Zioła w czasie ciąży nie są łatwym tematem i warto podchodzić do tego tematu ostrożnie. Ilość ziół jest tak ogromna, że nie wszystkie zostały przebadane pod kątem skutków niepożądanych w okresie ciąży. Wiedza ta cały czas ewouluje. Z każdym rokiem nasze doświadczenia znacząco się rozszerza. Warto wspomnieć, że że zioła i przygotowywane z nich napary czy herbatki mają stosunkowo silne działanie. Zwłaszcza w sytuacji kiedy pije się je w znacznych ilościach. Dlatego też stosowanie ziół w okresie ciąży należy konsultować z lekarzem.
Jakie zioła można pić w ciąży? Należy pamiętać, że nie wszystkie dobra jakie daje nam natura są dozwolone w przypadku przyszłych mam. Każda kobieta doskonale rozumie jak bardzo istotną sprawą jest właściwa dieta - zwłaszcza w okresie ciąży. Od tego bowiem będzie zależało przyszłe zdrowie dziecka, ale i mamy. Teoretycznie picie ziółek może wydawać się bardzo zdrowe i korzystne, jednak jak się okazuje nie każde zioła są wskazane w przypadku ciąży. Przyszłe mamy powinny zwracać szczególną uwagę na mieszanki ziołowe, które możemy znaleźć w sklepach. Warto jest wybierać jednoskładnikowe herbatki i później łączyć je samodzielnie według potrzeb i naszego uznania. Pamiętajmy o tym, że najważniejszą sprawą jest przede wszystkim odpowiednie dawkowanie. Zbyt duża ilość nawet wskazanych ziół może nam zaszkodzić, a z kolei filiżanka wypita przy tak zwanej "okazji" nie powinna negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego dziecka. Należy podkreślić, że zioła mają zdecydowanie więcej pozytywnych właściwości leczniczych, aniżeli tych szkodliwych. Normalizują pracę żołądka, wątroby, uspokajają. Są pomocne przy mdłościach czy zaparciach jakie zdarzają się podczas ciąży. Są bogatym źródłem witamin. Nie mniej jednak pamiętajmy o tym, aby konsultować ich przyjmowanie z lekarzem prowadzącym. Poniżej zioła wskazane w okresie ciąży i ich działanie:
Zioła niewskazane w ciaży
Jakich ziół powinny unikać kobiety w ciąży? Lista jest krótka, warto ją zapamiętać:
Ponieważ zioła mogą mieć wpływ na wchłanianie się przyjmowanych leków, ich stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem.
Zatwardzenie w ciąży jest problemem, który dotyka co najmniej połowa pań. Jest to dosyć kłopotliwy temat i wstydliwy, ale niestety powszechny. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby, które pomogą przy takich wypadkach. Jednym z takich patentów jest kisiel wykonany z siemienia lnianego. Oto przepis:
Wykonanie:
Zaparcia nierzadko są spowodowane zbyt małą ilością płynów. Dlatego, też ubogać swoją dietę o większą ilość płynów. Staraj się pić co najmniej 2 litrów czystej wody. Warto jest ją podgrzać. Pomocne może być picie ciepłej wody z odrobiną cytryny i miodu na czczo, przed śniadaniem. Pij herbaty owocowe i wyciskane soki.
Co na zaparcia w ciąży? Zioła to jedno z rozwiązań, które dobrze sprawdzą się w takich sytuacjach. Musimy tylko wiedzieć jakie wywary są polecane. Pamiętaj, aby nie stosować w ciąży przeczyszczających tabletek z kłączem rzewienia, herbatek z senesem lub korą kruszyny – mogą one bowiem wywołać skurcze macicy. Bezpieczne napary na zaparcia dla mamy w ciąży można wykonać z:
Innym wariantem jest stworzenie specjalnego naparu według poniższej receptury:
Receptura na zaparcia:
Zioła mogą bardzo przyczynić się do prawidłowego rozwoju naszej ciąży. Są idealnym patentem, aby naturalnie popracować nad zdrowiem własnym i dzieciątka. Zioła są zdecydowanie naszym sprzymierzeńcem. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować przy tym umiar.
Zobacz też: Zaparcia w ciąży. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?