Ciąża - siódmy miesiąc

Dziwne skurcze, ból krzyża, męcząca zgaga... Jak zaradzić tym i innym dolegliwościom, które często nasilają się w siódmym miesiącu ciąży?

Przyczyna niebolesnych skurczów

Macica tak przygotowuje się do porodu. Co jakiś czas jej mięsień napina się - kobieta wtedy odczuwa twardnienie i tężenie brzucha. A po chwili wszystko wraca do normy. Te skurcze, zwane przepowiadającymi, powtarzają się nieregularnie, nie nasilają się, a po odpoczynku ustępują. Nie trzeba się nimi niepokoić. Nie powodują rozwierania się szyjki macicy, a więc nie prowadzą do porodu. Jeśli jednak skurcze stają się bolesne, powtarzają się coraz częściej i nasilają (i nie ustępują po odpoczynku), sprawa jest poważniejsza i należy szybko jechać do szpitala. Tam lekarze postarają się nie dopuścić do przedwczesnego porodu.

Spanie na lewym boku

W tej pozycji ciężka macica nie uciska nadmiernie żyły głównej dolnej. Dzięki temu do dziecka dopływa więcej krwi i jest lepiej dotlenione. Leżenie na lewym boku służy też mamie. Ułatwia bowiem oddychanie i zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów oraz obrzękom nóg (zmniejsza ucisk macicy na nerki, które sprawniej pracują, pozbywając się zanieczyszczeń i nadmiaru wody).

Nawet jeśli trudno ci cały czas leżeć na lewym boku, unikaj spania na plecach. W tej pozycji macica uciska duże naczynia krwionośne z prawej strony kręgosłupa, utrudniając krążenie krwi i prowadząc do spadku ciśnienia i zawrotów głowy przy wstawaniu z łóżka.

Ból, mrowienie i uczucie ciężkości nóg

Takie objawy mogą świadczyć o zagrażających kłopotach z krążeniem żylnym w nogach. Zdarzają się one w ciąży, gdyż powiększająca się macica uciska naczynia krwionośne miednicy, a to utrudnia odpływ krwi z żył, które są niżej. Szczególnie narażone na powstanie żylaków są kobiety, które mają siedzącą pracę.

Jeśli w pracy kilka godzin spędzasz przy komputerze, staraj się nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Zadbaj też, żeby twoje uda nie przywierały do siedziska krzesła. Pomóc ci w tym może np. mały podnóżek.

Gdy ból nóg nie ustaje- po powrocie do domu odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. W nocy warto podłożyć sobie pod nogi złożony koc. Kup sobie specjalne przeciwżylakowe rajstopy dla kobiet w ciąży. Ułatwiają one przepływ krwi w górę. Poproś partnera o delikatny masaż stóp.

Dużo spaceruj i staraj się regularnie ćwiczyć. Poprawia krążenie (i tym samym skutecznie przeciwdziała żylakom) zwłaszcza pływanie, jazda na rowerze treningowym i ćwiczenia wykonywane z uniesionymi nogami, np. kreślenie kółek obciągniętymi palcami stóp.

Jeśli zauważysz, że żyły na nogach stały się zdecydowanie bardziej widoczne, skonsultuj się z lekarzem.

Ból kręgosłupa

Niestety, jest to norma na tym etapie ciąży. Brzuch i waga kobiety są już spore i często występuje ból kręgosłupa, ponieważ jest on obciążony. Zmienia się też środek ciężkości ciała, a co za tym idzie - postawa kobiety.

Nie dźwigaj ciężkich rzeczy, unikaj stania, nie siedź długo w jednej pozycji. Gdy czujesz się zmęczona, połóż się i odpocznij. Ulgę przyniesie ci polewanie w czasie kąpieli strumieniem ciepłej wody pleców, a także delikatny masaż.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, gimnastykuj się. Dobrze ci też zrobi pływanie (w wodzie mięśnie kręgosłupa rozluźniają się i ból się zmniejsza).

Zgaga w ciąży

Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku, rzeczywiście nasila się w ciąży. To dlatego, że hormony ciążowe powodują rozluźnienie się mięśniowej zastawki, która znajduje się u wejścia do żołądka. W wyniku tego kwasy żołądkowe niekiedy wracają do przełyku, powodując pieczenie.

Staraj się jeść mniej naraz (przepełnienie żołądka sprzyja zgadze). Między posiłkami popijaj niegazowaną wodę mineralną. Zrezygnuj z ostrych i tłustych potraw. Nie spiesz się przy stole, starannie przeżuwaj każdy kęs. Po posiłku posiedź przez chwilę prosto - taka pozycja wspomaga przesuwanie się pokarmu w dół. Dolegliwościom może zapobiec też krótki poobiedni spacer.

Jeśli zgaga dokucza ci w nocy, jedz mniejsze kolacje i wieczorem unikaj owoców. Spróbuj też wypić przed snem szklankę mleka lub lekki napar z mięty. Zneutralizuje to kwasy żołądkowe.

Nawet jeśli zgaga jest silna, nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Możesz sobie pomóc domowymi sposobami. Pieczenie w przełyku skutecznie likwiduje np. mieszanina zmielonego kminku i majeranku. Wystarczy zmieszać odrobinę tych ziół (w stosunku 1:1), wziąć szczyptę do ust i gdy zmieszają się ze śliną, połknąć.

Konsultacja: dr n. med. Marta Monist, ginekolog-położnik

Więcej o: