Ciało w ciąży - czyli jak dbać o urodę, gdy jesteś w ciąży

Odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne nie tylko poprawiają urodę, ale także podnoszą nastrój i... przygotowują do porodu.

W ciągu 9 miesięcy ciąży zwykle sporo przybieramy na wadze. Dla wielu kobiet to powód do frustracji.

A.Ż-L. Ciąża to nie czas na restrykcyjne pilnowanie diety. Ważne, by w tym czasie nie ulegać pokusom i nie objadać się - to już połowa sukcesu. Dobrze, by ostateczny przyrost wagi nie był większy niż 20 procent wagi wyjściowej. Zależy to jednak od różnych rzeczy: skłonności genetycznych, wielkości dziecka, przebiegu ciąży. Często kobiety tyją sporo, np. 17 kg, ale tuż po porodzie szybko tracą 10 kg. Inne tyją np. 12 kg, a po porodzie tracą tylko 5 kg. Bilans nadwyżki zostaje ten sam, więc... nie wpadajmy w panikę! Ważne, by nie zapominać o aktywności fizycznej, i to nie tylko ze względu na figurę.

Kobiety często słyszą od lekarzy, że ciąża to nie pora na aerobik.

A.Ż-L. Dobry lekarz nie uprości tak sprawy i znając ogólny stan zdrowia kobiety, zdecyduje, czy udział w ćwiczeniach będzie dla niej wskazany. Oferta zajęć dla kobiet w ciąży jest duża (joga, fitball, ćwiczenia w basenie). Można też ćwiczyć w domu, korzystając np. z programów nagranych na DVD. Umiarkowanie intensywne, ale regularne ćwiczenia są doskonałą adaptacją organizmu do "maratonu", który czeka kobietę w czasie porodu.

Przyrost wagi wiąże się z ryzykiem powstania rozstępów. Co zrobić, żeby się nie pojawiły?

M.Ch. Najważniejsze jest zapobieganie rozstępom, bo to mogą być trwałe zmiany. Trzeba więc skórę wzmocnić, zanim zacznie się rozciągać. Najlepiej zrobić to za pomocą olejków i preparatów, które mają w swoim składzie emolienty, czyli oleje, woski roślinne oraz składniki nawilżające. Doskonałym składnikiem olejków dla kobiet w ciąży jest witamina E. Neutralizuje wolne rodniki i w dużych dawkach zapobiega utracie jędrności i elastyczności. Chroni skórę przed powstawaniem rozstępów i zwiększa odporność na podrażnienia. Żeby kosmetyki były bardziej skuteczne, można zacząć od zrobienia w domu peelingu całego ciała. Taki zabieg, zrobiony raz w tygodniu, pomoże olejkom wniknąć lepiej w skórę. Preparaty zapobiegające rozstępom nakładamy od początku ciąży, najlepiej dwa razy dziennie. Nie warto ograniczać się tylko do brzucha, bo rozstępy mogą pojawić się również na biuście, pośladkach, udach.

A co z cellulitem?

M.Ch. Niestety, preparaty zwalczające tzw. skórkę pomarańczową zawierają najczęściej składniki niewskazane w ciąży, np. kofeinę i L-karnitynę. Lepiej z nich zrezygnować, tym bardziej że podczas ciąży w naszym organizmie są duże ilości hormonów wzmagających powstawanie cellulitu. Do tego problemu będzie można się zabrać po porodzie, a tymczasem skupmy się na odżywianiu i ujędrnianiu skóry.

Z jakich zabiegów kosmetycznych można korzystać, będąc w ciąży?

A.Ż-L. Myślę, że podstawowy i najbardziej zalecany zabieg to masaż ciała o umiarkowanej intensywności, wykonany przy użyciu dobrej jakości olejków, kremów wzmacniających i dostosowany do kolejnych trymestrów ciąży. Taki masaż zmniejszy ból stawów i kręgosłupa, uelastyczni mięśnie, dotleni ciało, zrelaksuje. Przyniesie ulgę zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży.

W gabinecie można zrobić także peeling całego ciała, położyć na ciało maskę nawilżającą lub zapobiegającą rozstępom (na brzuch i biust). Polecam również hydromasaże. W ostatnim trymestrze zbawiennie działa masaż stóp.

Czy te zabiegi nie są ryzykowne?

A.Ż-L. W dobrym gabinecie pracują przeszkoleni specjaliści i wiedzą, co może być przeciwwskazaniem. Zabiegi powinny być dostosowywane do możliwości klientki i jej ogólnej kondycji. Na pierwszej wizycie zakładamy kartę i robimy pogłębiony wywiad. Pytamy o ewentualne problemy zdrowotne, o pielęgnację przed ciążą, o aktywność fizyczną, oceniamy też aktualny stan skóry. Dopiero kiedy poznamy klientkę, możemy coś zaproponować.

Ale jak znaleźć gabinet, który zapewni takie profesjonalne podejście?

A.Ż-L. Warto pytać, szukać ogłoszeń, czytać fora internetowe, a potem samej wybrać się na rekonesans. Osoby wykonujące zabiegi kobietom w ciąży powinny być przeszkolone z kinezyterapii, mieć wiedzę na temat położnictwa, psychologii.

Lekarze zachęcają kobiety w ciąży o dbanie o urodę

Coraz więcej lekarzy nie tylko zgadza się na proponowane przez specjalistów spa masaże i zabiegi pielęgnacyjne, ale wręcz do nich zachęca. Światowe badania potwierdzają, że nie tylko zabezpieczają one skórę przed rozstępami, ale też pozwalają zachować urodę oraz dobre samopoczucie. "Odpowiednio wykonywane masaże mogą łagodzić stany lękowe, zmniejszać objawy depresji, redukować ból kręgosłupa, stawów i mięśni" - mówi prof. Tomasz Niemiec, ginekolog-położnik. Co ważne, mogą również ułatwić przebieg porodu i korzystnie wpłynąć na zdrowie noworodka oraz zdecydowanie przyśpieszyć powrót do formy po porodzie.

@ Czy można w ciąży stosować kosmetyki dostępne w aptece bez recepty? Ekspert odpowiada

Więcej o: