Poród VBAC a cesarka na życzenie. Co jest lepsze dla ciebie?

Poród VBAC, czyli Vaginal Birth After Caesarean Section, to poród naturalny po wcześniejszym porodzie zakończonym cesarskim cięciem. To coraz częstsze rozwiązanie. Jednak możliwe tylko w przypadku ciąży zdrowej, niezagrożonej. Co jest lepsze dla ciebie? Poród VBAC czy druga cesarska?

Poród siłami natury po cięciu cesarskim jest możliwy

Jeszcze do niedawna kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie przy kolejnych ciążach były od razu kierowane na cesarkę. Trend ten się odwraca

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Poród VBAC. Może odwrócić trend od masowych cesarskich cięć. "Statystyki nie kłamią"

Jednak urodzenie dziecka naturalnie, gdy poprzedni poród był zakończony cesarskim cięciem, nie jest zawsze możliwe. Jest wiele powodów, dla których poród powinien jednak zakończyć się operacją. Przede wszystkim, jeżeli występują wciąż okoliczności, dla których pierwszy poród był odbierany cesarskim cięciem, na przykład:

  • jeśli dziecko ułożone było miednicowo (czyli pośladkowo),
  • jeśli istnieje zagrożenie życia matki lub dziecka

kolejny poród powinien być odebrany także operacyjnie.

Dodatkowo, gdy:

  • odstęp między ciążami był krótki – zalecane jest przynajmniej 1,5 roku,
  • stan blizny po cc jest zły,
  • dziecko jest duże

poród VBAC raczej nie jest wskazany.

Poród naturalny po cięciu cesarskim – warto próbować

Pamiętajmy, że wszystko należy konsultować z lekarzem. Ginekolodzy apelują, że naprawdę zawsze warto spróbować urodzić dziecko naturalnie. Cesarka jest poważną operacją. Lekarz przecina kilka warstw brzusznych. Istnieje także spore ryzyko powikłań, m.in. krwotoku podczas operacji, powstania zakrzepów, zrostów czy zakażenia.

Zobacz wideo Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Lekarze jednak podkreślają, że szanse na udany poród VBAC po pierwszym cięciu cesarskim wynoszą nawet 75 proc! Poród naturalny jest zawsze lepszy od cesarski. Ale nie zawsze po prostu możliwy.

Poród VBAC po cięciu cesarskim – ryzyko

Gdy decydujemy się na poród VBAC pamiętajmy, że coś może pójść nie tak. Ten poród może jednak zakończyć się cesarskim cięciem. Poród VBAC musi odbywać się w szpitalu. Na sali konieczna jest obecność i położnej, i lekarza.

Więcej o: