Urlop macierzyński i rodzicielski. Rodzice muszą wspólnie podjąć decyzję, kto będzie odbierał urlop

Urlop rodzicielski w 2021 roku. Jak się o niego starać, komu przysługuje i jak długo trwa? I jakie są różnice między urlopem macierzyńskim i rodzicielskim? Wyjaśniamy.

Urlop rodzicielski. Najważniejsze informacje

Urlop rodzicielski należy się każdemu pracownikowi, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. W rozróżnieniu od urlopu macierzyńskiego urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Ale rodzice muszą wspólnie podjąć decyzję, kto będzie odbierał urlop rodzicielski i w jakim wymiarze.

Może wykorzystać go jeden z rodziców, wtedy drugi zrzeka się urlopu rodzicielskiego. Można wykorzystać go wspólnie, nawet w tym samym czasie. Ale w takim przypadku łącznie długość urlopu rodzicielskiego nie przekroczyła jego ustawowego wymiaru.

Urlop rodzicielski udzielany jest na wniosek pracownika, który powinien trafić do pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni od porodu. Konieczne jest zadeklarowanie chęci wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski udzielany jest tylko i wyłącznie po całkowitym wykorzystaniu tego pierwszego. 

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop rodzicielski. Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 34 w przypadku urodzenia (podczas jednego porodu) dwójki lub więcej dzieci. Rodzic w trakcie urlopu może podjąć zatrudnienie u swojego pracodawcy w maksymalnym wymiarze 1/2 etatu. 

WIĘCEJ NA TEMAT URLOPU RODZICIELSKIEGO ZNAJDZIESZ TU

Urlop macierzyński  2021. Wymiar urlopu macierzyńskiego

Skoro urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie (zwykle), to ile trwa urlop macierzyński? Długość urlopu jest zależna od liczby urodzonych dzieci, podczas jednego porodu. Urlop macierzyński 2021 rozkłada się następująco:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

I tak przy urodzeniu jednego dziecka przysługuje 20 tygodni. Z czego urlop w wymiarze 14 tygodni  przysługuje tylko matce. Sześć tygodni można wykorzystać przed porodem. Na te sześć tygodni na urlop macierzyński może przejść także ojciec dziecka. Matka musi się jednak zrzec tej części urlopu.

Po urlopie macierzyńskim można wykorzystać urlop rodzicielski.

WIĘCEJ NA TEMAT URLOPU MACIERZYŃSKIEGO ZNAJDZIESZ TU

Więcej o: