Czym się różni 18. a 28. tydzień ciąży? Sprawdź, co zmienia się w ciele matki

Między 18. a 28. tygodniem ciąży, ciało kobiety może się zmienić nie do poznania. Brzuch przyszłej mamy znacznie się zaokrągla, znikają dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru, a pojawiają się te dokuczające w drugim i trzecim.

Pomiędzy 18. a 28. tygodniem ciąży, ciało kobiety potrafi się kompletnie zmienić. O ile w pierwszym przypadku można jeszcze nie zauważyć, że jest w ciąży, o tyle początek siódmego miesiąca nie pozostawia wątpliwości. Ciąża trwa dziewięć miesięcy, ale co zmienia się w ciele kobiety między 18. a 28 tygodniem ciąży?

Kiedy zaczyna się 18. tydzień ciąży?

Wiele kobiet przed zajściem w ciąże rozmyślając i rozmawiając o jej zaawansowaniu, operuje miesiącami. Zastanawiają się na przykład: 18. tydzień ciąży - który to miesiąc. Po tym, jak na teście ciążowym zobaczą dwie kreski, zaczynają liczyć tygodnie. 18. tydzień ciąży, to prawie jej połowa. Rozpoczyna się wówczas piąty miesiąc ciąży.

Jak wygląda 18. tydzień ciąży?

18. tydzień, to połowa drugiego trymestru ciąży. Każde ciało inaczej zachowuje się w ciąży, brzuchy przyszłych mam różnią się wielkością, ale w 18. tygodniu ciąży brzuszek jest już przeważnie widoczny, jest wyraźnie zaokrąglony. Pod obszernymi ubraniami jeszcze z powodzeniem można go ukryć, ale obcisła sukienka lub bluzka ukażą go w całej okazałości.

18. tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko?

W 18. tygodniu ciąży dziecko waży już około 200 gramów i ma 14 cm długości. Aby łatwiej wyobrazić sobie jego wielkość i ciężar, niektórzy porównują go do słodkiego ziemniaka - batata.

18. tydzień ciąży - ruchy dziecka

To etap, w którym większość przyszłych mam czuje już pierwsze ruchy dziecka rosnącego pod ich sercem. Niektóre kobiety opisują to uczucie jak łaskotanie, inne delikatne bulgotanie w brzuchu. W 18. tygodniu ciąży dziecko jest bardzo ruchliwe, bo ma jeszcze dużo miejsca.

Jak liczyć tygodnie ciąży? Jak przygotować się do porodu?Jak liczyć tygodnie ciąży? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo

W 18. tygodniu ciąży powiększają się stopy

To nie żart. Przyszłe mamy w tym czasie często obserwują, że ich buty stają się zbyt ciasne. Dzieje się tak z dwóch powodów. W drugim trymestrze ciąży może już pojawić się opuchlizna spowodowana zatrzymaniem wody w organizmie.  W okolicach 18. tygodnia ciąży możesz również zauważyć, że zwiększyły Ci się stopy. Jest to częściowo spowodowane opuchlizną wywołaną zatrzymywaniem wody w organizmie. Poza tym hormon ciążowy - relaksyna zaczyna wpływać na rozluźnienie spojenia łonowego, co ma ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Przy okazji uelastyczniają się także więzadła w stopach, co zwiększa ich rozmiar. Bez obaw, różnica nie będzie widoczna gołym okiem, a można to potraktować jako okazję do zakupu nowych butów. 

Kobieta w ciążyKobieta w ciąży iStockPhoto

Kiedy zaczyna się 28. tydzień ciąży ?

28. tydzień - który to miesiąc? Przyszłe mamy doskonale to wiedzą, wszystkim innym czasem trudno jest policzyć. 28. tydzień to początek siódmego miesiąca ciąży, a jednocześnie trzeciego trymestru.

28. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Dziecko waży już ponad kilogram i mierzy ok. 36 cm. Jest mniej więcej wielkości główki sałaty. Maluch ma już wykształcone płuca, wciąż jednak zachodzą ważne zmiany w jego mózgu. Potrafi już śnić. 

Jak wygląda 28. tydzień ciąży?

Brzuch kobiety jest już całkiem spory, dla nikogo nie pozostawia już wątpliwości, że jest w ciąży. W tym czasie u wielu przyszłych mam pojawiają się rozstępy. Najczęściej na brzuchu, biodrach i piersiach, czasem też na udach. Skóra szybko się wówczas rozciąga, dochodzi do pozrywania włókien kolagenu i elastyny, na skutek czego powstają ubytki, czyli właśnie rozstępy. Na początku są to zwykle purpurowe pręgi, z czasem rozjaśnią się i staną się mniej widoczne. Można sięgać po preparaty przeciw rozstępom.

Prążki na brzuchu to dla wielu przyszłych mam znak, że dziecko szybko rośnie.Tak potrafią wyglądać brzuchy przyszłych mam. Te kobiety się ich nie wstydzą

28. tydzień ciąży - problemy z równowagą

Wiele przyszłych mam mniej więcej w 28. tygodniu ciąży zauważa u siebie pewnego rodzaju niezdarność. Często się potykają, przechodząc obok mebli zahaczają o nie etc. Wszystko za sprawą problemów z utrzymaniem równowagi, które pojawiają się na skutek powiększającego się brzucha i zmiany środka ciężkości. Należy wtedy bardzo na siebie uważać, poruszać się ostrożnie etc. 

Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność
Więcej o: