Urlop macierzyński i rodzicielski. Jeden może przejść płynnie w drugi

Urlop macierzyński i urlop rodzicielski nie zmieniają się w 2021 roku. Wciąż należy zdecydować, który z rodziców przechodzi na urlop i w jakim wymiarze zajmuje się dzieckiem. Są jednak różnice między tymi dwoma rodzajami urlopów. Sprawdzamy, jakie.

Urlop macierzyński  2021. Wymiar urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński to urlop przyznawany kobietom, które w trakcie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę urodziły dziecko. Ma on zapewnić opiekę małym dzieciom.

Długość urlopu macierzyńskiego jest zależna od liczby urodzonych dzieci, podczas jednego porodu. Urlop macierzyński 2021 wynosi więc:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Po urodzeniu jednego dziecka przysługuje 20 tygodni. 14 tygodni  przysługuje tylko matce. Sześć tygodni można wykorzystać przed porodem. Na te sześć tygodni na urlop macierzyński może przejść także ojciec dziecka. Matka musi się jednak zrzec tej części urlopu.

Dopiero po urlopie macierzyńskim można wykorzystać urlop rodzicielski.

Urlop rodzicielski. Podstawowe informacje

Urlop rodzicielski przysługuje każdemu rodzicowi, który jest zatrudniony na podstawie umowę o pracę. Co ważne, urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Rodzice sami decydują, kto przejdzie na urlop rodzicielski i w jakim wymiarze go odbierze.

Jeśli wykorzystuje go jeden z rodziców, drugi zrzeka się urlopu rodzicielskiego. A gdy chcemy wykorzystać go wspólnie, jest to możliwe nawet w tym samym czasie. Tu trzeba pamiętać, że łącznie długość urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć jego ustawowego wymiaru.

Jak starać się o urlop rodzicielski? Urlop rodzicielski udzielany jest na wniosek pracownika, który powinien trafić do pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni od porodu. Urlop rodzicielski można uzyskać dopiero po deklaracji chęci wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop rodzicielski. Czas trwania

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 34 w przypadku urodzenia (podczas jednego porodu) dwójki lub więcej dzieci. Jednak mimo przejścia na urlop rodzicielski, rodzic może pracować, a dokładniej może podjąć zatrudnienie u swojego pracodawcy w maksymalnym wymiarze 1/2 etatu. 

WIĘCEJ NA TEMAT URLOPU RODZICIELSKIEGO ZNAJDZIESZ TU

Więcej o: