5 miesiąc ciąży

5 miesiąc ciąży: brzuch jest jeszcze nieduży i wiele osób może go nawet nie zauważyć. Przyszła mama jednak coraz wyraźniej odczuwa swój odmienny stan, choć jego objawy bywają niekiedy zaskakujące.

Pierwsze ruchy dziecka

Niektóre przyszłe mamy czują pierwsze ruchy już w 18. tygodniu ciąży, a nawet wcześniej. Kobiety oczekujące dziecka po raz pierwszy zwykle zaczynają odczuwać ruchy najwcześniej w 20. tygodniu. Początkowo są one bardzo delikatne, niemal niezauważalne. Kobiety mówią często, że przypominają leciutki dotyk skrzydeł motyla, cmoknięcie rybiego pyszczka czy... bulgotanie gazowanej wody mineralnej. Pojawiają się czasem co kilka godzin, czasem raz na kilka dni. Stopniowo będą stawać się coraz mocniejsze i bardziej odczuwalne (a w trzecim trymestrze wręcz widoczne gołym okiem). Zaczną też regularnie się powtarzać.

Pogorszenie wzroku u ciężarnej

Może się tak zdarzyć, zwłaszcza gdy kobieta jest krótkowidzem. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w ciąży. Pogorszenie wzroku zwykle jest niewielkie i nasila się wieczorem. Nie trzeba się tym martwić. Po porodzie wszystko wróci do normy.

Niekiedy w ciąży przeszkadzają szkła kontaktowe, oczy pieką lub łzawią. To wynik związanej z ciążą zmiany właściwości łez. Niektóre kłopoty ze wzrokiem mogą świadczyć o poważniejszym problemie. Podwójne widzenie, pojawienie się mroczków przed oczami czy wrażenie ściemniania się mogą być sygnałem nadciśnienia lub niebezpiecznego zatrucia ciążowego.

Zobacz wideo

USG połówkowe w 5. miesiącu ciąży

Mniej więcej w połowie trwania ciaży, około 22. tygodnia, robi się tak zwane USG połówkowe . Można wtedy upewnić się, że dziecko dobrze się rozwija. Wszystkie narządy wewnętrzne płodu są już dostatecznie duże, by można je było dokładnie obejrzeć i zmierzyć w badaniu USG. Poza tym szkielet malucha nie jest jeszcze w pełni skostniały i nie stanowi zapory dla fal ultradźwiękowych.

W czasie badania lekarz mierzy poszczególne części ciała dziecka i porównuje je z normami odpowiednimi dla tego wieku płodowego, następnie ocenia budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, nerek, żołądka i innych narządów wewnętrznych.

Podczas tego badania lekarz może też określić płeć dziecka. Niekiedy jednak maluch układa się tak, że nawet wprawne oko fachowca nie jest w stanie nic dostrzec. Zdarza się też, że lekarz się po prostu pomyli. Lepiej więc nie przywiązywać się za bardzo do tej informacji.

Warto wziąć na badanie USG swoją płytę DVD i poprosić lekarza o nagranie obrazu z badania. Ten pierwszy film z waszym dzieckiem w roli głównej będzie wspaniałą pamiątką.

Bóle po bokach macicy

Bóle macicy są pewnie wynik rozciągania się więzadeł, na których umocowana jest powiększająca się macica. Jeśli bóle nie są silne i ustępują po odpoczynku, nie trzeba się niepokoić. Warto jednak powiedzieć o nich lekarzowi, który podczas badania ginekologicznego upewni się, że wszystko jest w porządku. Jeśli bóle są silne, należy natychmiast iść do lekarza - to może być sygnał zagrażającego poronienia lub chorób układu moczowego. Zazwyczaj pojawiają się wtedy także inne objawy: zwiększona wydzielina w pochwie, bóle krzyża, krwawienie lub gorączka, ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Urlop w ciąży

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, jak najbardziej można wyjechać w ciąży. W tym okresie przyszła mama zwykle dobrze się czuje i jest pełna energii. Warto jednak w czasie podróży zadbać o swoją wygodę i samopoczucie. Nie prowadź samochodu, jeśli nie musisz. Kierowca ma ograniczoną swobodę ruchów, a tobie to nie służy. Zapnij pas tak, żeby przechodził nad mostkiem, między piersiami i jak najniżej pod brzuchem. Przynajmniej co dwie godziny róbcie przerwy w podróży.

W pociągu wybierz wagon pierwszej klasy (jest w nim więcej miejsca) i przedział bliżej toalety. W autokarze, jeśli to możliwe, usiądź tak, by obok było wolne miejsce (da ci to większą swobodę ruchów). W samolocie poproś o fotel na skrzydle (tam mniej odczuwa się wstrząsy) i przy przejściu (łatwiej jest dotrzeć do toalety). W podróży przyda ci się poduszeczka, którą można podłożyć pod plecy lub pod głowę. Staraj się w miarę możliwości gimnastykować nogi i ręce, zmieniać pozycję. Jadąc na urlop, koniecznie weź ze sobą kartę ciąży, wyniki badań i dowód ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się do jednego z krajów Unii Europejskiej i jesteś ubezpieczona w NFZ, wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli jedziesz poza UE, wykup ubezpieczenie.

Konsultacja: dr n. Med. Marta Monist, ginekolog-położnik Podyskutuj na Forum: Jak leczyć przeziębienie w 5. miesiącu ciąży? Ciągłe zaparcia w 5. miesiącu ciąży - co jeść, żeby poprawić pracę jelit? 5. miesiąc przełomowy dla ciąży? Czy faktycznie występuje wtedy najwięcej poronień? Mam mdłości w 5. miesiącu ciąży i boję się, że coś jest nie tak Podróż i wakacje w Chorwacji w 5. miesiącu ciąży to dobry pomysł?

Więcej o: