Pierwsze objawy ciąży

Po czym poznać, że rośnie w nas mały człowiek? Przeczytaj, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży.

Gdy miesiączka opóźnia się, zwykle pędzimy do apteki po test ciążowy . Jeśli jest dodatni, idziemy do ginekologa, by potwierdzić nasze podejrzenia. Ale opóźnienie miesiączki nie jest pierwszym ani jedynym objawem ciąży. Zazwyczaj występuje w większym towarzystwie. Każdy z osobna nie musi jeszcze świadczyć o ciąży, ale już dwa na raz nasuwają poważne podejrzenia, które warto skonsultować z lekarzem.

Hormon beta HCH a ciąża

Poznaj objawy, które mogą świadczyć, o tym, że jesteś w ciąży.

Brak miesiączki

Pierwszy objaw ciąży, którego nie sposób nie zauważyć. Jego przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Bywa jednak i tak, że miesiączka, a raczej niewielkie krwawienie, które niesłusznie za nią bierzemy, pojawia się regularnie (zazwyczaj w terminie menstruacji lub owulacji) przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży, usypiając naszą czujność.

Warto wiedzieć, że brak miesiączki nie zawsze musi świadczyć o ciąży. Może być też wynikiem radykalnej, wyniszczającej diety, zaburzeń hormonalnych czy innych problemów ze zdrowiem. Menstruacja może się także opóźnić z powodu stresu czy długiej, męczącej podróży.

Tkliwość piersi

W przypadku wielu kobiet to jeden z pierwszych objawów ciąży. Już kilka tygodni po zapłodnieniu biust wyraźnie się powiększa i staje się bardzo wrażliwy na dotyk. Może wręcz boleć. Kobiety często mówią, że piersi są jakby obrzmiałe, opuchnięte. Przez skórę wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne. Brodawki stają się ciemniejsze. Przy samobadaniu często można wyczuć w piersi wyraźne zgrubienia. Wrażliwość na dotyk może stać się atutem w czasie stosunków seksualnych, ale też i zmorą. Wymaga bowiem od partnera szczególnej delikatności. Tkliwość piersi to efekt zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety w wyniku zapłodnienia.

Warto kupić sobie wygodny miękki stanik o szerokich ramiączkach. Najlepiej w nieco większym rozmiarze niż do tej pory, bo piersi będą się powiększać.

Nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiety odczuwają ją niemal od pierwszych tygodni ciąży. Węch staje się niezwykle czuły. Co ciekawe ta wrażliwość może wcale nie pokrywać się z dotychczasowymi upodobaniami. Nagle, dotąd przyjemnie kojarząca się, woda kolońska męża staje się nieznośna. Aromat ulubionej potrawy zaczyna wydawać się obrzydliwy. Na co dzień używany proszek do prania, okazuje się śmierdzący. Zdarza się, że kobietę odrzuca od własnych perfum i zwykle używanego kremu. Szczególnie trudna staje się do zniesienia woń spalin, benzyny czy papierosowego dymu. Nie wiadomo, jakie są powody tej niezwykłej wrażliwości. Być może natura chroni nas w ten sposób przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Warto, w miarę możliwości, unikać drażniących zapachów

Zmiana smaku

Niektóre kobiety wcale jej nie odczuwają, ale są też takie, u których jest to pierwszy objaw ciąży. Nagle ukochane danie wydaje się niesmaczne. Nie można znieść nie tylko smaku i zapach, ale nawet jego widoku. Albo odwrotnie, to, co do tej pory nie trafiało w gust kobiety, teraz staje się jej ulubioną potrawą. Miłośniczka słodyczy, nagle nabiera ochoty na kiszone ogórki, kwaśny kefir i ostro doprawione śledzie. Fanka mocnych przypraw, zaczyna doceniać łagodne, delikatne smaki i takie potrawy wybiera najczęściej. To nie żadna fanaberia. Po prostu organizm podpowiada przyszłej mamie, co jest w tej chwili mu najbardziej potrzebne i jak uzupełnić braki różnych składników w diecie.

Jeśli nie mamy ochoty na to, co jest ewidentnie niezdrowe, warto posłuchać swojego organizmu.

Zmęczenie i senność

Niewiele kobiet orientuje się, że to mogą być pierwsze objawy ciąży . Zwykle niesłusznie szukamy ich przyczyny w przepracowaniu czy zarwanej nocy. Tymczasem powodem może być ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Niektóre kobiety czują się jakby przechodziły infekcję. Są osłabione, śpiące, miewają zawroty głowy, duszności. Inne mają po prostu wrażenie, że są bardzo zmęczone, i najchętniej położyłyby się do łóżka. Ta senność i zmęczenie wynikają z tego, że narządy wewnętrzne przyszłej mamy są bardziej obciążone. Muszą bowiem zaspokajać potrzeby nie tylko kobiety, ale także dziecka rozwijającego się w jej ciele. W pierwszych trzech miesiącach ciąży ten rozwój jest najbardziej intensywny, bo wtedy tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne małego człowieka. Sporo energii zabiera organizmowi przyszłej mamy również wykształcenie łożyska.

Jedyną skuteczną radę na zmęczenie przyszłej mamy jest zwolnienie tempa życia i częste odpoczywanie.

Mdłości

Pojawiają się tylko u niektórych kobiet, ale za to potrafią być bardzo dokuczliwe. Zwykle zaczynają się około 6. tygodnia i trwają przez pierwszy trymestr, najczęściej pojawiają się rano. Przyczyny mdłości na wczesnym etapie ciąży nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że jest to kolejny sposób, w jaki natura stara się chronić rozwijające się w ciele mamy dziecko. W wielu potrawach i produktach żywnościowych są bowiem składniki, które choć dla dorosłych nieszkodliwe, dla płodu mogą być groźne (np. daniach z surowego mięsa, serach pleśniowych czy owocach morza). Trzeba więc przyszłą mamę uwrażliwić na to, co je. Niektóre kobiety męczą nie tylko mdłości, ale także wymioty.

Na mdłości i wymioty w ciąży nie ma niestety jednej dobrej recepty. Trzeba po prostu je przeczekać. Czasem pomaga unikanie drażniących zapachów, jedzenie mniej, ale częściej, mała przekąska przed wstaniem z łóżka.

Częste oddawanie moczu

Często należy do pierwszych objawów ciąży. Rozpulchniona powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Nerki zaś pracują intensywniej niż dotąd. Stąd uczucie większego parcia na mocz. Zazwyczaj zmniejsza się ono pod koniec pierwszego trymestru, gdy macica nieco się unosi, i powraca ze zdwojoną siłą pod koniec ciąży, kiedy macica jest już bardzo duża.

Niestety, jest to dolegliwość, która w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy kobiecie przez całą ciążę, i nie ma na nią rady. Jeśli jednak częstemu oddawaniu moczu towarzyszy ból czy pieczenie, należy skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem sygnałem zapalenia dróg moczowych, które można i trzeba wyleczyć.

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: