Wiele ciekawych artykułów o dzieciach i nie tylko znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Bliźnięta z Kanady Adiah i Adrial Nadarajah trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa, w związku z tym, że przyszły na świat aż 126 dni przed terminem. Do tej pory rekord należał do bliźniąt urodzonych w stanie Iowa w 2018 r., które przyszły na świat 125 dni przed terminem.
Okazuje się, że gdyby Adiah i Adrial przyszli na ten świat jeszcze wcześniej, czyli przed 22 tygodniem ciąży, to lekarze nawet nie próbowaliby ich ratować. Jak informuje ich mama, Shakina Rajendram, poród zaczął się, gdy ciąża miała 21 tygodni i 5 dni. Lekarze nie ukrywali przed nią, że jeśli jej dzieci przyjdą na świat w tym czasie, to nie przeżyją. Było to dla niej o tyle trudne, że pierwszą ciążę straciła kilka miesięcy temu, w tym samym szpitalu.
Najwcześniej urodzone bliźniaki na świecie Instagram, screen, @guinnessworldrecords
Shakina starała się ze wszystkich sił opóźnić poród, chociaż już intensywnie krwawiła. Na szczęście udało jej się i wody odeszły kwadrans po północy i po dwóch godzinach urodziły się bliźniaki.
Od tych zdarzeń minął już rok. Jak się mają Adiah i Adrial?
Radzą sobie świetnie
- informuje BBC.
Oczywiście dzieci muszą być pod ciągłą opieką lekarzy, a stan ich zdrowia nie zawsze był zbyt dobry, jak przyznają rodzice:
w ciągu minionego roku wiele razy niemal umierały na ich oczach
Wcześniakiem (który nie pochodzi z ciąży bliźniaczej), który urodził się najwcześniej i przeżył jest Curtis Means z Alabamy. Chłopiec pojawił się na świecie, gdy ciąża wynosiła 21 tygodni i 1 dzień.
W Polsce najmłodszym wcześniakiem, który przeżył jest Lilianka, która urodziła się w lutym 2019 r. Dziewczynka przyszła na świat w 22 tygodniu ciąży w Gryficach, skąd przewieziono ją do Szczecina.
Wcześniaki to dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce jest ich około 6-7%. Maleństwa urodzone przed 28. tygodniem ciąży to tzw. skrajne wcześniaki, które stanowią zaledwie 0,5% wszystkich przypadków. Dzieci te muszą być poźniej rehabilitowane, są pod stałą opieką lekarzy, często są mniej rozwinięte od swoich rówieśników.