10 najdziwniejszych objawów ciąży

Pocisz się, krwawią ci dziąsła, zaczęłaś chrapać jak drwal po ciężkiej pracy, zauważyłaś dziwne zmiany na skórze? Pewnie doszłaś do wniosku, że te nieprzyjemne, wstydliwe i niepokojące skutki uboczne stanu odmiennego, o których nie wspominali ci lekarze, nie wiążą się z ciążą. Jest inaczej. Oto dziesięć nietypowych objawów, które nie są niebezpieczne, ale mogą ci zepsuć radość z przyszłego macierzyństwa.

Co ze mnie wypływa?

Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie kleiste białe albo bladożółte upławy, które mogą pojawiać się przez całą ciążę. To efekt rewolucji hormonalnej, która odbywa się w twoim ciele i zwiększonego przepływu krwi. Będziesz potrzebować częstszej zmiany wkładek higienicznych, które poprawią twój komfort. Skonsultuj się z lekarzem, gdy upławy mają nieprzyjemny zapach, towarzyszy im świąd, pieczenie, zrobiły się zielonożółte, wodniste lub bardzo gęste - to może być objaw infekcji.

Nie trzymam moczu

Śmiech czy kichnięcie może spowodować mały wypływ moczu. Co się dzieje? Po pierwsze pijesz wiele płynów, dodatkowo na twoim pęcherzu moczowym "siedzi" przynajmniej 2,5 kg dziecka w powiększonej macicy. Już chyba znasz odpowiedź? Dużo sikaj, im więcej moczu magazynujesz, tym bardziej przeciekasz. Noś ze sobą bieliznę na zmianę i wkładki higieniczne. Próbuj ćwiczyć mięśnie Kegla, by poprawić ich napięcie, ale i tak najważniejsze jest częste opróżnianie pęcherza.

Kotłuje mi się w brzuchu

Uczucie sensacji w żołądku, skurcze i częste gazy to nierzadka przypadłość, gdy oczekujesz dziecka. Za te wątpliwe atrakcje odpowiada progesteron, który krąży w twoim ciele - za jego sprawą jelita pracują wolniej. Wzdęcia i gazy mogą być też efektem nieodpowiedniej diety - zbyt dużo brokułów, brukselki, kapusty, kalafiora, kukurydzy, cebuli czy napojów gazowanych. Jeśli problem trwa, odwiedź lekarza.

Mam zapchany nos, ale nie jestem chora

Czujesz się jakbyś stale była przeziębiona i często musisz wydmuchiwać zapchany nos? Zwiększony poziom hormonów i przepływ krwi powoduje, że nozdrza puchną, wysuszają się a nawet krwawią. By poprawić samopoczucie użyj kropli do nosa, pij dużo płynów i włącz nawilżacz powietrza. Jeśli masz krwawienia z nosa, nie odchylaj głowy do tyłu. Trzymaj ją prosto i zaciśnij nozdrza placami dopóki krwawienie nie ustanie, zwykle trwa to około pięciu minut. Przyłóż lód do nosa. W razie przedłużającego się krwawienia, wybierz się do lekarza.

Chrapię jak drwal

Śmiałaś się z efektów dźwiękowych snu twojego partnera, taty czy dziadka? Teraz odgłosy twojego chrapania mogą postawić na nogi cały dom. Ponownie odpowiadają za to spuchnięte nozdrza, które powodują wrażenie zapchanego nosa i zmuszają cię do oddychania ustami i w efekcie chrapania. Użyj sprayu do nawilżenia nosa, zwłaszcza w nocy, włącz nawilżacz powietrza. Śpij na boku, możesz zainwestować w specjalną poduszkę.

Pocę się okropnie

Woda i płyny towarzyszą ci nieustannie. Pod pachami, między nogami, pot spływa z twarzy i karku - ciągle pocisz się niewiarygodnie. Twój metabolizm jest mocno przeciążony, dodatkowa krew, którą tłoczy serce powoduje wzrost ciepłoty ciała. A właśnie w ten sposób ciało się schładza - przez wydalanie potu. Ubieraj się w naturalne, przewiewne tkaniny, zwłaszcza latem. Pij dużo płynów, używaj dezodorantu - niewiele więcej możesz zrobić.

Ślinię się jak dziecko

Nie wiadomo dlaczego, ale niektóre ciężarne kobiety produkują dodatkowe ilości płynów ustrojowych. Oprócz nadmiaru śliny, zdarza się też często inna przypadłość jamy ustnej - krwawiące dziąsła, zwłaszcza po szczotkowaniu. Nie martw się, to znowu wynik działania hormonów i jest nieszkodliwe, zniknie zaraz po porodzie. Używaj miękkiej szczoteczki, wypluwaj nadmiar śliny.

Coś mam na skórze

Ciemne plamy na twarzy, ciemna linia na brzuchu, "pajączki" na rękach, piersiach, szyi i twarzy. Twoje ciało produkuje dodatkową ilość melaniny, która powoduje ciemne plamy. Z kolei zwiększony przepływ krwi odpowiada za "pajączki". Zmiany w pigmentacji skóry zwykle znikają po ciąży. Użyj makeupu, jeśli ci bardzo przeszkadzają.

Mam ogromne brodawki sutkowe

Otoczki sutków mogą stać się ciemniejsze i zaczynają dominować na piersi. Małe wypukłości na sutkach mogą się powiększyć i wydzielać płyn. To kolejny przykład zmian pigmentacji w efekcie burzy hormonalnej, Według niektórych, także naturalna droga by dziecko odnalazło twoją pierś. Powstrzymaj się od opalania topless, wystawienie na słońce może utrwalić zmiany pigmentacyjne. Otoczki brodawek już pewnie pozostaną ciemniejsze niż kiedyś, ale zmniejszą się, gdy skończysz karmić piersią.

Moje nogi przypominają mapę drogową

Powiększone, wystające, purpurowe albo czarne żyły uwidaczniają się najczęściej na nogach. W ciąży ujawnić się mogą też hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Powoduje je zwiększona ilość krwi w żyłach w efekcie powiększającej się macicy. By zmniejszyć dolegliwości staraj się unikać długiego stania, nie krzyżuj nóg i pozwalaj im odpocząć układając je nieco wyżej np. na poduszce. W sprawie hemoroidów - szczególnie wtedy gdy pojawi się krwawienie - skonsultuj się z lekarzem, mogą pomóc ci nasiadówki.

Nie śpię w nocy

Demon bezsenności może dopaść cię właśnie wtedy, gdy chcesz wyspać się "na zapas" by sprostać opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Odpowiada za to rosnący brzuch, który utrudnia zmianę pozycji - nie można spać ani na brzuchu ani na plecach. Dodatkowo spokojny sen utrudniają ci dolegliwości ciążowe. Niektóre schorzenia wpływające na bezsenność, na przykład Zespół Niespokojnych Nóg (RLS) mogą się w stanie brzemiennym zaostrzyć. Nie bez znaczenia jest to, że na pewno przeżywasz swój stan, zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Często mamy obawiają się porodu i martwią się, czy wszystko dobrze pójdzie. Po urodzeniu dziecka to nie bezsenność będzie twoim problemem, bo nauczysz się spać w każdych warunkach. Opieka nad dzieckiem nie pozwoli na spokojne przesypianie nocy.

Na Wasze pytania odpowiadają lekarze specjaliści:

@ Wysypka na brzuchu - jak bezpiecznie ją załagodzić w ciąży? Lekarz odpowiada

@ W którym trymestrze ciąży najwięcej przybiera się na wadze? Odpowiedź

@ Czy w ciąży ma się twardy brzuch? Lekarz odpowiada

@ Czy w ciąży może pojawić się trądzik? Lekarz odpowiada

@ Skąd się biorą skurcze łydek w ciąży? Jak sobie pomóc? Lekarz odpowiada

@ Utrata wagi w ciąży - czy to normalne? Lekarz odpowiada

@ Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Lekarz odpowiada

@ Jak sobie radzić z rozstępami w ciąży? Pediatra odpowiada

@ Jak rozpoznam pierwsze ruchy dziecka? Lekarz odpowiada

@ Problem z załatwianiem się w ciąży - co zrobić? Lekarz odpowiada

@ Dlaczego ruchy dziecka w brzuchu czuć wieczorem i w nocy? Odpowiedź

@ Kiedy w ciąży puchną nogi? Lekarz odpowiada

@ Kiedy w ciąży zaczyna się puchnąć? Lekarz odpowiada

@ Zgaga w ciąży - jak sobie radzić? Lekarz odpowiada

@ Kiedy w ciąży znikają mdłości i wymioty? Lekarz odpowiada

Więcej o: