"Zw³oki tych dzieci przechowywano przez d³ugi czas". NIK o opiece nad kobietami, które poroni³y lub urodzi³y martwe dziecko
Najwy¿sza Izba Kontroli przypomina, ¿e z danych UNICEF wynika, ¿e co 16 sekund na ¶wiecie rodzi siê martwe dziecko. Polska oraz ca³a Europa le¿± w strefie, w której wska¼nik martwych urodzeñ nie przekracza sze¶ciu zgonów na 1000 porodów. W latach 2017-2019 ka¿dego roku ok. 1700 kobiet w kraju urodzi³o martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ci±¿a zakoñczy³a siê poronieniem. Szacuje siê, ¿e oko³o 10-15 proc. wszystkich ci±¿ koñczy siê poronieniem.
Dla rodziców s± to trudne sytuacje. Dlatego wymagaj± oni szczególnej troski: ze strony otoczenia, najbli¿szych, ale tak¿e opiekuj±cych siê nimi pracowników medycznych. Aby nie¶æ skuteczn± pomoc pacjentkom w tych dramatycznych sytuacjach, niezbêdne s± do¶wiadczenie, wiedza, profesjonalizm i umiejêtno¶æ komunikacji interpersonalnej
- podkre¶la NIK.
Pacjentkom, które poroni³y lub urodzi³y martwe dzieci nie zapewniono prawid³owej opieki
Wed³ug ustaleñ NIK w skontrolowanych szpitalach pacjentkom, które poroni³y, urodzi³y martwe dziecko lub którym dziecko zmar³o tu¿ po porodzie, nie zapewniono prawid³owej i wystarczaj±cej opieki. Za g³ówn± przyczynê tego stanu NIK uzna³o wadliw± organizacjê ca³ego procesu leczenia takich pacjentek oraz nieprzestrzeganie obowi±zuj±cych uregulowañ, tak¿e standardów opieki oko³oporodowej.
Dokumentacja medyczna pacjentek ponad po³owy skontrolowanych szpitali (57 proc.) by³a prowadzona nierzetelnie i nie pozwala³a na ustalenie, czy ¶wiadczenia zosta³y im udzielone zgodnie ze wszystkimi standardami. W raporcie NIK czytamy, ¿e jednym z problemów jest brak odpowiedniej rozmowy personelu medycznego z pacjentk±, która straci³a dziecko.
Dyrektorzy szpitali, a tak¿e personel medyczny nie zawsze dostrzegali specyfikê opieki nad takimi pacjentkami. W wielu szpitalach brakowa³o odpowiedniej komunikacji z kobietami, które straci³y dziecko. Personel medyczny czêsto po prostu nie potrafi³ z nimi rozmawiaæ
- czytamy w komunikacie.
Niektóre szpitale nie zapewni³y pacjentkom prawa do intymno¶ci i godno¶ci
NIK podkre¶li³o, ¿e lekarze i pielêgniarki nie mieli zapewnionych odpowiednich szkoleñ, które przygotowa³yby ich do odpowiedniej komunikacji z pacjentkami po utracie dziecka. W niektórych przypadkach z kolei wed³ug NIK "brakowa³o empatii".
W jednym ze skontrolowanych szpitali pacjentkom, które poroni³y dziecko, wrêczano przy wypisie broszury o karmieniu dziecka piersi± i przestrzeganiu diety matki karmi±cej, co mog³o pog³êbiaæ ich traumê powsta³± po stracie dziecka.
NIK opisa³a w raporcie, ¿e organizacja sal porodowych i pokojów badañ w czterech szpitalach nie zapewnia³a pacjentkom prawa do intymno¶ci i godno¶ci. Podaje za przyk³ad gabinety zabiegowe, które nie by³y zabezpieczone przed wej¶ciem osób postronnych, a fotel ginekologiczny nie by³ os³oniêty od strony wej¶cia do gabinetu.
Wed³ug raportu NIK, w piêciu skontrolowanych podmiotach (14 proc.) pacjentki, które poroni³y lub urodzi³y martwe dziecko, przebywa³y w jednej sali razem z kobietami, bêd±cymi w ci±¿y lub po³ogu po narodzinach zdrowego dziecka. Mo¿e to negatywnie wp³ywaæ na stan psychiczny kobiet po stracie dziecka. W jednym szpitalu pacjentki po poronieniu by³y hospitalizowane na korytarzu oddzia³u.
"Brakuje procedury do postêpowania ze zw³okami dzieci"
Nie wszystkie pacjentki mia³y mo¿liwo¶æ skorzystania z konsultacji psychologa. Powa¿ne zastrze¿enia Izby wzbudzi³o te¿ postêpowanie ze zw³okami dzieci martwo urodzonych i p³odami po poronieniach. "Zdaniem NIK brakuje takiej samej we wszystkich szpitalach procedury odno¶nie sk³adanych przez pacjentki o¶wiadczeñ o ich decyzji w sprawie postêpowania ze zw³okami dziecka - skorzystania lub rezygnacji z prawa do pochówku. A¿ w 26 proc. skontrolowanych szpitali w dokumentacji medycznej brakowa³o takich o¶wiadczeñ". W piêciu szpitalach, które nie posiada³y tego dokumentu, zw³oki dzieci po poronieniach i martwo urodzonych przechowywano przez d³ugi czas - w skrajnym przypadku by³o to sze¶æ lat.
NIK skierowa³a wnioski do Ministra Zdrowia o zmianê:
- rozporz±dzenia w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, poprzez wprowadzenie obowi±zku zatrudniania równie¿ na oddziale ginekologiczno-po³o¿niczym o pierwszym i drugim poziomie referencyjno¶ci psychologa w wymiarze co najmniej 0,5 etatu;
- rozporz±dzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, poprzez wprowadzenie wzoru o¶wiadczenia dla pacjentek, które poroni³y lub urodzi³y martwe dziecko, dokumentuj±cego ich decyzjê o skorzystaniu z prawa do pochówku dziecka lub rezygnacji z tego prawa oraz obowi±zku do³±czania tego o¶wiadczenia do indywidualnej dokumentacji medycznej.
Raport w ca³o¶ci dostêpny na nik.gov.pl.
-
Minister Czarnek og³osi³ powo³anie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Polska jednym z trzech najwa¿niejszych o¶rodków tej nauki"
-
Zapomnimy o 500 plus? Bêdzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To a¿ 1200 z³ dla doros³ego, 600 z³ dla ka¿dego dziecka
-
Piêciolatek nie chcia³ posprz±taæ pokoju. Takiej reakcji mamy siê nie spodziewa³
-
Kiedy dzieci 1-3 wracaj± do szko³y? Rodzice nie rozumiej±, dlaczego tylko przedszkola s± otwarte. Minister Czarnek wyja¶nia
-
Kiedy wracamy do szko³y 4-8? Adam Niedzielski: Bêdziemy obserwowaæ wzrost zaka¿eñ w kolejnych dniach
- Kiedy klasy I-III wróc± do szko³y? Nieoficjalnie 26 kwietnia, ale nie w ca³ej Polsce. Jest pomys³ na regionalizacjê
- Zio³a w ci±¿y. Jakie zio³a s± bezpieczne w ci±¿y, a jakich nale¿y unikaæ?
- Anna Lewandowska pokaza³a zdjêcie. "Nie tak wygl±da mama z Instagrama?" - pyta. Widaæ twarze córek
- Katarzyna Glinka "nie mia³a wyj¶cia"? Zabra³a dziecko do pracy na plan zdjêciowy. "Brawo za odwagê, by o tym powiedzieæ"
- Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje bêd± krótsze ni¿ dwa lata temu