Jakich kosmetyków można używać w ciąży i w trakcie karmienia piersią? Jakich produktów unikać?

Jak dbać o włosy w ciąży i w trakcie karmienia piersią? Jakich używać kosmetyków? Nie każdy produkt ma bezpieczny skład dla ciężarnych i karmiących mam. Niektórych kosmetyków lepiej unikać, spodziewając się dziecka i podczas laktacji. Wyjaśniamy.

Ciąża i karmienie piersią to szczególny okres dla kobiety i maluszka, więc lepiej wtedy nie eksperymentować i nie sięgać po preparaty, które mogą nas uczulić lub podrażnić skórę głowy. Warto zatem czytać etykiety i unikać w ciąży tych kosmetyków do włosów, które mają w składzie m.in.:

  • Azo dye (barwnik azowy) - znajduje się w zmywalnych farbach, płukankach do włosów
  • Hydroquinone (hydrochinon) - w farbach do włosów
  • Phthalates (ftalany) - w mydłach, szamponach, sprayach do włosów,
  • Pochodne formaliny i formaldehydu (Nazwy, pod którymi figurują w składach:- Diazolidinyl Urea- Benzylhemiformal- Quaternium–15,- 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol = Bronopol- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox- Imidazolidinyl Urea- Sodium Hydroxymethylglycinate- DMDM Hydantoin)
  • PPD p-fenylenodiamina. (występuje w: farbach do włosów, im ciemniejszy kolor ma farba tym więcej zawiera tego składnika; może powodować silne alergie).

Farbowanie włosów w ciąży i w czasie karmienia piersią. Jaki produkt wybrać?

Niektórzy eksperci odradzają farbowanie włosów w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Jeśli zatem zależy Ci na odświeżeniu koloru, najlepiej poczekać do trzeciego trymestru, aby zafarbować włosy. Warto też zwrócić na skład produktu, który użyjesz do farbowania. W ciąży i w czasie laktacji lepiej zdecydować się na łagodniejszy szampon koloryzujący albo farbę bez amoniaku.

Jak bezpiecznie zwalczyć łupież w ciąży i w czasie laktacji? Postaw na naturalne sposoby 

W wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych wzrasta się produkcja łoju, a kobiety są narażone na zwiększenie się liczby niekorzystnych dla zdrowia bakterii oraz grzybów. W efekcie często pojawia się łupież. Objawia się on zwiększonym łuszczeniem naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy. Chociaż na ilość intensywnie działających preparatów przeciwłupieżowych, które są dostępne na rynku, nie można narzekać, nie są one wskazane dla kobiet w ciąży. W tym okresie warto postawić na naturalne i bezpieczne sposoby.

Jeśli problem nie jest nasilony to warto spróbować domowych płukanek na bazie rzepy, z octu jabłkowego lub nakładać i wsmarowywać olej z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybicznie. Można także sięgnąć po preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp czy rozmaryn, które regulują pracę gruczołów łojowych. Szampony z tymi składnikami dostępne są w aptece zazwyczaj bez recepty.

Zobacz też: Włosy ci wypadają i są zniszczone? Podpowiadamy, jak je odżywić i zregenerować domowymi sposobami

Więcej o: