Zasady WKRAN nie stosuje wiele kobiet w ciąży, a powinny

Zasada WKRAN to odpowiedź na wiele pytań podczas porodu. Niestety wciąż niewiele kobiet zna i stosuje się do niej. Przypomina i tłumaczy, na czym polega położna, którą w mediach społecznościowych można znaleźć jako @thebumptobabychapter.

Stres jest złym doradcą

Pytanie podczas porodu mogą wytrącić z równowagi. Szkoda, że niewiele kobiet zna WKRAN. To zbiór zasad, które pomogą podjąć decyzję w trudnych okolicznościach. Stres, strach są złymi doradcami, dlatego trzymanie się zasad WKRAN to dobre wyjście.

Przypomina o tym doświadczona położna @thebumptobabychapter

Ręce do góry: kto ma trudności z podejmowaniem decyzji dotyczących ciąży i nie wie, czy owa decyzja będzie najlepszym wyborem dla Ciebie?

- zaczęła dyskusję w sieci.

Zobacz wideo Przedwczesny poród - nie każdy wcześniak jest taki sam i nie nad wszystkim da się zapanować. Jak sobie poradzić?

WKRAN, czyli co?

WKRAN to polskie tłumaczenie nazwy EBRAN. Co oznacza? I jakie pytania warto sobie zadać, gdy staniemy w obliczu trudnej sytuacji?

W – wypadek. Czy jest to wypadek? Nagła sytuacja? Nie, wciąż rozmawiamy o porodzie, który jest oddalony o kilka tygodni.

K – korzyści. Na przykład - jakie korzyści będziesz mieć z tego, że twój stres zwiększa ryzyko powikłań w późniejszym okresie ciąży? Przejdź badania, porozmawiaj z położoną i zachowaj spokój.

R – ryzyko. Jakie jest ryzyko? Jasno określ ryzyka. Czy jesteś chora przewlekle? Czy doszło do wypadku, który zagraża Tobie lub dziecku?

A – alternatywy. Czy są jakieś alternatywy? Gdy coś pójdzie nie tak? Jedną z nich jest cesarskie cięcie. Myślenie o tym, że to zawsze jest wyjście, pomoże zachować spokój.

N – nic. Co się stanie, jeśli nic nie zrobimy? Zastanów się, skonsultuj z położoną i lekarzem, co się stanie, gdy nie zrobicie nic? Może to najlepsze wyjście z sytuacji?

Zasada WKRAN to odpowiedź na wiele pytań podczas porodu, prawda? Przez dziewięć miesięcy ciąży wielokrotnie możemy mieć potrzebę odwołać się do niej. Przejście przez te punkty pozwala złapać dystans, uspokoić się i podjąć racjonalne decyzje.

Więcej o: