Poród w czasie koronawirusa. Co zmieniła pandemia?
Koronawirus a ciąża
Według najnowszych badań kobiety w ciąży nie są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Pamiętajmy jednak, że u ciężarnych układ immunologiczny może działać inaczej, mogą więc ciężej przechodzić zakażenie COVID-19. Nie zauważono tego dotychczas, ale nie można tego wykluczyć.
Niektórzy lekarze sugerują, że nadwaga, otyłość oraz wiek ciężarnej - powyżej 35 lat - wpływają na wzrost ryzyka hospitalizacji w przebiegu COVID-19.
COVID-19 nie wpływa także na zwiększone ryzyko poronienia. Oczywiście infekcje, gorączka czy inne objawy mogą nieść za sobą ryzyko powikłań. Jednak nie ma badań, które potwierdziłyby, że infekcja SARS-CoV-2w ciąży może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, niewydolności nerek, zespołu rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego czy wystąpienia wad wrodzonych w pierwszym trymestrze.
Koronawirus a poród
Dotychczas nie ma informacji, jaki poród matki chorej na COVID-19 – naturalny czy cesarskiej cięcie - byłyby najlepszy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie decyzji w oparciu o stan kliniczny matki i wskazania położnicze.
Karmienie piersią także nie stanowi zagrożenia dla noworodka. Dziecko nie zarazi się pijąc mleko zakażonej wirusem matki. Ryzyko zakażenia jest związane wyłącznie z bliskim kontaktem matki karmiącej z dzieckiem.
W przypadku kobiet zdrowych poród powinien przebiegać normalnie. Oczywiście z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Na oddział położniczy nie wchodzą osoby z zewnątrz, bardzo rzadko dopuszczane są porody rodzinne.
Poród rodzinny a koronawirus
Największe zmiany zaszły w porodach rodzinnych. Porody rodzinne zostały wprowadzone w Polsce dopiero w 1994 roku. Dla porównania – w Europie Zachodniej były możliwe już 40 lat wcześniej. Podczas pandemii koronawirusa porody rodzinne zostały zniesione. Wprawdzie w kwietniu 2020 roku minister zdrowia twierdził, że takiego zakazu nie było, to szpitale bardzo niechętnie się na nie zgadzają. Argumentują to bezpieczeństwem dziecka i rodzącej. Ojciec w tych placówkach może pojawić się na porodówce tylko, kiedy na własny koszt wykona wszystkie niezbędne badania i udowodni, że nie jest zakażony wirusem.
-
"Kiedy wrócimy do szkoły?" - pytają uczniowie klas 4-8. Minister Niedzielski: Nauczyciele zostaną przebadani jeszcze raz
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Sześcioraczki z Tylmanowej na sankach. Internautka: Ubieranie całej waszej ekipy na śnieg musi być ciekawe
-
Powrót uczniów do szkół w lutym? Minister Czarnek: Jest na to szansa. Powiedział, które klasy wrócą w pierwszej kolejności
-
Anna Lewandowska zdradziła plany na powiększenie rodziny. "Po każdym kolejnym dziecku wyglądasz coraz lepiej"
- Klasy 4-8 uczą się zdalnie, ale nie w Rzeszowie i na Podhalu. Dyrektorzy znaleźli sposób, na który pozwala rząd
- Nauczyciel wychowania fizycznego po zdalnym teście sprawności: Moi uczniowie mieli lepsze wyniki niż Kusociński, czy Bolt
- Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
- Kiedy 8 klasy wracają do szkoły? Niedzielski: Trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie
- Kiedy szkoły zostaną otwarte? Minister Czarnek mówi o terminach: Być może w systemie hybrydowym