"Nie gól nóg, bo dziecko urodzi się łyse" Popularne przesądy ciążowe

Ciąża to czas radości, ekscytacji i oczekiwania. Przyszłe mamy lubią zadawać wiele pytań, a ich ciekawość nie zna granic. Często jednak pod wpływem zasłyszanych mitów i przesądów, które z prawdą mają mało wspólnego, ich pytania brzmią nieco abstrakcyjnie. Czy jeśli jestem w ciąży z dziewczynką, stracę na jej koszt całą swoją urodę? Mitów i przesądów jest cała masa, postanowiłyśmy kilka najciekawszych przybliżyć i obalić.

noworodeknoworodek shutterstock.com

Dawno temu, kiedy medycyna nie była jeszcze tak rozwinięta jak dziś, a ciąża była stresującym, niepewnym okresem ze względu na brak takich udogodnień jak USG, matki bały się o swoje nienarodzone maluszki, których umieralność była wówczas wysoka. Na nurtujące je pytania same znajdowały odpowiedzi, co dawało im pewnego rodzaju ukojenie. Tak prawdopodobnie narodziły się ciążowe przesądy, które zostały z nami do dziś.

Większość kobiet patrzy na nie z przymrużeniem oka, a jeśli ostały się jakieś, które w nie wierzą, mamy nadzieje, że po przeczytaniu tego tekstu przestaną.

Uroda matki

Zgodnie z tym mitem, jeśli kobieta jest w ciąży z dziewczynką, odda jej swoją urodę, co oznacza, że podczas ciąży będzie wyglądać mniej korzystnie. Z kolei jeśli mama nosi w brzuchu synka, ciąża będzie służyć jej urodzie.

Prawda jest taka, że poranne mdłości, zmiany hormonalne oraz rosnący brzuch może sprawić, że przyszła mama będzie zmęczona, a w pierwszym trymestrze na jej twarzy może pojawić się trądzik. Nie ma to związku z płcią dziecka, które w sobie nosimy, ale z tym jak nasze ciało reaguje na wielką zmianę, jaką jest ciąża.

Kobieta w ciążyKobieta w ciąży Shuterstock

Poranne mdłości

Według kolejnego mitu jeśli kobieta doświadcza bardzo intensywnych porannych mdłości, może to zwiastować, że jest w ciąży z dziewczynką. Badania mogą jednak potwierdzać ten przesąd. Według statystyk z 2004 roku większa ilość kobiet, którym podczas ciąży przepisano leki przeciw mdłościom, urodziły dziewczynki.

Wisiorki i naszyjniki

Według tego przesądu kobieta w ciąży nie powinna nosić wisiorków ani naszyjników, bo może to sprawić, że pępowina zawinie się wokół szyi dziecka. Mit również mówi o tym, że kobieta w ciąży nie powinna podnosić rąk nad głowę, co również może wywołać komplikacje związane z obwiązaniem pępowiny wokół dziecka. Nie istnieją żadne naukowe badania potwierdzające te teorie.

Obcinanie włosów podczas ciąży

Mówi się, że kobieta w ciąży nie powinna obcinać włosów, bo może to sprawić, że dziecko po urodzeniu będzie miało problemy ze wzrokiem i urodzi się łyse. Ciężko jest jednak wytłumaczyć ten przesąd w jakkolwiek logiczny sposób, jest on więc zdecydowanie mitem, który obalamy.

Patrzenie na nieatrakcyjnych ludzi i zdeformowane zwierzęta

Według tego mitu kobieta patrząca w ciąży na nieatrakcyjnych ludzi i zdeformowane zwierzęta urodzi dziecko, które będzie przypominać to zwierzę lub będzie brzydkie. Nie da potwierdzić się naukowo tej teorii, nie wspominając nawet o tym, że nie istnieje szansa, by jakikolwiek maluszek po narodzinach był brzydki!

NoworodekNoworodek Shutterstock

Głaskanie ciążowego brzuszka

Ten przesąd należy do tych bardziej sympatycznych. Jeśli kobieta w ciąży jest regularnie głaskana po brzuchu, dziecko będzie szczęśliwsze i ładniejsze.

Z pewnością możemy potwierdzić, że dotykanie ciążowego brzuszka niesie wiele korzyści. Jest to sposób na budowanie więzi z dzieckiem i przyzwyczajanie go do dotyku i świata zewnętrznego. Dziecko często odpowiada na głaskanie brzucha kopaniem lub zmianą pozycji.

Według niektórych badań, dzieci będące w łonie matki mają zdolność odczuwania miłości rodziców. Nawiązywanie kontaktu to element rozwoju osobowości dziecka; kiedy relacja między rodzicami a dzieckiem jest zdrowa, dziecko zaczyna wierzyć, że świat jest bezpiecznym miejscem.

Tak rodzi się zaufanie.

Jeśli jednak ciąża jest zagrożona, dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione, ponieważ może wywołać skurcze i przedwczesny poród.

Poniżej wymieniamy jeszcze kilka przesądów, tak abstrakcyjnych, że wydaje nam się, że nie trzeba przekonywać o nieprawdziwości.

Nie wolno golić nóg, bo dziecko będzie łyse

Nie wolno przytulać się do włochatego psa, bo dziecko będzie owłosione

Nie wolno martwić się, bo dziecko będzie leworęczne

Nie wolno chodzić po kałużach, bo dziecko będzie miało wodogłowie

Nie wolno patrzeć przez dziurę / wizjer / dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza

Więcej ciekawych historii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Więcej o: