnieje ryzyko zaburzeń rozwoju płodu (np. zespołu Downa). Badanie ultrasonograficzne na tym etapie ciąży pomaga również ustalić termin porodu oraz wyklucza lub potwierdza ciążę mnogą.

Emocje mamy, emocje dziecka

Czy wiesz, że kiedy czujesz radość, twoje dziecko także jest szczęśliwe? Dzieje się tak dzięki hormonom wytwarzanym wtedy przez twój organizm i przenikającym do krwiobiegu płodu. Niestety, to działa również w drugą stronę - dziecko wyczuwa także twoje zdenerwowanie, niepokój i lęk. Dlatego staraj się nie stresować niepotrzebnie.

Dieta w ciąży

Hormony ciążowe osłabiają perystaltykę jelit.

Możesz zatem borykać się z zaparciami. By im zapobiegać, dużo pij i jedz pokarmy bogate w błonnik (pełnoziarniste płatki, pieczywo, kasze). Rozluźniająco działają też warzywa, owoce, suszone śliwki i orzechy. Pamiętaj o jogurtach, które wzbogacają florę bakteryjną jelit. Unikaj gotowanej marchwi, ryżu i słodyczy.

Rozwój płodu - 9.-13. tydzień

Zarodek staje się formalnie płodem (w 10. tygodniu Życia). Mierzy ok. 3 cm, pod koniec miesiąca osiągnie długość ok. 8 cm. Tyle, ile kurze jajko. Powoli upodabnia się kształtem do maleńkiego człowieka. Ogon stopniowo zanika. Między ramionami i głową zarysowuje się szyja. Zanikają błony między palcami. Malec ma już ukształtowane kości, stawy i mięśnie. Zaczyna się więcej ruszać. Wykształcają się organy płciowe. Rozwijają się też inne narządy, coraz sprawniej działa układ nerwowy. Skóra, choć nadal cienka, nabiera koloru, na języku kształtują się kubki smakowe. Maluch, połykając wody płodowe, zaczyna czuć smak. Reaguje też na bodźce z zewnątrz. Kiedy położysz dłoń na brzuchu, zbliży się do tego miejsca, by poczuć ciepło.

Badania prenatalne

Wielu rodziców martwi się, czy dziecko będzie zdrowe. Oprócz standardowego badania USG na tym etapie ciąży można wykonać inne badania nieinwazyjne, których wyniki przeważnie są uspokajające. Należą do nich test PAPP-A pozwalający ocenić ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych, test potrójny, test zintegrowany oraz USG genetyczne, które pozwala wykryć większość wad serca, wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne. Niestety, żadne z tych badań nie jest refundowane. Przyszli rodzice muszą za nie zapłacić sami.

Spadek libido

Zmniejszone zainteresowanie seksem jest spowodowane nie tylko kiepskim samopoczuciem, ale również wysokim poziomem hormonu HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, zwanej hormonem ciąży.

Piękne stopy

Już wkrótce powiększający się brzuch utrudni, a z czasem uniemożliwi samodzielne zrobienie pedicuru.

Na razie jednak można jeszcze spokojnie zająć się stopami, tym bardziej że ciepła aura zachęca do noszenia odkrytych butów. Regularny peeling, masaż stóp i pielęgnacja specjalistycznymi preparatami sprawi, że twoja skóra i paznokcie będą w dobrej kondycji. Evrée. Peeling do stóp. Cena 9,99 zł (75?ml); Ideepharm. Kremowy opatrunek na zrogowacenia stóp Podologic Med. Cena 14 zł (100 ml); Maść na popękane pięty Podologic Med. Cena 14 zł (30 ml); Delia. GOOD FOOT regenerująco-zmiękczające serum do stóp z 25% mocznikiem. Cena 7,80 zł (60 ml); Gehwol. Sztyft do pielęgnacji paznokci. Cena 36 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.