Szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży. Zalecenia amerykańskich ekspertów

Według Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień nie należy odmawiać szczepień przeciwko COVID-19 kobietom w ciąży. Według dostępnych danych naukowych, ciężarne chore na COVID-19, w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży, są obciążone większym ryzykiem choroby o ciężkim przebiegu.

Przepraszamy dr n. med. Natalię Rogińską za naruszenie jej wizerunku i wiarygodności w poprzedniej publikacji dotyczącej szczepienia na koronawirusa kobiet w ciąży i w trakcie laktacji. 

Szczepienia przeciwko COVID-19. Ciężarne w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu

Zgodnie z tymczasowymi zaleceniami Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) szczepienie przeciwko COVID-19 należy w pierwszej kolejności realizować w następujących grupach osób:

  • pracownicy opieki zdrowotnej i podopieczni placówek opieki długoterminowej
  • osoby w wieku ≥75 lat i pracownicy o krytycznym znaczeniu pracujący poza sektorem zdrowotnym
  • osoby w wieku 65–75 lat i osoby w wieku 16–64 lat, u których stwierdza się czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (wśród czynników ryzyka wymieniono również ciążę).

Według dostępnych danych naukowych, ciężarne chore na COVID-19, w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży, są obciążone większym ryzykiem choroby o ciężkim przebiegu, hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, konieczności mechanicznego wspomagania oddychania, w tym zastosowania pozaustrojowej oksygenacji krwi (ECMO), oraz zgonu. Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u ciężarnych dodatkowo zwiększają choroby współistniejące, np. otyłość, cukrzyca.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) opracowało poradnik ws. szczepień przeciwko COVID-19. Autorzy poinformowali, że "zalecenia mogą być aktualizowane w miarę zgromadzenia większej ilości danych na temat szczepionek i ich stosowania w określonych grupach osób. 

ACOG zaleca, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień w oparciu o grupy priorytetowe zalecane przez ACIP. 

W poradniku czytamy, że szczepionki dostępne obecnie w ramach EUA nie były testowane na kobietach w ciąży. Dlatego nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Eksperci informują również, że test ciążowy nie powinien być wymagany przed otrzymaniem jakiejkolwiek szczepionki przeciwko COVID-19 zatwierdzonej przez EUA.

Zalecenia ACOG ws. szczepień przeciwko COVID-19 dla ciężarnych:

  • Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość podjęcia własnej decyzji o szczepieniu przeciwko COVID-19 i niezależnie od podjętej decyzji otrzymać wsparcie niezależnie od decyzji o przyjęciu lub nieprzyjęciu szczepionki.
  • Kobiety w ciąży rozważające szczepienie przeciwko COVID-19 powinny mieć dostęp do aktualnych informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, w tym do informacji, jakie dane są aktualnie niedostępne.
  • Rozmowa z lekarzem na temat szczepienia przeciwko COVID-19 może pomóc ciężarnej podjąć decyzję dotyczącą szczepienia, nie powinna być jednak wymagana przed szczepieniem, ponieważ może to generować niepotrzebne przeszkody w dostępie do tego świadczenia. Najważniejsze zagadnienia, które należy rozważyć w trakcie rozmowy z ciężarną, to: aktywność wirusa w populacji, skuteczność szczepionki, ryzyko zachorowania na COVID-19 i ciężkość choroby u matki, w tym wpływ choroby matki na zdrowie płodu i noworodka, bezpieczeństwo szczepienia u ciężarnej i dla płodu. Rozmowa taka jest też dobrą okazją do przypomnienia pacjentce o znaczeniu innych środków zapobiegania zakażeniu, takich jak mycie rąk, dystans fizyczny i noszenie maski.
Zobacz wideo Czy skutki uboczne szczepionki mogą pojawić się za kilka lat? Prof. Simon odpowiada na pytania widzów
Więcej o:
Copyright © Agora SA