Ciąża bez lęku

Niektóre kobiety na wieść o tym, że są w ciąży, ogarnia euforia. Jednak wiele przyszłych matek właśnie wtedy odczuwa lęk i niepewność. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, przeczytaj, jak możesz sobie pomóc.

Czasem wystarczy błaha informacja o możliwych nieprawidłowościach, by wyobraźnia zaczęła pracować. Lęki dotyczą zarówno ciąży, jak i porodu. Planując go, wiele kobiet przede wszystkim obawia się komplikacji i szuka szpitala wyposażonego w najlepszą aparaturę medyczną. Za mniej istotne uznają to, czy w szpitalu znajdą przyjazną atmosferę, czy można tam rodzić w zgodzie z naturą. Wciąż zastanawiają się, czy dziecko urodzi się zdrowe i jak poradzą sobie w roli mamy. Otoczenie, zamiast pomóc, często nieświadomie wpędza kobietę w jeszcze gorszy nastrój. Mnożą się opowieści o kłopotach z donoszeniem ciąży, trudnych porodach, o ginekologach i położnych, których niekompetencja zagroziła zdrowiu, a nawet życiu dziecka... Gdy słyszy się takie rzeczy, trudno o optymizm, zwłaszcza na huśtawce emocji wywołanej hormonami, która dotyka niemal każdą kobietę w ciąży. Jak dać odpór złym wiadomościom, które zatruwają nam czas oczekiwania na dziecko?

1 Znajdź dobrą położną (lub lekarza).

Spokojna, życzliwa specjalistka, z którą będziesz spotykać się regularnie przez całą ciążę, najlepiej rozwieje twoje wątpliwości. Jak ją znaleźć? Dobrze jest rozpuścić wici wśród znajomych. Zapytaj o doświadczenia koleżanki, sąsiadki, znajome, które niedawno zostały mamami. Może któraś z nich poleci ci swoją położną? Od niedawna to one mogą prowadzić ciążę fizjologiczną. Położne zwykle skupiają się na fizjologicznym przebiegu ciąży i potrafią tchnąć w przyszłą mamę prawdziwy optymizm. Bardzo ważne, by osoba prowadząca ciążę była nie tylko kompetentna, ale też życzliwa i wyrozumiała. By miała dla ciebie czas. I byś w razie jakichś problemów czy wątpliwości mogła się w każdej chwili z nią skontaktować. Jeśli pierwsza wizyta skończyła się po kilku minutach, większość twoich pytań pozostała bez odpowiedzi, a specjalista nie dał ci numeru swojej komórki, lepiej poszukaj kogoś innego.

2 Porozmawiaj z partnerem o swoich niepokojach.

Nawet jeśli twój mężczyzna bardzo przeżywa ciążę, z pewnością nie podlega takiej huśtawce emocji jak ty. A może wybierzecie się na romantyczną kolację, ciekawy spektakl, dobry film albo do przyjaciół i spędzicie razem przyjemny wieczór? To pozwoli ci oderwać się trochę od swoich strachów i skierować myśli krążące uporczywie wokół ciąży w inną stronę. Poza tym ciąża to idealny czas na wzmocnienie związku, czas, kiedy jesteście sobie szczególnie bliscy i możecie nacieszyć się tą bliskością. Warto go wykorzystać.

3 Jeżeli nie musisz, nie rezygnuj z pracy.

Dzięki niej możesz być aktywna, nie stracisz kontaktu z zawodem i, co bardzo ważne, twój świat nie ograniczy się do ciąży i problemów z nią związanych. Zadbaj jednak o swoją wygodę i zdrowie. Jeśli masz siedzącą pracę, dostosuj wysokość krzesła do swojego wzrostu, siedź ze stopami na podnóżku. Co godzinę, dwie wstań i przejdź się. Jeśli musisz podnieść coś z podłogi, nie schylaj się, tylko ukucnij. Nie podnoś jednak niczego ciężkiego. Jeżeli twoja praca tego wymaga, poproś o zmianę stanowiska. Masz też prawo odmówić pracowania dłużej niż osiem godzin dziennie i pracy w nocy. Jeśli poczujesz się źle, możesz pójść na zwolnienie lekarskie (nie stracisz na tym finansowo - w ciąży na zwolnieniu otrzymasz 100 proc. wynagrodzenia). Jeśli jednak nie musisz, nie nadużywaj tego przywileju.

4 Starannie wybieraj poradniki, które czytasz.

Wydawnictw skierowanych do kobiet w ciąży jest na rynku mnóstwo. Niestety, część z nich może jedynie zwiększyć niepokój. Skupia się bowiem na komplikacjach i problemach medycznych w ciąży albo jest osadzona w innych realiach. Zanim kupisz książkę o ciąży, przejrzyj ją uważnie. Zwróć uwagę na autora, tytuły rozdziałów, klimat zamieszczonych zdjęć, a przede wszystkim na to, ile miejsca poświęcono prawidłowemu przebiegowi ciąży, a ile wszelkim możliwym problemom (polecamy naszą publikację "Ciąża tydzień po tygodniu", wyd. Agora SA).

5 Zapisz się do szkoły rodzenia.

Zwykle zaleca się to kobietom dopiero dwa, trzy miesiące przed przewidywanym terminem porodu. Ale jeśli ciąża jest dla ciebie źródłem niepokoju, możesz to zrobić wcześniej. Zajęcia w szkole rodzenia zazwyczaj działają kojąco na zszargane nerwy. Będziesz tam miała okazję porozmawiać z położnymi, które odpowiedzą na twoje pytania i rozwieją wątpliwości.

6 Selekcjonuj strony internetowe, na które wchodzisz.

W sieci możesz znaleźć wiele potrzebnych informacji, ale też mnóstwo bzdur. Szukaj portali, na których teksty piszą lub konsultują doświadczeni (przedstawieni z imienia i nazwiska) lekarze, położne i psycholodzy. Rzetelne informacje i sporą dawkę optymizmu znajdziesz np. na stronach edziecko.pl, rodzicpoludzku.pl laktacja.pl Z dużym dystansem podchodź do informacji zawartych na forach internetowych. Jeśli już, najlepiej wchodzić na fora, w których na pytania internautek i internautów odpowiadają fachowcy (np. forum eksperckie Dobry poród na www.gazeta.pl, na którym przyszłym mamom radzi położna Katarzyna Oleś).

7 Nie daj się straszyć.

W rozmowach z rodziną czy znajomymi bądź asertywna. Jeśli teściowa czy koleżanka chce cię uraczyć opowieścią z własnego, ciężkiego porodu, grzecznie, ale stanowczo powiedz, że nie chcesz tego słuchać, bo to cię niepokoi, i skieruj rozmowę na inny temat. W trakcie wizyty lekarskiej lub badań nie pozwól traktować się przedmiotowo. Jeżeli usłyszysz coś, co budzi twoje wątpliwości, poproś o wyjaśnienie. Nie daj się zbyć ogólnikami, jeśli trzeba, pytaj aż do skutku. Prawdopodobnie okaże się, że martwiłaś się na wyrost.

Więcej o: