Ciąża, 8. miesiąc

W ósmym miesiącu ciąży macica ma już wielkość arbuza i rozpycha się w brzuchu przyszłej mamy coraz bardziej. Podpowiadamy, jak sobie radzić z dolegliwościami, które może to powodować.

Duszności w ciąży

Nie wszystkie kobiety je odczuwają, ale bardzo wiele. To dlatego, że powiększająca się macica coraz bardziej napiera na przeponę, ta zaś zaczyna uciskać na płuca i serce. Przyszłej mamie trudno wtedy złapać oddech.

Jeśli męczą cię duszności, staraj się oszczędzać siły i unikać zadyszki. To nie znaczy, że masz przestać się ruszać i być aktywna. Przeciwnie, dużo spaceruj na świeżym powietrzu - przechadzka cię uspokoi i dostarczy płucom dodatkową dawkę tlenu. Nie rezygnuj z gimnastyki. Dzięki niej będziesz sprawniejsza i lepiej zniesiesz końcówkę ciąży, a także wysiłek fizyczny związany z porodem. Ćwicz jednak bez pośpiechu, w spokojnym, wolnym tempie. Skrupulatnie wykonuj zwłaszcza ćwiczenia oddechowe zalecane w szkole rodzenia. Oddychanie przeponą (wdech nosem, długi głośny wydech ustami) przyniesie ci ulgę.

Unikaj leżenia na plecach. Najłatwiej ci będzie oddychać, leżąc na lewym boku lub w pozycji półsiedzącej. Staraj się zrelaksować. Nerwy i napięcie mogą jedynie pogorszyć dolegliwości. Poproś partnera o delikatny masaż, to pomoże ci się odprężyć. I nie martw się. Już wkrótce dziecko zacznie się przesuwać w dół kanału rodnego i brzuch się obniży. Macica przestanie wtedy mocno uciskać przeponę, płuca oraz serce, a duszności ustąpią.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy, czyli poszerzone sploty żylne w odbytnicy i wokół odbytu pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży u wielu kobiet. Można i warto im zapobiegać, mogą bowiem krwawić i sprawiać ból.

Dużo pij i pilnuj, by twoja dieta była bogata w błonnik. Zapobiegniesz w ten sposób zaparciom, które sprzyjają powstaniu żylaków odbytu. Gdy jesteś w toalecie, staraj się w miarę możliwości nie przeć i nie napinać.

Unikaj długiego siedzenia i jeśli tylko możesz, ruszaj się. Jeżeli masz siedzącą pracę, co godzinę, dwie zrób sobie przerwę na choćby krótką przechadzkę.

Jeśli mimo to w okolicy odbytu pojawi się obrzęk i ból, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. Przepisze ci bezpieczną dla kobiet w ciąży maść lub czopki (albo jedno i drugie), które złagodzą dolegliwości. Gdyby leczenie nie przyniosło poprawy, należy skontaktować się z lekarzem proktologiem, zajmującym się chorobami odbytu.

Zaparcia w ciąży

Zaparcia to częsty problem w ciąży. Są one ubocznym skutkiem działania hormonów ciążowych, które zwalniają przemianę materii przyszłej mamy. W ostatnim trymestrze dochodzi do tego coraz większy ucisk powiększającej się macicy na jelita.

Nie bierz żadnych leków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem, za to zwróć uwagę na swoją dietę. Staraj się pić jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej. Często sięgaj też po soki warzywne i owocowe. Pomóc może również pogryzanie suszonych owoców i picie zrobionego z nich kompotu. Dbaj, żeby twoja dieta była bogata w błonnik, który wspomaga trawienie. Jedz pełnoziarniste pieczywo, kasze i płatki, warzywa (zwłaszcza brokuły i buraki), surowe owoce (wszystkie z wyjątkiem jagód i bananów, które działają zatwardzająco). Jeśli to nie pomaga, dodaj do swego jadłospisu niewielką ilość (nie więcej niż łyżkę dziennie) otrębów pszennych. Można wzbogacić nimi muesli, płatki owsiane lub... domowe ciasto.

Staraj się dużo ruszać. Codzienny półgodzinny spacer, poranna gimnastyka lub zajęcia na basenie potrafią zdziałać cuda.

Problemy z pęcherzem

Rosnąca macica coraz bardziej naciska na pęcherz moczowy. W dodatku hormony ciążowe sprawiają, że mięśniówka dróg moczowych wiotczeje. To dlatego mama odczuwa silne parcie na pęcherz i musi częściej chodzić do toalety. Wielu kobietom pod koniec ciąży zdarza się też popuścić odrobinę moczu przy wysiłku, kichaniu, kaszlu czy śmiechu.

Nie ograniczaj ilości wypijanych płynów. Pamiętaj, że twój organizm, by dobrze funkcjonować, potrzebuje ok. 3 litrów wody dziennie. Regularnie za to wykonuj tzw. ćwiczenia Kegla. Kilka razy dziennie na przemian zaciskaj i rozluźniaj mięśnie pochwy, które pozwalają kontrolować oddawanie moczu, nie napinaj przy tym mięśni brzucha i pośladków i nie wstrzymuj oddechu (dokładny instruktaż, jak to zrobić, znajdziesz na naszej stronie edziecko.pl). To pomoże zwiotczałym mięśniom za jakiś czas wrócić do normy.

Tymczasem kup w aptece specjalne wkłady anatomiczne - bardziej chłonne niż podpaski i pochłaniające zapach moczu. Poza tym planuj dzień tak, by nie oddalać się zanadto od toalety.

W czasie ciąży dość często zdarzają się infekcje dróg moczowych. Jeżeli czujesz ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który zaleci ci kurację bezpieczną dla ciebie i dziecka.

 

Podyskutuj na Forum:

 

8 miesiąc ciąży: czy jazda samochodem może grozić wczesnym porodem?

 

Rozwarcie w 8. miesiącu ciąży. Lekarz zalecił leki i leżenie w domu. Co robić?

 

Dziecko mało się rusza, potrafi pół dnia nie dać znaku życia. Czy to normalne w 8. miesiącu ciąży?

 

Poślizgnęłam się i upadłam w 8. miesiącu ciąży. Powinnam zrobić USG?

 

Przyjąć zaproszenie na wesele znajomych? Będę wtedy w 8. miesiącu ciąży.

Konsultacja: dr. n med. Marta Monist, ginekolog-położnik

Więcej o:
Copyright © Agora SA